Porez na dodanu vrijednost je suvremeni oblik oporezivanja. To je porez koji se zaračunava svima i u svim fazama, međutim teret pdv-a stječe krajnji korisnik proizvoda ili usluge. To je tako iz razloga što je osnovna ideja pdv-a oporezivati potrošnju, prenosi Poslovni.hr.
Što se sve oporezuje i koliko?
Najfamoznija stopa spomenutog poreza je 25%, međutim oporezivati se još može u dvije kategorije i to u kategoriji od 10%, te 0%. Sve vrste kruha i peciva se oporezuju po 0 % i ovdje nema poreznog tereta. Nadalje, sve vrste mlijeka i hrana koja služi kao zamjena za majčino mlijeko je neoporeziva.Identično vrijedi za knjige stručnog karatktera, te lijekove i medicinske proizvode koji se kirurški ugrađuju u ljudsko tijelo.Može se reći da je stopa oporezivanja od 0% osjetno bolja od poreznog oslobođenja jer proizvođači pri isporuci svojih proizvoda ne obračunavaju PDV, ali imaju pravo odbiti pretporez.
Spomenuli smo maloprije da knjige ne oporezujemo, ali novine i komercijalni časopisi nisu u takvoj povlastici. Oporezuju se po stopi od 10% i to je slijedeća kategorija oporezivanja. Tu stopu plaćaju hoteli, pansioni , i ostali koji pružaju usluge smještaja ili smještaja s doručkom, ali turističke agencije koje za svoje usluge naplaćuju proviziju. U ovu relativno blagu stopu su uključeni i oni koji proizvode dječju hranu, u skladu sa posebnim propisima. Sve ostalo se oporezuje stopom 25%. Na svakom računu koji vam se izda mora pisati iznos poreza. Svakako obratite pozornost na taj detalj prilikom slijedeće kupnje. Plaćanja poreza na dodanu vrijednost oslobođeno je osamdesetak kategorija, njih propisuje Zakon o porezu na dodanu prijednost. Među njima su najzanimljiviji koji iznajmljuju stambene prostorije, te oni koji priređuju igre na sreću (casina i kladionice).
Znate li kakav je slučaj s PDV-om kod uvoza?
Uzmimo za primjer da se povodom sklapanja braka selite iz Austrije u Hrvatsku i nosite puno stvari stvari preko granice.Bespotreban je strah plaćanja poreza.. Kod uvoza pri preseljenju osobe iz inozemstva imate pravo na porezno oslobođenje u skladu sa carinskim propisima, što znači da nemožete uvesti automobil, ali ostale osobne predmete možete. Još jedan primjer oslobođenja je ukoliko samo provozite određena dobra kroz Hrvatsku. To je također slučaj gdje nemorate platiti ništa jer se primjenjuje načelo odredišta.
Hrvatska najoporezovanija zemlja!
PDV je sustav koji koristi stotinjak zemalja svijeta, a u svakoj državi nosi drugačiji naziv. U Albaniji se zove TVSH (Tatimi mbi Vleren e Shtuar), u Turskoj KDV (Katma deger vergisi) , u Singapuru GST (Goods and Services Tax), a u susjednoj BIH i Crnoj Gori se zove PDV (porez na dodatu vrijednost). Jedina zemlja koja ima veću stopu od Hrvatske je Island koji ima stopu od 25,5%. Švedska, Mađarska i Danska su u jednakoj gabuli kao i mi sa 25% dok Kanada i Japan imaju samo 5%. Europska Unija također propisuje pdv ali tamo je najveća stopa 25%, što znači da smo već najoporezovaniji, pa se jedino možemo nadati smanjenju, ako je to uopće realno.
www.vzaktualno.hr/poslovni.hr