Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta objavilo je Otvoreni javni poziv za projekt „Stipendiranje učenika u obrtničkim zanimanjima“ za 2019. godinu. Ovaj poziv namijenjen je učenicima srednjih škola koji se obrazuju u deficitarnim zanimanjima u sustavu vezanih obrta po Jedinstvenom modelu obrazovanja (JMO). Prijave za stipendije kreću već danas i zaprimat će se sve do 31. listopada.
Cjelokupni projekt na zajedničkoj konferenciji za mediji predstavili su ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta Darko Horvat, ministar rada i mirovinskoga sustava Josip Aladrović, pomoćnica ministra gospodarstva, poduzetništva i obrta Ana Mandac, načelnica sektora za unaprjeđenje i razvoj poduzetništva i obrta Danijela Žagar te savjetnik ministra rada i mirovinskoga sustava Luka Novosel.
-Radi se o iskoraku kojim prvenstveno želimo tržištu rada ponuditi kvalitetne majstore i stvoriti uvjete da poslodavac tog radnika stvara za svoje potrebe, uz minimalni trošak. Također, ciljanim mjerama želimo potaknuti mlade na ostanak u Hrvatskoj te na vrlo konkretno i praktično obrazovanje, koje će ga nakon 3 ili 4 godine učiniti konkurentnim na tržištu i pružiti mu perspektivu zaposlenja uz dobru plaću - objasnio je tom prilikom ministar Horvat te istaknuo kako je ovo zametak dualnog obrazovanja kakvo već postoji u zemljama hrvatskog okruženja.
-Želimo preuzeti uspješan model koji funkcionira i daje rezultate te ga prilagoditi našem zakonodavnom okviru. U tom smjeru i stvaramo poticajno okruženje za mlade koje, u ovom slučaju, pratimo od prvog razreda srednje škole pa sve do prvog zaposlenja, pri čemu će važan doprinos biti i mjera ovogodišnje porezne reforme koja ide u prilog smanjenja poreznog opterećenja za mlade - istaknuo je ministar.
[caption id="attachment_147807" align="alignnone" width="750"] Zagreb, 10.09.2019 - Objavljeni su natjeèaji za "Stipendiranje uèenika u obrtnièkim zanimanjima", a tom prigodom novinarima su se obratili ministar gospodarstva, poduzetnitva i obrta Darko Horvat i ministar rada i mirovinskog sustava Josip Aladroviæ. Odrana je i dodjela potpora za oèuvanje i razvoj tradicijskih i umjetnièkih obrta. Na fotografiji ministar Darko Horvat. foto HINA/ Zvonimir KUHTIÆ/ zk[/caption]
Dvostruko veći iznos stipendija i značajno povećanje sredstava za izvođenje naukovanja
Horvat je dodatno naglasio važnost dobre međuresorne suradnje i koordinacije između ministarstava, što je potvrdio i ministar Aladrović koji je ovom prilikom još jednom istaknuo značaj koji ova Vlada daje poticanju obrazovanja kroz stipendije financirane iz Europskog socijalnog fonda.
-Zajedno sa stipendijama zbog kojih smo danas ovdje, više od 100 milijuna eura ulažemo kroz stipendije u strukovno i visoko obrazovanje kako bi svima omogućili što ravnopravniji pristup obrazovanju. Kroz ESF dodjeljujemo i 17.000 STEM stipendija kao i 50.000 stipendija za studente slabijeg imovinskog statusa ukupne vrijednosti više od 500 milijuna kuna - napomenuo je Aladrović.
Sam projekt stipendiranja učenika provodi se unutar Programa „Poticanje obrazovanja za vezane obrte temeljene na sustavu naukovanja FAZA II“ koji se temelji na dvije osnovne aktivnosti – stipendiranje učenika u deficitarnim obrtničkim zanimanjima i dodjela potpore gospodarskim subjektima za provedbu naukovanja, koje se provode kao doprinos provedbi mjera iz Programa Vlade za usklađivanje obrazovnog sustava s potrebama tržišta rada.
Kako je istaknula pomoćnica ministra Mandac, u okviru ovog projekta napravljena su dva velika iskoraka. Prvi je dvostruko povećanje učeničkih stipendija sa sadašnjih 9.000,00 na 18.000,00 kuna godišnje, a drugi je značajno povećanje raspoloživih sredstava za poticanje obrtnika i pravnih osoba na izvođenje naukovanje (60 milijuna kuna za 2019. i 2020. godinu).
-Ministarstvo će obrtnicima i pravnim osobama sufinancirati 85 posto troškova potrebnih za isplatu naknade za naukovanje učenicima, zatim iznos nagrade mentoru u obrtu ili pravnoj osobi koji poučava učenike te još jednu dodatnu komponentu u vidu nabave opreme potrebne za izvođenje naukovanja i to sve do maksimalnog iznosa potpore od 500.000 kuna - pojasnila je Mandac te istaknula kako je ukupna vrijednost projekta za naredne dvije godine 200 milijuna kuna.
[caption id="attachment_147806" align="alignnone" width="750"] Zagreb, 10.09.2019 - Objavljeni su natjeèaji za "Stipendiranje uèenika u obrtnièkim zanimanjima", a tom prigodom novinarima su se obratili ministar gospodarstva, poduzetnitva i obrta Darko Horvat i ministar rada i mirovinskog sustava Josip Aladroviæ. Odrana je i dodjela potpora za oèuvanje i razvoj tradicijskih i umjetnièkih obrta. Na fotografiji (L-D) Danijela agar, Ana Mandac, Darko Horvat i Josip Aldroviæ. foto HINA/ Zvonimir KUHTIÆ/ zk[/caption]
Važna gospodarska, ali i demografska mjera
Broj stipendista raste iz godine u godinu, tako su primjerice 2016. godine dodijeljene 1522 stipendije u iznosu od 13,7 milijuna kuna, 2017. godine 2342 stipendije u iznosu od preko 21 milijun kuna, a školske godine 2018./2019. dodijeljeno je 2968 stipendija u ukupnom iznosu od 26.712.000,00 kuna. U ove tri školske godine dodijeljeno je gotovo 7.000 stipendija. „Ove brojke pokazuju da smo na dobrom putu i da je ovaj projekt izvrstan način da potaknemo djecu na upis u srednje strukovne škole. S njim ćemo sigurno nastaviti i u novom programskom razdoblju jer želimo pokazati da ova Vlada vodi računa o svim strukturama društva i da su nam pri tome vrlo važni upravo mladi ljudi“, rekla je Mandac i naglasila kako ovo nije samo važna gospodarska, već i demografska mjera.
Sve informacije o projektu „Stipendiranje učenika u obrtničkim zanimanjima“ za 2019. godinu, kao i popis tražene dokumentacije, mogu se pronaći na internetskim stranicama Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta: https://gospodarstvo.gov.hr/uprava-za-poduzetnistvo-i-obrt-11197/11197
Upiti u svezi prijava na ovaj Projekt dostavljaju se isključivo u razdoblju zaprimanja prijava, odnosno od 10. rujna do 31. listopada 2019. godine putem elektroničke pošte na adresu: stipendije2019@mingo.hr ili putem telefona: 01/610-6152, radnim danom od 9 do 12 sati.
vzaktualno.hr