Gotovo svaki drugi grad i općina u Hrvatskoj, njih 248 od ukupno 555, imala je lani manje od 10 posto zaposlenih u ukupnom stanovništvu, piše u ponedjeljak Jutarnji list.
Alarmantni su to podaci koji proizlaze iz niza podataka koje je u posljednje vrijeme objavila državna statistika, a koji pokazuju, kako upozoravaju ekonomisti, u kojoj se mjeri Hrvatska preobrazila u ekonomiju koja se sve više bazira na rentijerstvu, posebno u obalnim područjima, navodi dnevnik.
Radno su najaktivniji stanovnici sjevera zemlje Varaždinske, Krapinsko-zagorske i Međimurske te Koprivničko-križevačke županije. Od deset gradova s najvećim udjelom zaposlenih u ukupnom broju stanovnika, pet ihje upravo na sjeveru zemlje. Najveći udio zaposlenih medu gradovima imaju Varaždin (60,9 posto) i Čakovec (60,1 posto), a tu su i Zabok, Prelog i Koprivnica.
Varaždinsko područje i Međimurje zapravo su poduzetnički najzdravija područja u Hrvatskoj primjećuje za Jutarnji list Predrag Bejaković iz Instituta za javne financije.
No, paradoksalno je da su upravo u tim područjima plaće zaposlenih među najmanjima u zemlji, što ekonomisti uglavnom objašnjavaju industrijom tekstila i obuće koja u tim krajevima ima jake korijene, a u kojima su plaće tradicionalne male.
Iako podaci o radnoj aktivnosti stanovništva pojedinoga grada i općine nisu potpuni, jer ne obuhvaćaju zaposlene u obrtima i slobodnim profesijama, koji čine otprilike 15 posto ukupnog broja zaposlenih, a nedostaju i poljoprivrednici, predstavljaju dobar putokaz zbivanja na hrvatskom tržištu rada i u društvu općenito, ističe dnevnik. Više čitajte na: https://www.tportal.hr/vijesti/clanak/u-polovini-hrvatskih-gradova-radi-manje-od-10-posto-stanovnika-evo-gdje-ih-radi-najvise-ali-i-tko-prima-najmanje-place-20190916
vzaktualno.hr/T portal.hr