Lani je rumunjska provedba EU projekta bila vezana uz dan općine Joseni – Harguita, a ove godine uz Dan rumunjske zahvalnosti. Tisuću kilometara udaljen sjevernorumunjski gradić Joseni u regiji Harguita dio je najveće rumunjske pokrajine Transilvanije, najpoznatije po rumunjskom knezu Vladu Tepesu Drakuli. No, regija je to u kojoj živi nacionalna manjina rumunjskih Mađara, koji su i nositelji novoga europskog projekta naziva "Lets build the European future together" ("Gradimo zajedno europsku budućnost").
Iako Mađara u Rumunjskoj ima milijun i pol oni su tamo nacionalna manjina jer čine oko 8 posto ukupnoga rumunjskog stanovništva, a manjina su i Romi kojih u Rumunjskoj živi gotovo milijun. Rumunjski su Mađari ovim projektom povezali slične dijelove središnje i istočne Europe kojima je uglavnom zajednički mađarski jezik – od Njemačke, Mađarske i Srbije do Hrvatske, Slovačke i Poljske, te ugostili ukupno dvjestotinjak sudionika iz 10 različitih a po mnogočemu srodnih europskih gradova i mjesta iz navedenih zemalja. Uvodno je održana konferencija na kojoj su se svi sudionici predstavili karakterističnim životnim, kulturnim i gospodarskim karakteristikama, dok su idućeg dana predstavljeni tipični kulinarski specijaliteti.
Hrvatsku je delegaciju na projektu predstavljala osmeročlana ekipa iz Brezničkog Huma predvođena načelnikom općine Zoranom Hegedićem i vlasnikom Vinarije Šafran dr Josipom Tržecom, koji su uz kvalitetno predstavljanje općine Breznički Hum, Varaždinske županije i Republike Hrvatske, za sve okupljene na Europrojektu priredili degustaciju odabranih vina ove Vinarije. Ovome ćemo svakako dodati i tradicionalan ukusni grah sa suhim mesom, kojega su pripremili brezničkohumski kuhari te tako okuse ovoga dijela Hrvatske prenijeli stotinama okupljenih Rumunja i njihovim gostima.
Put u Hrvatsku potrajao je čak 16 sati a krivac tome je Vlad Tepes s početka ove priče, čiji je dvorac u Branu pored Brasova delegacija obišla na povratku.
vzaktualno.hr/brzimediji