Hrvatska je policija ove godine postavila 59 novih fiksnih kamera za nadzor brzine kretanja vozila te 122 kućišta/ormara u koja se postavljaju ti uređaji. Usto, nabavljeno je i 76 ručnih i 32 stacionarna uređaja za mjerenje brzine kretanja vozila, piše Večernji list. Budući da je MUP još 2010. i 2015. nabavio 28 fiksnih uređaja za nadzor brzine na 62 lokacije odnosno kućišta/ormara, na hrvatskim je cestama trenutačno postavljeno 87 kamera za nadzor brzine i 184 kućišta u kojima će se izmjenjivati kamere. Ali to nije sve!
MUP će sljedeće godine postaviti još 16 novih fiksnih kamera, odnosno uređaja za nadzor brzine kretanja vozila, 28 kućišta/ormara, 24 ručna i 18 stacionarnih uređaja za mjerenje brzine kretanja vozila, a novi uređaji, osim prekoračenja brzine, mogu uhvatiti vozače i u drugim prekršajima,kao što su nepropisno korištenje mobitela, nekorištenje pojasa, nepropisno pretjecanje. U policiji kažu da je riječ o dva modela uređaja od dvaju različitih proizvođača i to GATSO t-Serija RT4 i Simicon CORDON M-2. A te superkamere mogu istodobno mjeriti brzine 32 vozila koja se nalaze u istom kadru.
S tim će novim kamerama na našim cestama biti ukupno postavljene 103 fiksne kamere i 212 kućišta.
Inače, u MUP-u kažu da su zadovoljni preventivnim učinkom postavljenih fiksnih kamera. Tako navode da je u osam mjeseci ove godine evidentiran pad smrtno stradalih na prometnicama za 19,5 posto u odnosu na isto razdoblje lani, piše Večernji. Ove je godine, naime, od siječnja do kraja kolovoza na hrvatskim cestama bilo 179 smrtno stradalih, a 2018. u istom razdoblju 220. U MUP-u kažu da je pad smrtno stradalih bio posebno izražen u kolovozu ove godine i to za 39 posto. U kolovozu ove godine tako je bilo 27 poginulih na hrvatskim cestama, a u lanjskom osmom mjesecu 44.
Kakva je procedura nakon što fiksna kamera zabilježi prekršaj, odnosno kakve su kazne, pročitajte ovdje
foto: arhiva
vzaktualno.hr/vecernji.hr