Na javnom kolegiju gradonačelnika koji se održao u srijedu u Gradskoj vijećnici, gradonačelnik Čehok je sa svojim suradnicima istaknuo je nekoliko najvažnijih aktivnosti i projekata koje Grad provodi.
Teme i aktivnosti koje bi Varaždince mogle zanimati su, između ostalog, uređenje plaže na jezeru Motičnjak gdje će se u narednim mjesecima nastaviti s uređivanjem plaže gdje predstoji postavljanje geomaterijala na dubinu od pola metra u jezero, a postavit će se i pametni tuševi i klupe. Prema riječima gradonačelnika, plaža bi do proljeća trebala zasjati u novom ruhu. Ukupna vrijednost investicije je 1,6 milijuna kuna od čega je od Ministarstva turizma dobiveno 460 000 kuna, a ostatak ide iz gradskog proračuna.
Kada je riječ o turizmu i kulturi, Varaždincima je zasigurno poznata i Varaždinska kuća u Gajevoj ulici u koju će, prema riječima dogradonačelnice Sandre Malenice, useliti Turistički ured, a prostori će ujedno služiti i za obrtničke radionice gdje će se nuditi autohtona hrana i proizvodi. Kuća je zaštićeno kulturno dobro čija će revitalizacija i obnova koštati 2 milijuna kuna od kojih je u Ministarstrvu turizma osigurano 320 000 kuna. Naravno, sinagoga je također nezaobilazna tema kada je u pitanju kultura grada tako da se određene promjene događaju i na tom području. Sandra Malenica istaknula je da se u suradnji s državom ide na faksimilno vraćanje eksterijera sinagoge, a potom će se obnoviti i interijer objekta koji će imati funkciju polivalentnog kulturnog centra. Ukupna vrijednost radova iznosi 1 790 000 kuna plus PDV.
Osim aktivnosti na području turizma i kulture, bilo je riječi i o provedbi poticajnih mjera za poduzetnike kojima Grad subvencionira varaždinske obrtnike i poduzetnike, kojih se ove godine prijavilo čak 373, najviše do sada. Iz gradskog je proračuna za tu namjenu osigurano preko 2 milijuna kuna. Čehok je kazao kako je to dokaz da je varaždinsko gospodarstvo preživjelo i da je žilavo.
Također, osim poticanja poduzetništva kroz spomenutu mjeru, tu su i dodjele potpora poljoprivrednicima kojima se, kako kažu u Gradu, nastoji poticati razvoj poljoprivredne proizvodnje kroz varaždinske OPG-ove od kojih se ove godine javilo njih 11.
Tomislav Bogović, privremeni pročelnik Upravnog odjela za poslove gradonačelnika i Gradskog vijeća tu je naveo dvije mjere kojima se to nastoji postići, a to je prodaja domaćih proizvoda na gradskoj tržnici prilikom čega proizvođač mora platiti 200 kuna mjesečno za najam klupe, dok je druga mjera poticanje udruga i zadruga na domaću proizvodnju.
Međutim, Bogović je skrenuo pažnju na činjenicu kako se veliki broj OPG-ova javlja i izvan područja grada jer, kako kaže, općine ne potiču dovoljno njihovu djelatnost, pa se razmišlja da se poticaji prošire i na njih. Sve u svemu iz Grada nam dolazi širok spektar aktivnosti - za svakog po nešto.
vzaktualno.hr