Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!
  • Naslovna
  • Politika
  • Gospodarstvo
  • Sport
  • Događanja
  • Crna kronika
  • Hrvatska i svijet
  • PR članak
  • Lifestyle
  • Video
  • Arhiva
  • Home
  • Gospodarstvo
  • Aglomeracija Varaždin: Evo zašto kasne radovi i kad će se sanirati ceste

Aglomeracija Varaždin: Evo zašto kasne radovi i kad će se sanirati ceste

Gospodarstvo
26. studenoga 2019.
Alenka Kučić
1403
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
Aglomeracija Varaždin

U cijelosti prenosimo priopćenje koje su poslali Inženjerski biro d.d. i Eurofins ERICo d.o.o. o stanju na projektu "Sustav odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda aglomeracije Varaždin" s informacijama o razlozima kašnjenja, radovima saniranja te poduzetim aktivnostima kako bi se projekt uspješno priveo kraju.

„Projekt koji je tvrtka Varkom d.d., javni isporučitelj vodnih usluga, uspješno kandidirala za europska sredstva ukupne je procijenjene vrijednosti 855,8 milijuna kuna. Iznos financijske potpore Europske unije iznosi 488,7 milijuna kuna što čini 71,38% ukupnog iznosa prihvatljivih troškova koji iznose 684,66 milijuna kn.
Projekt aglomeracije Varaždin obuhvaća izgradnju sustava javne odvodnje koji se sastoji od kanalizacijske mreže ukupne duljine više od 240 km, 108 precrpnih stanica, 3 kišno-retencijska bazena te sanaciju 2,5 km postojećih gravitacijskih cjevovoda, od rekonstrukcije postojećeg uređaja za pročišćavanje otpadnih voda uz dogradnju III. stupnja pročišćavanja kapaciteta od 127.000 ES te od nabave komunalne opreme za održavanje sustava.

Izvođači radova kasne u odnosu na početni plan, ali su, sukladno ugovornim odredbama,  dostavili revizije terminskih planova prema kojima i dalje jamče kako će sve ugovorene radove po svim aktivnostima izvršiti u ugovorenim rokovima. U suprotnome, Izvođači su obvezni plaćati ugovorene penale za kašnjenje (koje nisu mali), odnosno Naručitelj ima i druge instrumente za sankcioniranje eventualnog prekoračenja ugovornog roka (garancija banke za dobro izvršenje posla, tužbe za naplatu šteta koje bi posljedično nastale i slično).
Osnovni razlog dosadašnjeg kašnjenja je nedovoljna ekipiranost Izvođača. S obzirom da na tržištu nedostaje radne snage, a i kapaciteti asfalterskih tvrtki su zauzeti zbog povećane potražnje za tim radovima, podizvođači za te radove kasnije su ugovoreni nego što je to bilo planirano.

Do početka zimskog perioda izvest će se potrebne sanacije cesta na kojima su izvedeni radovi polaganja cjevovoda i kućnih priključaka.

S obzirom na složenost projekta i višegodišnju pripremu potrebno je naglasiti kako je projektno tehnička dokumentacija izrađena prije nekoliko godina te da su građevinske dozvole dobivene 2016. godine pa i ranije. Proveden je izrazito složen postupak za prijavu projekta "Izgradnja sustava odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda aglomeracije Varaždin" za sufinanciranje iz EU fondova. Tek nakon osiguranog sufinanciranja bilo je moguće provesti postupke javne nabave za odabir izvođača radova te su ugovori sklopljeni u listopadu 2017. godine. Na podsustavima A-1 i A-2 raskinuti su ugovori s izvođačima radova te je proveden ponovljeni postupak javne nabave za odabir izvođača radova, a ugovori s novim izvođačima su potpisani u srpnju 2019. godine. Zbog ovog vremenskog odmaka od pripreme projektno tehničke dokumentacije do samog izvođenja radova, nije neobično da se stvarna situacija na terenu (situacijski položaj postojećih instalacijskih mreža, kvaliteta postojećih cesta) danas u nekim dijelovima razlikuje od one koja je bila kad je izrađivana projektno tehnička dokumentacija.

Posebni uvjeti ŽUC-a i HC-a na osnovu kojih su izrađeni projekti i dobivene građevinske dozvole, također su u nekim segmentima u međuvremenu mijenjani jer se situacija na terenu u tim segmentima ne poklapa sa stanjem kakvo je opisano u projektno tehničkoj dokumentaciji (po kojoj su dobivene građevinske dozvole), što dodatno troši vrijeme i financijska sredstva (koji moraju u konačnici ostati u okvirima ugovorenih rokova i odobrenog budžeta).

Što se poduzima? Tim nadzornih inženjera zadužen za praćenje kvalitete izvođenja radova i realizacije u planiranim rokovima je kontinuirano prisutan na gradilištima. Na tjednim gradilišnim koordinacijskim sastancima rješavaju se problemi koji su i inače uobičajeni za ovakvu vrstu radova. Tim za tehničku podršku u upravljanju čitavim projektom i predstavnici Naručitelja također sudjeluju u tjednim gradilišnim koordinacijama, koordinacijama s nadzornim tijelima (Hrvatskim vodama), organizaciji potrebnih izmjena i dopuna projektno tehničke dokumentacije i svim ostalim poslovima kako bi se ugovori završili u očekivanoj kvaliteti, planiranim rokovima i u okviru odobrenog budžeta

Projektom aglomeracije Varaždin koji obuhvaća izgradnju sustava ukupne duljine oko 240 kilometara novih odvodnih cjevovoda, 108 precrpnih stanica, tri kišno – retencijska bazena te sanaciju 2,5 kilometara postojećih gravitacijskih cjevovoda, na području Grada Varaždina i deset okolnih općina (Sračinec, Petrijanec, Cestica, Vinica, Maruševec, Vidovec, Beretinec, Sveti Ilija, Gornji Kneginec i Trnovec Bartolovečki), te projektiranje, rekonstrukciju i dogradnju uređaja za pročišćavanje otpadnih voda (UPOV) Varaždin III. stupnja pročišćavanja, omogućit će se priključenje na sustav odvodnje otpadnih voda dodatnih više od 40.000 stanovnika.

S obzirom na veličinu obuhvata projekta i nastale situacije na gradilištima uz iskrene isprike molimo građane za razumijevanje i strpljenje do završetka pojedinih dionica kao i konačnog završetka projekta.”

aglomeracija 5

vzaktualno.hr

Alenka Kučić 24415 Posts   0 Comments

Prethodna Vijest

Udruga žena Preslica iz Sračinca predstavila tradicijske kolače na Danima hrvatskog kulinarstva
Događanja
2019-11-26

Sljedeća Vijest

Sudionici projekta "Let's hit the road!" na prijemu u varaždinskoj Gradskoj vijećnici
Događanja
2019-11-26
Izdvojeno
Stiže prvi pravi ljetni toplinski val! Svugdje će biti vruće, sjever Hrvatske pod udarom
Hrvatska i svijet
18. lipnja 2025.
Alenka Kučić
Crvenolisna bukva iz Novog Marofa je prvo Stablo godine Varaždinske županije
Događanja
18. lipnja 2025.
Alenka Kučić
Varaždin u kvalifikacije za Konferencijsku ligu kreće protiv portugalske Santa Clare – nisu baš oduševljeni!
Sport
18. lipnja 2025.
Alenka Kučić
Uspješan Festival nordijskog hodanja i pješačenja ‘Lepoglava 2025.’, sudjelovalo petstotinjak hodača
Sport
18. lipnja 2025.
Alenka Kučić
Video & fotogalerija
Antunovo v Marofu: Tradicija, glazba i zabava ispunili gradske ulice i u nedjelju, ali brojnih sadržaja ima još!
Fotogalerija
17. lipnja 2025.
Povijest Krapine na malo drugačiji način…..
Fotogalerija
8. lipnja 2025.
FOTOGALERIJA Počela Maturantika: Stotine veselih maturanata prošetale Varaždinom
Fotogalerija
21. svibnja 2025.
FOTOGALERIJA Na Uskrsni ponedjeljak, dječje veselje ispunilo Park Velika graba u Sračincu
Fotogalerija
22. travnja 2025.
U Zaboku je svečano otvoren onkološki centar UPMC-a vrijedan 20 milijuna dolara
Fotogalerija
26. ožujka 2025.
Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!

© 2025 Vox media d.o.o. – za marketing i komunikaciju

Impressum
Uvjeti i pravila korištenja | Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka
Cjenik oglašavanja

  • Developed by Online-press ltd.

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u Uvjeti i pravila korištenja i Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.