Župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar i gradonačelnik Grada Rijeke Vojko Obersnel potpisali su sporazum o suradnji Krapinsko-zagorske županije i Grada Rijeke na provedbi izvannastavne/izvanškolske aktivnosti Građanski odgoj i obrazovanje u osnovnim školama.
– Manifestacija „100 % Zagorsko u Rijeci nije bila samo promocija turizma i gospodarstva na području Krapinsko-zagorske županije, nego smo razgovarali o kulturnoj i obrazovanoj suradnji. Naravno da smo tu došli do građanskog odgoja. Uvijek pogledate preko „lese“, kako mi u Zagorju velimo, tko radi nešto ili ima bolje od vas. U tim susretima smo još prošle godine počeli razgovarati o načinima kako bi mi mogli raditi na građanskom odgoju i uvesti ga u naše škole. Gledajući ovaj model koji je osmislio Grad Rijeka, našli smo se u tome i već smo krenuli u njegovu implementaciju – rekao je župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar.
Građanski odgoj i obrazovanje značajno pridonosi i uspješno promiče nenasilje, toleranciju i solidarnost te kod učenika razvija općeljudske vrijednosti koje se temelje na prihvaćanju i uključivanju različitosti te poštivanju ljudskih prava, kao i na razumijevanju života u građanskom društvu. Upravo je Grad Rijeka prvi u Hrvatskoj na sustavan način uveo građanski odgoj i obrazovanje kao zaseban predmet u osnovne škole.
Vojko Obersnel, gradonačelnik Rijeke, rekao je kako je do danas ovaj model preuzelo devet gradova, tri županije i jedna osnovna škola na vlastitu inicijativu.
– Program građanskog odgoja smo uveli kao nešto što smo dugo čekali da se desi na razini države. Kako se to nažalost nije desilo odlučili smo krenuti sami, na temelju velikog broja istraživanja, provedenih u cijeloj Hrvatskoj, koja su ukazivala da djeca u osnovnoj i srednjoj školi premalo znaju o nekakvom društvenom ili političkom angažmanu, o radnim pravima, o ljudskim pravima, o toleranciji, suživotu u međusobnom uvažavanju i razumijevanju, o nekonfliktnom rješavanju problema – rekao je riječki gradonačelnik istaknuvši kako nije bilo riječ o lakom poslu jer se sve željelo izvesti na profesionalni način, a izdani su i udžbenici.
Obersnel je istaknuo kako je u izvještaju Europske komisije za 2018. godinu posebno istaknut ovaj riječki model učenja građanskog odgoja, no najveće je priznanje ipak zadovoljstvo roditelja i njihove djece.
Pročelnica Upravnog odjela za odgoj i školstvo Grada Rijeke Sanda Sušanj predstavila je prve rezultate evaluacije ovog projekta koju pokazuju iznimno zadovoljstvo učenika koji pohađaju Građanski odgoj, a zbog interesa učenika, povećan je i fond sati s 35 godišnje na 70.
– Ono što je karakteristično za Građanski odgoj je što učenici imaju svoje građanske mape u koje skupljaju svoje dojmove, uspomene i bilješke koje se vezuju uz pripreme pojedine nastavne jedinice. Primjerice ulaznice za neki događaj, članak iz novina ili rezultat neke radionice – rekla je pročelnica te nastavila kako se nastava ne odvija frontalno, kao u drugim predmetima, već je više radionički tip uz puno terenske nastave, što rezultira zadovoljstvom učenika, ali i roditelja.
– Jedna negativna strana cijele priče je činjenica da se radi o izvannastavnoj aktivnosti i da su učenici u višim razredima sve zauzetiji i jako je teško očekivati da će svi moći participirati u građanskom odgoju. Zbog toga mislimo da je iznimno važno da to bude sustavno implementirano od strane nadležnog Ministarstva kao izborni predmet – zaključila je Sušanj dodavši kako je naglasak na vještinama i znanjima koje su neophodne za život u jednom demokratskom društvu.
m.furlan/vzaktualno.hr