Na današnji dan Crkva se sjeća događaja opisanog u Evanđeljima, kada dolaze trojica kraljeva sa željom da se poklone novorođenom kralju
Prema Evanđelju po Mateju, mudraci s Istoka pratili su zvijezdu do Betlehema vjerujući da će ih ona dovesti do Isusa, novorođenoga Kralja. Kad su u štalici pronašli dijete s majkom Marijom, poklonili su mu se i prinijeli darove. Tamjan kao Bogu, zlato kao Kralju i smirnu, odnosno plemenitu mast kao čovjeku. U Evanđelju se ne navodi njihov broj ni ime, no kroz povijest ustalila su se tri mudraca: Baltazar, Melkior i Gašpar, vjerojatno zbog tri dara koja su donijeli.
Uoči blagdana vjernici običavaju u crkvama blagoslivljati vodu koju nakon mise nose kućama. Voda je znak novoga života, snage i milosti. Nekad je svećenik na vrata doma kojeg je blagoslovio upisivao kredom dotičnu godinu i početna slova imena mudraca, dok se danas koriste posebne naljepnice – G+M+B. Prema pučkom vjerovanju blagoslov će odagnati svaku nepriliku iz kuće.
Uz Sveta tri kralja ili Vodokršće u hrvatskim krajevima posebnu važnost ima blagoslov vode i soli u crkvama. Naime, nekad su već ranom zorom domaćini ili domaćice pohodili crkve gdje svećenici blagoslivljaju vodu i sol kojom se kasnije tijekom cijele godine škrope kuće, ukućani, štale i blago.
Ranije je bio običaj da se kuće, ukućani, štale i blago škrope svake subote, dok se to danas obavlja mnogo rjeđe ili po potrebi. Prilikom škropljenja onaj koji škropi kao i svi ukućani bi molili Vjerovanje. Kad bi npr. blago bilo bolesno često bi se u hranu ubacivalo i malo posvećene soli, piše Dnevnik.hr.
U kršćanskoj civilizaciji obred škropljenja postoji od samih početaka, a radio se s namjerom da se očisti i zaštiti od zlih sila, vremenskih nepogoda, bolesti i raznih nesreća. Također se škrope i temelji kuća, kuća prije useljenja, svatovi, lijes i grob.
Sveta tri kralja predstavljaju završetak radosnih božićnih blagdana. U Hrvatskoj i BiH službeno se na taj dan ne radi dok je običaj i u narodu da se taj dan ne obavljaju nikakvi poslovi osim onih koji su nužni. Toga dana se raskiti i iz kuće iznosi i božićno drvce
Sveta tri kralja ili Bogojavljenje jedna je od najstarijih kršćanskih svetkovina koja povezuje tri događaja u kojima se Bog objavio i očitovao po Isusu: kod poklona triju mudraca djetetu Isusu u Betlehemu, kod krštenja Isusova na Jordanu i u prvom Isusovom čudu u Kani Galilejskoj. Evanđelje po Mateju donosi nam pripovijest o mudracima s istoka koji pred Djetetom Isusom padoše ničice i pokloniše mu se. Pučka pobožnost je, polazeći od te pripovijesti, tijekom stoljeća oblikovala legendu o Sveta tri kralja.
Blagdan Sveta tri kralja povijesno je stariji od Božića, a nastao je početkom 3. stoljeća.
foto: pixabay
vzaktualno.hr(arhiva)