Varaždinska županija ima svoju knjigu recepata „Tradicijska kuharica“ koju su u petak predstavili župan Varaždinske županije Radimir Čačić i i Damir Crleni, predsjednik Hrvatskog kuharskog saveza. Ova je kuharica svojevrsni nastavak prošlogodišnje knjige recepata nazvane „Varaždinsko bučino ulje“.
Kako je istaknuto na predstavljanju, "Tradicijska kuharica" je jedan od načina očuvanja gastronomske baštine našega kraja, njome se žele probuditi i sačuvati zaboravljeni okusi naše bogate prošlosti.
Govoreći o "Tradicijskoj kuharici" župan je naglasio kako je tradicijska kuhinja, odnosno prijenos znanja i iskustava, sastavni dio svake obitelji u kojoj su najdragocjeniji recepti naših baka i prabaka.
- Varaždinsko bučino ulje, koje je dobilo zaštitu izvornosti na razini Hrvatske, a sad je i u procesu europske zaštitite, prvo i jedino takvo bučino ulje u Hrvatskoj, dio je cijele te kulinarske tradicijske priče. To je 19 recepata koje su naši vrhunski kulinarski stručnjaci prepoznali kao nešto što ima posebnu vrijednost i što može biti zanimljivo za sve naše kuharice i kuhare. Drago mi je da svi oni koji se bave proizvodnjom varaždinskog bučinog ulja potvrđuju da je prepoznatljivost jako narasla, da je potražnja takva da je ni približno ne možemo pokriti proizvodnjom, da je prepoznata premium kvaliteta i da smo i u ekoproizvodnji konačno ušli i s par tisuća bučinog ulja – rekao je župan Čačić naglasivši kako je kuharica samo jedna od etapa u trajnom brendiranju ovog varaždinskog proizvoda.
Predsjednik Hrvatskog kuharskog saveza Crleni kazao je kako je cilj bio ući malo dublje u srž i provjeriti kada se prvi put spominje buča u nekim tiskovinama, kad se počela primjenjivati u kuhinji te kako su na to reagirala domaćinstva i obiteljska gospodarstva koja su proizvodila buču.
- Što smo više podataka prikupili, došli smo do načina na koje se koristila buča u prehrani i kako je utjecala na prehranu u situacijama poput pomankanje hrane, prehrana stanovništva. Tu su i neki neobični recepti poput ukiseljene buče s voćem, sušene buče, kolača od buče iz 1854. koji se spominje, do buča kuhanih u mlijeku – naglasio je Crleni.
Spomenimo da je veliki doprinos u stvaranju knjige recepata dala Udruga kuhara Varaždinske županije koja je i osnovana prije gotovo 17 godina s ciljem afirmacije struke i očuvanja tradicijskih namirnica i proizvoda koji su vezani za Varaždinsku županiju i varaždinski kraj.
Nakon promocije održan je prigodni domjenak uz degustaciju jela spravljenih od buče i varaždinskog bučinog ulja.
s.kalajdzija/m.furlan/vzaktualno.hr