Tri tvrtke iz Varaždinske županije - Fripol iz Ljubešćice, Plastika Šantek iz Novog Marofa te varaždinski Gumiimpex, počele su zajedno izrađivati vizire koje će zdravstveno osoblje, ali i djelatnici drugih javnih službi, koristiti kao dio opreme u zaštiti od koronovirusa. Riječ je o vizirima koji se proizvode serijski i mogu se nakon dezinfekcije ponovo upotrijebiti, a prvi dio od 500 komada doniran je u subotu Općoj bolnici Varaždin.
Zahvaljujući na donaciji, ravnatelj Opće bolnice Varaždin Nenad Kudelić, dr. med. kazao je kako su ovi viziri od neprocjenjive vrijednosti u aktualnoj situaciji s raširenim koronavirusom.
-Puno postupaka i zahvata koje mi izvodimo svakodnevno u našoj bolnici zahtijevaju vrlo blizak kontakt s pacijentom. Ovakvi viziri pružaju iznimnu zaštitu za sprječavanje kapljičnog prijenosa. Moram pohvaliti cijelu jednu ekipu koja se aktivirala. Ovo nisu 3D printani viziri, ovo su viziri koji se mogu proizvoditi serijski, a nastali su angažmanom cijelog niza stručnjaka. Još jednom veliko hvala u ime svih djelatnika koji će u svom svakodnevnom radu koristiti upravo ove vizire - izjavio je Kudelić.
Načelnik općine Ljubešćica Nenad Horvatić pojasnio je prilikom predaje donacije da iza izrade vizira stoji grupa poduzetnika: tvrtka Fripol iz Ljubešćice, Plastika Šantek iz Novog Marofa te Gumiimpex iz Varaždina.
-Kada smo vidjeli potrebe našeg sustava, htjeli smo napraviti nešto da bude dugoročno, odnosno da ne idemo s printanjem 3D vizira, već da ih možemo proizvoditi serijski. Ono što je najvažnije je da je od ideje do realizacije došlo u svega sedam dana. Današnjih 500 komada je samo manji dio od ukupno 3.500 izrađenih komada. Nakon današnje donacije Općoj bolnici Varaždin, već idući tjedan donirat ćemo i PU varaždinskoj, hitnoj medicinskoj pomoći, vatrogascima, svima onima koji su na prvoj crti u borbi protiv koronavirusa. Jedan kombi krenut će i prema istoku Hrvatske, prema Vukovaru i Vinkovcima te Osijeku, jer trebamo danas pokazati solidarnost. Bitno je da možemo svakih šezdeset sekundi izraditi ovakav vizir. Došli smo na razinu da svakodnevno možemo izraditi 1.000 ovakvih vizira i ako će biti potreba, reagirat ćemo jako brzo - kazao je Horvatić. Pojasnio je i razliku između ovakvih vizira te onih koji se rade 3D print tehnologijom.
-Najveća razlika je u tome da se ovi viziri mogu ponovo upotrijebiti, dok se viziri dobiveni 3D printanjem, zbog svojih svojstava, mogu upotrijebiti jednokratno. Svi dijelovi ovog vizira mogu se dezinficirati i ponovo upotrijebiti - zaključio je Horvatić dodajući da će se i dalje raditi na poboljšanju ovog proizvoda.
sk/vzaktualno.hr