U Hrvatskoj je dosad potvrđeno 2088 slučajeva zaraze koronavirusa, od čega su 1463 osobe ozdravile, a 77 ih je preminulo. Trenutačno je u Hrvatskoj 548 aktivnih slučajeva zaraze. Ravnateljica zagrebačke Klinike za infektivne bolesti ''Dr. Fran Mihaljević'' Alemka Markotić otkrila je za Dnevnik Nove TV kada bi mogli očekivati da broj oboljelih postane - dvoznamenkasti.
''Ako bismo nastavili ovako dobrim ritmom, da se ne povećava ili da budemo bez novooboljelih, da se svaki dan, kao danas, izliječi 40-45 ljudi, onda za nekih 10 do 15 dana, možda bi se čak mogli spustiti ispod 100. Nadam se, ali vidjet ćemo. Teško je prognozirati, osobito kod težih oblika bolesti.
Kada bi se COVID-19 usporedilo sa španjolskom gripom, od koje je preminulo puno više ljudi, Markotić kaže da je sličnost tih dviju bolesti nagla pojava i širenje diljem svijeta te da je zabilježen velik broj oboljelih.
''Bila je to kapljična respiratorna bolest koja se brzo širila i za koju nije bilo lijeka. Ono što je bio problem, a u čemu se danas dobro držimo, jest da se s gripom vrlo često vole javljati upala pluća i bakterija koju zovemo streptokokna pneumonija i koja je krivac za tolike smrti. Prvi antibiotik je otkriven tek 1928. godine, 10 godina kasnije. Mi danas imamo brojne antibiotike, mogućnosti i visoku tehnologiju'', objasnila je.
Dodaje i da je španjolska gripa bila posljedica zastrašujuće gladi koja je nastupila nakon Prvog svjetskog rata. ''Danas je ovaj virus krenuo iz razvijenijih zemalja u kojima nije bilo rata'', zaključila je Markotić.
vzaktualno.hr/dnevnik.hr