Dosad su prema 32 gospodarska subjekta poduzete upravne i/ili prekršajne mjere, a u nadzorima nad devet gospodarskih subjekata postoji osnovana sumnja na povredu odluke i zakona
Dok preventivne mjere zaštite od COVID-19 popuštaju u svim sektorima, među trgovcima i dalje ima onih koji koriste izvanrednu situaciju.
“Koronaprofiteri” i dalje zaokupljaju pozornost Državnog inspektorata, koji izvještava kako su cijene zaštitnih maski, rukavica i dezinficijensa bile daleko od realnih, a divljanje cijena bilježi se i kod osnovnih namirnica, piše Glas Slavonije.
Podsjetimo, nakon odluke Vlade RH o iznimnim mjerama kontrole cijena za određene proizvode, tržišna inspekcija od 16. ožujka kontinuirano obavlja nadzore proizvoda obuhvaćenim tom odlukom na temelju Zakona o iznimnim mjerama kontrole cijena, Zakona o zaštiti potrošača, u dijelu kojim se uređuje nepoštena poslovna praksa trgovca u odnosu prema potrošačima, te Zakona o trgovini, u dijelu kojim se uređuje nepošteno trgovanje.
"Ukupno je do sada obavljeno 1488 inspekcijskih nadzora, 74 inspekcijska nadzora su u tijeku te se utvrđuju činjenice. Dosad su prema 32 gospodarska subjekta poduzete upravne i/ili prekršajne mjere, a u nadzorima nad devet gospodarskih subjekata postoji osnovana sumnja na povredu odluke i zakona", izvijestili su iz Državnog inspektorata.
Među proizvodima za koje je utvrđeno divljanje cijena najviše se ističu zaštitne maske, za koje je zabilježen porast cijene od gotovo 600 posto!
"U vezi s utvrđenim podizanjem cijena, koje nije bilo opravdano promjenama nabavnih cijena, zabilježeno je poskupljenje brašna u rasponu od 10,05 do 31,27 posto, dječje hrane u rasponu od 5,33 do 27,32 posto, soli u iznosu od 13,19 posto, mesnih konzervi u rasponu od 5,28 do 27,32 posto, tjestenine u rasponu od 5 do 9 posto, svježeg mesa u rasponu od 1,7 do 29 posto te zaštitnih rukavica u iznosu od 100 posto, dezinfekcijskih sredstva od 50 do 201 posto, a zaštitnih maski od 67 do 594,44 posto. Tek nakon okončanja inspekcijskih nadzora koji su u tijeku dobit ćemo još egzaktnije podatke o kategorijama proizvoda za koje je utvrđeno podizanje cijena", kažu iz Inspektorata za Glas Slavonije.
Trgovcima kod kojih se utvrdi podizanje cijena zabranit će se takva, nepoštena, agresivna praksa. Za to su propisane novčane kazne od 10.000 do 100.000 kuna za pravnu osobu, zatim od 10.000 do 15.000 kuna za odgovornu osobu u pravnoj osobi te za fizičku osobu od 5000 do 15.000 kuna.
OVDJE pročitajte cijeli članak
vzaktualno.hr/glasslavonije