Ekonomisti upozoravaju da će spirala koronakrize u koju je upala Hrvatska učiniti svoje pa se već sada može reći kako je sasvim izgledno da će se s vremenom početi smanjivati i minusi po tekućim računima.
-Ako se pokaže da ti krediti imaju trend porasta nenaplativosti, banke će ih početi smanjivati. Bojim se da ćemo zbog krize imati taj trend jer raste nezaposlenost i smanjuju se plaće pa bi i banke mogle redefinirati uvjete za odobravanje minusa po tekućim računima - upozorava ekonomski analitičar Damir Novotny, a prenosi Index.
Neke banke već i sada pod neto plaćom podrazumijevaju samo "čistu" plaću, bez dodataka za prijevoz i topli obrok te stalnih ili povremenih stimulacija, pa onda i iznos dopuštenog prekoračenja po tekućem računu računaju samo na temelju te "čiste" neto plaće. Druge, pak, u kalkulacije uzimaju i dodatke na plaću, a neke čak i povremene honorare. Sve, dakle, ovisi o politici same banke.
Spirala rezanja plaća i otkaza
Izbijanjem koronakrize mnogim su zaposlenicima smanjene plaće, a mnogi su ostali i bez posla. Procjene govore da će se do kraja godine burza rada nastaviti puniti pa bismo kraj 2020. mogli, kako procjenjuju ekonomisti, dočekati s 200.000 ili više nezaposlenih. Također, zbog naglog pada prihoda tvrtki očekuje se i nastavak rezanja plaća zaposlenih. U takvim uvjetima smanjit će se i kreditna sposobnost brojnih klijenata banaka, što znači da će im banke s vremenom smanjiti i minuse po tekućim računima koje su im odobrile. Tim više što je jedna od posljedica svake krize i rast nenaplativih ili teško naplativih kredita, u koje ulaze i minusi po tekućim računima.
Ipak, ne treba očekivati da će se to događati brzo, a sigurno neće preko noći.
U bankama kažu da će minuse prije ili kasnije morati prilagoditi manjim plaćama
Banke, dakle, zasad ne namjeravaju mijenjati ni iznose minusa, ni način njihova izračuna. Ipak, u bankama za Index nisu znali točno reći što će se dogoditi nakon što isteknu moratoriji i mnogi njihovi klijenti se trajno suoče s manjim plaćama od onih koje su imali prije izbijanja koronakrize. Neslužbeno, u bankarskim se krugovima može čuti da će i oni prije ili kasnije morati prilagoditi visinu dopuštenog minusa novim primanjima, što znači da će se dio ljudi tada naći u problemima jer će manje plaće generirati i manja dopuštena prekoračenja po tekućim računima. No to se očekuje tek tijekom sljedeće godine. U bankama ističu i da će razliku između novog i starog prekoračenja klijenti moći podmiriti na 12 rata.
Drugim riječima, ako je netko do izbijanja koronakrize imao neto plaću od 6000 kuna i na temelju nje je ostvarivao pravo na prekoračenje po tekućem računu u iznosu od 18.000 kuna, s vremenom bi se moglo otvoriti pitanje njegova minusa ako mu je plaća smanjena na, primjerice, 4000 kuna. U tom bi slučaju, naime, imao pravo na prekoračenje u iznosu od 12.000 kuna, dok bi ostatak od 6000 kuna morao podmiriti, bilo odjednom, bilo u ratama.
Već se mijenjaju pravila za stambene i gotovinske kredite
-Banke će voditi računa da im klijenti ne dođu u lošiju poziciju, to je i bankama u interesu - objašnjava jedan sugovornik iz bankarskih krugova.
Iako je koronakriza zamrznula i dobar dio bankarskog poslovanja, pa tako i ažuriranje minusa po tekućim računima, banke se već, čini se, pripremaju za nadolazeća loša vremena. Tako se u bankarskim krugovima može čuti da se već mijenjaju pravila za podizanje gotovinskih i stambenih kredita, u čije kalkulacije više ne bi trebale ići neto plaće u cjelini - dakle, s dodacima - nego samo osnovica plaća, odnosno "čista" plaća.
OVDJE pročitajte cijeli članak
ak/vzaktualno.hr/index.hr