Uoči početka nove pedagoške godine 2020./2021., koja službeno počinje u utorak, 1. rujna, ivanečki Dječji vrtić Ivančice objavio je Upute roditeljima o načinu dovođenja mališana u matični vrtić u Ivancu te u područni vrtićki odjel u Radovanu.
Ivanečka predškolska ustanova ističe da se ove upute temelje na preporukama Stožera civilne zaštite, Ministarstva znanosti i obrazovanja te Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Svi roditelji, bake i djedovi mole se da pažljivo prouče ove upute te da ih se pridržavaju kod dovođenja djece u vrtić.
Namjena
Rad u dječjem vrtiću u sadašnjim epidemiološkim uvjetima, uz poštovanje ovih uputa, smatra se jednako sigurnim za djecu i zaposlenike kao i rad od kuće, odnosno ostanak kod kuće kada nisu na snazi mjere potpunog zatvaranja.
Svaka ustanova, ukoliko ima uvjete za to, dužna je provoditi sve preporuke, ukoliko ne, dužna ih je prilagoditi uvjetima rada u ustanovi.
Upoznavanje s uputama
Važno je da roditelji/skrbnici (u daljnjem tekstu: roditelj) i djelatnici budu na vrijeme upoznati s ovim uputama. Telefonom ili na drugi primjeren način ustanova obavještava roditelje o sljedećem:
-da ne dolaze u pratnji djeteta ako imaju simptome zarazne bolesti (npr. povišena tjelesna temperatura, kašalj, poteškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa, grlobolja, proljev, povraćanje), ako im je izrečena mjera samoizolacije ili ako imaju saznanja da su zaraženi s COVID-19
-da ne dovode dijete u ustanovu ukoliko ima simptome zarazne bolesti (npr. povišena tjelesna temperatura, kašalj, poteškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa, grlobolja, proljev, povraćanje) - ima izrečenu mjeru samoizolacije - imaju saznanja da je zaraženo s COVID-19.
Temeljne odredbe
U svim objektima će se provoditi i poštovati opće mjere sprečavanja širenja zaraze koje su izdane od strane HZJZ.
Rad ustanove organizirati će se na način da se osigura koliko je moguće socijalno distanciranje, tj. fizički razmak.
Neophodno je poticati fizički razmak kao i pojačanu osobnu higijenu djece. No, treba očekivati da će biti određenih odstupanja u provedbi zbog specifičnosti i potreba pojedinih odgojno obrazovnih procesa i njege djeteta te razvojnih značajki pojedinih dobnih skupina kao što su:
-istraživanje prostora i predmeta koji okružuju dijete (u određenoj dobi stavljanje u usta ruku i predmeta)
-znatiželja u odnosu na druge osobe/drugu djecu
-motorička nespretnost i nedoraslost
-potreba za kretanjem
Djeci će se omogućiti redovito pranje ruku tekućom vodom i sapunom. Ruke će se obavezno prati prije ulaska u skupinu, prije i nakon pripreme hrane, prije jela, nakon korištenja toaleta, nakon dolaska izvana, nakon čišćenja nosa te uvijek kada ruke izgledaju prljavo.
U dječjem vrtiću djeci je osigurano pranje ruku toplom vodom i sapunom, a za brisanje ruku koriste jednokratne papirnate ručnike koji se bacaju u koš s poklopcem.
Djeci predškolske dobi ruke se ne dezinficiraju sredstvima za dezinfekciju, već ruke učestalije peru sapunom i vodom.
Sve ostale upute pogledajte OVDJE
vzaktualno.hr