Pandemija koronavirusa, sve što ona sa sobom nosi, od zdravstvenih do gospodarskih i financijskih problema, stavila je izazove pred sve gradove i općine. Iznimka nije ni Ivanec, gdje gradska uprava na čelu s gradonačelnikom Miloradom Batinićem radi sve što može kako bi ublažila posljedice krize.
Kako se u Ivancu nose s tim problemima, što je sve poduzeto da se pomogne gospodarstvenicima, kojom dinamikom projekti idu dalje, kako izgleda društveni život u Ivancu – sve to samo su neke od tema o kojima smo razgovarali s gradonačelnikom.
Epidemiološka situacija te njome uzrokovane mjere ograničavanja poslovnih aktivnosti uvelike su utjecale na gospodarstvo u cijeloj Hrvatskoj. Kako bi poduzetnicima i obrtnicima olakšao krizno razdoblje, Grad Ivanec pomogao im je cijelim spektrom mjera. Konkretno?
Već 2. travnja ove godine Grad Ivanec je, među prvima u Hrvatskoj, donio je cjelovitu Odluku o mjerama potpora gospodarstvu i građanima u vrijeme trajanja ograničenja uzrokovanih pandemijom koronavirusa. Poduzetnike koji su morali prekinuti poslovanje u prva tri mjeseca u cijelosti smo oslobodili plaćanja komunalne naknade za poslovni prostor, a sve ostale poduzetnike – 50%. Aktivirali smo i cijeli niz drugih oslobođenja i ili/smanjenja: za plaćanje postavljanje reklamnih predmeta, za korištenje javnih površina za ugostiteljske terase, zatim, povrat poreza na potrošnju (100%), oslobađanje od plaćanja odvoza otpada, odgoda slanja opomena za nepodmirene obveze pravnih i fizičkih osoba, odgoda pokretanja postupaka prisilne naplate i sl. Svim ugostiteljima (i slastičarima) koji su tražili omogućili smo proširenje terasa na javne površine. Trajanje pojedinih benefita produljili smo na 3 dodatna mjeseca, do 31. kolovoza, dok su ugostitelji plaćanja poreza na potrošnju u 100%-nom iznosu oslobođeni do kraja godine. Naše projekcije pokazuju da će nas ove mjere koštati više od 2 milijuna kuna i za toliko će biti i manji prihod u gradskom proračunu.
Donijeli ste i niz mjera kojima ste nastojali pomoći građanima.
Roditelje mališana s prebivalištem na području grada Ivanca oslobodili smo plaćanja sufinanciranja polaska djece u dječji vrtić za vrijeme važenja Kriznih mjera. Dječjim vrtićima (i gradskom i privatnim) Grad je isplatio naknadu za djecu sukladno zaključenim ugovorima o sufinanciranju, uz obvezu dokazivanja da je dječji vrtić u vrijeme trajanja Kriznih mjera zadržao u radnom odnosu sve zaposlenike te isplatio plaću zaposlenim radnicima. Dakle, naš je uvjet bio da ne bude otpuštanja zaposlenika u privatnim vrtićima. Inače, brojni vlasnici privatnih vrtića nisu očekivali tu razinu potpore, iznenadili su se, a mi smatramo da je to potpora ne samo roditeljima djece, nego i njima kao poduzetnicima. Nadalje, domaćinstvima koja su ostala bez prihoda otvorili smo mogućnost korištenja prava iz gradskog socijalnog programa.
Gospodarska je situacija teška ne samo u cijeloj Hrvatskoj, već i u Europi i svijetu, svi strahuju od jeseni i najavljene krize, otkaza, smanjenja plaća. Smatrate li da će se crne najave obistiniti i hoće li se isto dogoditi i na ivanečkom području?
Vidimo da je smanjen intenzitet proizvodnje, imamo znatan pad BDP-a na razini države, a krizna situacija na globalnoj razini odražava se i na ivanečko gospodarstvo, koje je više od 85% izvozno orijentirano na europska tržišta. Situacija na tamošnjim tržištima izravno će se reflektirati na poslovanje ivanečkih tvrtki, a samim tim i na gradski proračun.
Što je s gradskim proračunom, kako je na prihodovnu i rashodovnu stranu utjecala ova situacija i hoće li zbog svega izostati neki od planiranih projekata?
Već smo išli u prvi rebalans proračuna za 2020. godinu, upravo kako bismo u njega uključili navedene COVID mjere. Prvim rebalansom proračun nije smanjen, naprotiv, čak je i blago povećan i to slijedom prenesenog viška sredstava po završnom računu iz 2019. godine (3,09 mil. kn) te na temelju sredstava koja su nam naknadno stigla za provedbu jednog EU projekta (2 mil. kn), a koji smo proveli i isfinancirali još prošle godine. Imali smo i još niz drugih manjih uplata i zahvaljujući svemu navedenom, uspjeli smo pokriti manjak projiciran za 2020. godinu. Pritom moram napomenuti da bilježimo pad poreza na dohodak od 18%, dok su nam sredstva koja od države dobivamo slijedom fiskalnog izravnanja, manja 25 do 28%. Vjerujem da do kraja godine neće uslijediti veći pad nego što je bio do sada.
Unatoč problemima uzrokovanim koronakrizom u punjenju proračuna te ostalim financijskim posljedicama, s projektima se ne staje?
Nastavili smo sa svim projektima koji su bili u fazi idejnog ili pak glavnog projekta. Npr., modernizacija nerazvrstanih cesta je u cijelosti dovršena; ljetos je asfalt položen na 5,5 km cesta, a investicija je bila vrijedna 3,07 milijuna kuna. U zadnje 3 godine modernizirali smo više od 18 km nerazvrstanih cesta. Spremamo se i u jedan od većih infrastrukturnih projekata, uređenje ivanečke Kumičićeve ulice (2,5 mil. kuna). Obnovili smo prostore bivše Retra i oni su spremni za dodjelu Klubu mladih, KUD-u R. Rajter i drugim udrugama civilnog društva. Sagradili smo i građanima na raspolaganje stavili više novih društvenih domova. Ove smo godine sagradili i opremili 4 nova igrališta širom grada, a u još 7 naselja smo ih modernizirali i dopunili novim spravama. Intenzivno radimo na uređenju oborinske odvodnje u naseljima. Kreće i građevinska rekonstrukcija glavnog ivanečkog parka. Prethodno smo ga biološki revitalizirali, zajedno s okolnim drvoredima. Zasađeno je 150 stabala više nego prije. Sada kreće uređenje glavnih i sporednih staza, javne rasvjete, a rekonstruirat će se i paviljon u parku s kontaktnim površinama te pretvoriti u mjesto održavanja raznih gradskih manifestacija (Ljeto u Ivancu, Advent i sl.). Sve to uvertira je u radove koji će krenuti iduće godine, a to je uređenje glavnog Trga hrvatskih ivanovaca i pretvaranje centra Ivanca u pješačku zonu. To je projekt koji dugo planiramo i već bismo ga bili realizirali, a zastoj je nastao jer čekamo početak gradnje sanitarne kanalizacije u projektu Aglomeracije Ivanec. Radovi će u rubnim dijelovima zahvatiti i gradsku špicu. Iako, kad se radi rekonstrukcija nikad ne znate koliko će to trajati i površinski gledano, dokle će se rekonstruirati, a htjeli bismo svakako izbjeći situaciju da obnovimo trg pa da ga onda, zbog Aglomeracije, ponovno moramo raskopavati. Uređenje trga u planu je 2021., a najkasnije početkom 2022. godine.
Veliki problem sjevera Hrvatske su klizišta, stoga je njihova sanacija jedan od prioriteta infrastrukturnih projekata. Je li takvih radova ove godine bilo i na ivanečkom području?
Klizišta se rješavaju po planu. U protekle tri godine sanirali smo šest klizišta, sva uz javne prometnice. Za to smo dobili veliku potporu Ministarstva graditeljstva i Hrvatskih voda. Osobno sam, preko Kluba HNS-a u Saboru, dao prijedlog izmjena Zakona o financiranju vodnog gospodarstva i zahvaljujući tome postigli smo da se problem klizišta koja su bila rak-rana sjevera Hrvatske sada rješava na način da se iz vodnog doprinosa sufinancira sanacija klizišta na javnim površinama. Vjerujem da ove benefite jednako osjećaju i mnoge druge općine i gradovi u Varaždinskoj, Krapinskoj i okolnim županijama, u kojima su klizišta dugi niz godina velik problem i koja su uvelike iscrpljivala lokalne proračune. Bez te potpore ne bismo ni blizu toliko efikasni. Što se Ivanca tiče, u planu nam je još sanacija dvaju klizišta u narednoj godini, sukladno financijskim sredstvima proračuna i participaciji Hrvatskih voda. Klizišta se saniraju u omjeru lokalni proračun – Hrvatske vode 55:45.
Kako bi roditeljima školaraca olakšao početak nove školske godine, Grad Ivanec i ove je godine u proračunu osigurao sredstva za nadoknadu troškova za radne bilježnice i mape, a svakako vrijedi spomenuti potpore roditeljima ivanečkih prvašića.
Već treću godinu za redom za opremanje prvašića Grad Ivanec roditeljima pomaže potporom od 700 kuna. Za učenike od 2. do 8. razreda financiramo likovne mape i obavezne radne bilježnice i to na način da roditeljima kompenziramo troškove njihove nabave. Ovisno o uzrastu učenika, na tekuće račune roditelja Grad isplaćuje iznose od 168, 292 i 403 kuna. Potpore za prvašiće dobilo je 108 učenika, a nadoknadu troškova za radne bilježnice dobit će roditelji 909 osnovnoškolaca. S obzirom na velik broj učenika i opsežan administrativni posao koji zahtijeva svaka od uplata na račune roditelja, molimo građane za strpljenje. Zahtjevi se obrađuju i svima će novac „sjesti“ na njihove račune. Uz izvannastavne aktivnosti učenicima, Grad financira i prijevoz svih učenika do 5 kilometara (osnovnoškolaca i srednjoškolaca), školu plivanja itd. U tom dijelu nismo odustali niti smo uskratili potporu bilo koje razine.
Zbog pandemije koronavirusa, mnoge su manifestacije diljem Hrvatske, pa tako i u Varaždinskoj županiji, otkazane, odgođene ili pak se odvijaju virtualno. Je li bilo takvih slučajeva i na ivanečkom području?
Grad je ove godine odustao od svih manifestacija na kojima se građani i mladi masovno okupljaju. Nisu održana događanja uz Dan grada Ivanca, otkazali smo koncerte, Ivanečki kotlić i sve druge manifestacije na otvorenom koje nije bilo moguće održati u kontroliranim uvjetima. Nismo održali niti svečanu sjednicu u zatvorenom prostoru, ne želeći goste i uzvanike dovesti u rizik od zaraze. Nadam se da će se iduće godine situacija koliko-toliko normalizirati i omogućiti nam provedbu manifestacija. Jer upravo taj kontakt s građanima, ti eventi, neovisno o tome koliko koštaju, uvijek su lijepo posjećeni, a građani im se vesele. Što se tiče manifestacija koje organiziraju udruge, na sastanku s njihovim predstavnicima sugerirali smo im da održe sva događanja na otvorenom na kojima se mogu ispoštivati preporučene mjere zaštite i samozaštite, a da masovke u zatvorenim prostorima izbjegavaju. Velika većina tako je i postupila pa su izostanak velikih službenih manifestacija nadoknadile biciklijade, planinarski pohodi, pojedini turniri na otvorenom i sl. Zasad se sve odvija kako treba, bez opasnosti po zdravlje sudionika. Zahvalni smo udrugama što su, kao i mi u Gradu, shvatili ozbiljnost situacije ali i svoju potencijalnu odgovornost te je prihvatili kao stanje za koje se svi nadamo da neće trajati dugo.
Jesu li građani Ivanca disciplinirani po pitanju mjera koje epidemiolozi nalažu?
Prema informacijama koje dobivam iz dnevnog kontakta s lokalnim stožerom, većinom da. Nažalost, uvijek ima onih koji malo ležernije pristupaju tome, kao i u svakoj sredini. Mi smo imali svega nekoliko oboljelih u proteklom periodu i nadam se da ćemo takav trend uspjeti zadržati. Važno je pridržavati svih mjera i uputa, biti odgovoran prema sebi i drugima i ne se svjesno dovoditi u situaciju boravka na zatvorenom prostoru s većim brojem drugih osoba, jer na taj način u potencijalnu opasnost dovodite ne samo sebe i svoje bližnje, već i kolege na poslu.
vzaktualno.hr