U organizaciji Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata, Grada Varaždina i Varaždinske županije, danas je obilježena 29. obljetnica Dana oslobođenja grada Varaždina te Dan branitelja Varaždinske županije.
Nakon svete mise u varaždinskoj katedrali, kod spomen križa uz crkvu svetog Nikole u Varaždinu položeni su vijenci u spomen na poginule branitelje, a vijence su položila i svijeće upalila izaslanstva varaždinskih udruga proisteklih iz Domovinskog rata, Grada i Županije, policije i vojske te državnih vlasti.
Pobjeda varaždinskih obrambenih snaga u rujnu 1991. godine jedna je od najvažnijih i najsvjetlijih pobjeda hrvatskih snaga na početku Domovinskog rata. Zahvaljujući pravovremenim pripremama, odlučnosti branitelja, organiziranim akcijama u kojima su sudjelovali pripadnici policije, odreda Narodne zaštite, Zbora narodne garde, pete bojne 1. A brigade te pomoći iz susjednih gradova i općina, u Varaždinu je izborena pobjeda koja je imala dalekosežne posljedice na daljnji tijek Domovinskog rata.
Uime udruga proisteklih iz Domovinskog rata, okupljenima se obratio stožerni brigadir Vjeran Rožić koji je pozdravio obitelji smrtno stradalih i nestalih hrvatskih branitelja, posebno majku poginulog Ivana Nine Severa te ratne vojne invalide.
-Okupili smo se kako bi proslavili 29 godina od veličanstvene pobjede nad tzv. JNA, tj. 32. varaždinskim korpusom koji je vojno pobijeđen i prisiljen predati se hrvatskim snagama sa cjelokupnim ljudstvom, naoružanjem i tehnikom. Ostvarena je pobjeda strategijskog značaja. Ozbiljnost i sustavan pristup svih sudionika na svim razinama i svim područjima života i rada, pod vodstvom Kriznog stožera, kao i umješnim vojnim vođenjem i zapovijedanjem tada vojnog zapovjednika pukovnika Ivana Rukljića rezultirao je ovom pobjedom – rekao je Rožić i dodao:
-O tome govore riječi prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana: „Postigli ste uspjeh kakav još nije zabilježen u Hrvatskoj, a oslobođenjem vašeg grada otvoren je put oslobođenju cijele naše domovine. Poslije pobjede u Varaždinu, hrvatske oružane snage i cijela Hrvatska jako su ojačale i to upravo oružjem i oruđem iz varaždinskog vojnog korpusa.”
Gradonačelnik Ivan Čehok istaknuo je kako je velika izvojevana pobjeda dokaz da su Varaždin i Varaždinci, kao i uvijek u povijesti, znali prepoznati bilo vremena.
-Znali su prepoznati povijesni trenutak, što je uvijek najbitnije u povijesti, poglavito malih naroda. Znali su kad treba krenuti u oslobađanje svojega grada, kako bi se oslobodila i cijela domovina. To nije lako prepoznati – rekao je Čehok i nastavio:
-Vrijedi se prisjetiti da je cijela ova ratna operacija izvedena i uz suglasnost i vodstvo tadašnjeg nacionalnog vojnog vodstva prvog hrvatskog predsjednika i upravo stoga mi smo odlučili da već ove godine, a najkasnije na proljeće, konačno postavimo i spomenik prvom hrvatskom predsjedniku u gradu Varaždinu. To nije samo spomenik pokojnom predsjedniku, to je zahvala i spomenik i svima vama koji ste pod njegovim vodstvom grad Varaždin oslobodili. Naša je trajna obveza da ovaj grad i cijelu Hrvatsku učinimo gospodarski snažnijom i socijalno prosperitetnijom i to je najveća zahvala, to je način na koji treba njegovati uspomene na sve vas branitelje.
Na svečanosti je govorio i župan Radimir Čačić koji je istaknuo da je pobjeda u Varaždinu po svom doprinosu snazi Hrvatske vojske nemjerljiva s bilo čim.
-Činjenica je da smo mi prvi i jedini tada u Hrvatskoj sami donijeli odluku na Kriznom štabu, tako je rečeno, donesite odluku i preuzmite odgovornost, da napadnemo i time doveli do predaje korpusa. Bez te odluke, predaje ne bi bilo. Spasila je ta odluka tisuće života, omogućila skraćenja rata, a utjecala je i na buduće pobjede sve do Oluje i u samoj Oluji. U samoj toj varaždinskoj pobjedi uvijek i posebno ističem ulogu policijskih snaga jer je to tada, kad još nije službeno formirana Hrvatska vojska, bio temelj ove pobjede – kazao je župan.
Naglasio je da je u europskim i svjetskim razmjerima varaždinska pobjeda bila šok i iznenađenje.
-Jasno je prepoznato nemjerljivo jačanje borbene moći hrvatske obrane u odnosu na vrijeme prije pobjede i to je bio bitan politički čimbenik na putu prema međunarodnom priznanju Hrvatske. Puno je lakše biti posrednik između snažnih nego između nekog tko misli, a međunarodna zajednica misli tako, da ima svu moć i naoružanje i nekog tko je bespomoćan i goloruk. Nakon ove pobjede mi više nismo bili bespomoćni ni goloruki – zaključio je župan.
Brigadni general Zdravko Jakop, državni tajnik u Ministarstvu obrane između ostalog je rekao:
-Uvijek treba spomenuti, naglasiti da je ovo područje sjeverne Hrvatske prvo oslobođenom prvo slobodno, da je ovaj kraj naoružao našu domovinu, da su, nažalost, policajci iz ovog našeg Varaždina, ali i našeg susjednog Međimurja, bili ti koji su zadnji napustili Vukovar. Nažalost, neki se nikada nisu vratili.
Jakop je ujedno okupljene podsjetio:
-Iz ovog našeg sjevernog dijela, gdje su nam govorili da smo domobrančeki, prvi smo ušli u Knin, izvjesili zastavu i time označili kraj Domovinskog rata i dali mogućnost da možemo prionuti razvoju naše domovine. Bez slobode, sigurnosti i samostalnosti, nema razvoja.
Današnja je proslava zbog epidemiološke situacije organizirana skromnije nego dosadašnje, ali je najavljeno da će sljedeće godine proslava biti veličanstvena, kako bi se na najljepši način obilježila okrugla 30. obljetnica oslobođenja Varaždina.
foto: n.kalajdžija
ak/vzaktualno.hr