Ministar Vili Beroš, ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak i doktor Ivica Lukšić obratili su se građanima zbog pogoršanja epidemiološke situacije u Hrvatskoj.
"Svjedočimo onom što nije specifičnost samo Hrvatske, jer broj zaraženih i u našem okruženju raste. Prvi put smo prešli tisuću. Treba pripomenuti da virus ulazi u zdravstvo, virus ozbiljno prijeti na sve strane. Moramo se pridržavati mjera, one su donesene da bismo preživjeli ovu ugrozu, ne da bismo nekog kaznili. Moram reći da trud zdravstvenih djelatnika ne može biti jači od neodgovornosti građana", rekao je Beroš na početku, a prenosi Index.
U posljednja 24 sata u bolnice je zaprimljeno 117 bolesnika.
"Jučer je umrlo troje ljudi", rekao je Beroš, objašnjavajući da, kad su slali priopćenje, još nisu imali te brojke.
"Ovo nisu brojevi da bismo nekog plašili. To je orijentir budućih zbivanja", rekao je Beroš.
Capak: Apel građanima
"Svjedočimo ozbiljnom i zabrinjavajućem porastu. Nemamo nekih posebnih žarišta. To je jedno zrakasto širenje koje se događa jer se ne pridržavamo mjera, distance, higijene i nošenja maski. Mi pokušavamo donijeti balansirane mjere. Ovo što se sad događa, da se dovode u pitanje mjere, a moram naglasiti da su te mjere najliberalnije u Europi, od naših građana tražimo, apeliramo na njih i molimo ih da prihvate mjere, da ih se drže i da se ponašaju odgovorno i disciplinirano, jer jedino na taj način možemo zaustaviti rast. Naravno, ne možemo odmah, ali kroz tjedan do 10 dana se nadamo da bismo mogli zaustaviti rast i izravnati krivulju i nakon toga očekivati, nadamo se, i pad", rekao je Capak.
"Problem je proboj virusa u bolnički sustav"
"Dobro je da nemamo veći porast teško oboljelih, ljudi koji zahtijevaju intenzivno liječenje. Novi moment koji je vrlo važan je proboj virusa među zdravstvenim radnicima, što je dodatni problem. Imamo ih manje za liječenje svih bolesnika, u ovom trenutku se čini sve da bi se unutar pojedinih zdravstvenih ustanova reorganizirao posao, da svi dobiju odgovarajuću zdravstvenu skrb. Trenutak je da se uozbiljimo i pridonesemo tome da sačuvamo zdravstveni sustav koji je uz domove za umirovljenike najosjetljivija karika", rekao je doktor Lukšić. "Klinika za infektivne bolesti u Zagrebu je popunjena", dodao je, a prenosi Index.
"Ako se budemo ponašali neodgovorno, ništa ne isključujemo"
"Kolega Lukšić je u pravu. Nemamo povećanog broja teško oboljelih, međutim, za očekivati je da će i taj broj postepeno rasti. Vjerujem da ćemo moći pokriti sve akutne potrebe mobilizacijom svih liječnika u sustavu. Ukoliko ne dođe do veće ugroze, vjerujem da ćemo internom preraspodjelom moći sve riješiti. Vrijeme je za oprez, ako zdravstveni sustav postane preopterećen, onda imamo problem s liječenjem svih bolesnika", dodao je Beroš.
Koliko rekordnih dana sustav može izdržati?
"Teško je o tome govoriti. Za očekivati je da mjere poluče učinak kroz tjedan, 10 dana. Ali ako se ne budemo držali mjera, moglo bi nam se početi događati ono što se događa sada u nekim susjednim zemljama gdje brojevi rastu eksponencijalno", kaže Beroš.
"Trebamo pričekati učinak ovih mjera, pa tek onda razmišljati dalje", rekao je Beroš.
"Portugal je od jučer uveo policijski sat, imaju zatvaranje ugostiteljskih objekata, mi imamo najliberalnije mjere, ali mi tražimo balans nekakav, daljnje ograničavanje okupljanja, zatvaranje svih mjesta okupljanja, strože kontroliranje nošenja maski, ima još puno prostora za nove mjere. Nemojte prenijeti da se uvode nove mjere, samo kažem da ima još prostora za to", kazao je Capak.
"Razmišljamo i o hladnom pogonu, pogotovo za one bolnice u kojima se desio prodor virusa", otkrio je Beroš. "Potpuno je jasno da život neće i ne smije stati", dodao je.
"Došlo je vrijeme za najveću moguću ozbiljnost", zaključio je Beroš.
OVDJE pročitajte cijeli članak.
vzaktualno.hr/index.hr