Djelatnici Zavoda za javno zdravstvo Varaždinske županije danas su organizirali konferenciju za novinare, s ciljem upoznavanja javnosti s vrstama i načinima testiranja
-Primijetili smo da dobar dio naših sugrađana nije upoznat s vrstama i načinom testiranja, kakve su razlike između brzih antigenskih testova, koja je njihova namjena, između testiranja, pa se često puta na društvenim mrežama pa čak i neki portali prenose takve informacije, javljaju različite dezinformacije, krive informacije, krive podatke što u konačnici rezultira nepovjerenjem ljudi u zdravstveni sustav, u zdravstvene djelatnike – istaknuo je ravnatelj Zavoda, Marin Bosilj, dodavši da to onda rezultira nepridržavanjem mjera i velikim brojem zaraženih.
-Pred nekoliko dana na društvenim mrežama pojavljuju se slučajevi gdje neki od pacijenata imaju dva nalaza, jedan pozitivan drugi negativan sa dva različita uzorkovanja što je apsolutno normalno i točno jer uvijek svaki pozitivitet ima svoj zadnji dan i negativitet ima prvi dan. I iz toga se onda želi napraviti senzacija u smislu nevjerodostojnosti testova, nevjerodostojnosti zdravstvenih radnika, njihove nestručnosti. - rekao je Bosilj i nastavio:
-Želim skrenuti pozornost da je naš mikrobiološki laboratorij bio među prvima koji je uveo PCR testiranje i do današnjeg dana smo testirali više od 45 000 uzoraka. U subotu, na 9. 000 ukupnih testova u Republici Hrvatskoj naš laboratorij je odradio gotovo 1000 testova. Ovim putem čestitam svim djelatnicima, zahvaljujem njihovom marljivom radu, velikoj požrtvovnosti i stavljanju u službu zdravstvenih sustava a sve u cilju suzbijanja epidemije.
Doktorica znanosti Sonja Obranić voditeljica molekularne biologije je istaknula:
-PCR dijagnostika je zlatni standard u dijagnostici ove bolesti s kojom se, nažalost, svi sada susrećemo u ovoj globalnoj pandemiji. Mi smo do sada testirali više od 45.000 uzoraka, što je zaista velik broj testiranja i mogu reći da smo vrlo uspješni u našim testiranjima, što smo potvrdili i u tim međulaboratorijskim usporedbama.
Na pitanje kako je moguće da je jedan dan nalaz pozitivan, a drugi dan negativan, odgovorila je:
-Svi testovi imaju granične vrijednosti, tako i PCR test ima granične vrijednosti, odnosno postoji određeni limit virusa koji mi možemo detektirati. Ako netko jedan dan, osoba koja je, recimo, na kraju bolesti, detektiran taj virus, iz drugog uzorka sljedeći dan možda mi toj osobi nećemo biti u mogućnosti detektirati virus. Ne znači da ga ona nema.
Doktorica Katica Čusek Adamić voditeljica epidemiologije kazala je kako su zadnjih dana česta pitanja vezana uz antigenske testove, gdje ih primijeniti i gdje su oni najtočniji i najučinkovitiji.
-Smisao brzih antigenskih testova je upravo za simptomatske osobe unutar pet dana od početka simptoma. Tu ćemo dobiti najtočnije vrijednosti da ti pozitivni rezultati uistinu budu pozitivni, a negativni će se svakako morati dodatno provjeravati s PCR testom. Stoga je primjena antigenskog brzog testa namijenjena upravo u ambulantama opće medicine, u zdravstvenim ustanovama poput bolnica ili u staračkim domovima, gdje ćemo kroz kratko vrijeme tamo gdje znamo da je netko nečiji kontakt već prethodno potvrđene pozitivne osobe, a razvio je simptome, za kratko vrijeme, za 15-ak minuta dobiti rezultat tog testiranja. Na taj način će se odteretiti mikrobiološki laboratorij od dodatnog PCR testiranja i naravno da će onda biti i brže dostupni testovi PCR-a na svim razinama, za potrebe bolnice, primarnih liječnika i staračkih domova.
Bosilj je kratko govorio i o antigenskim testovima:
-Naša ustanova ima određenu količinu, nekakvih 1500 testova koje radimo u komercijalne svrhe. Imamo najavu od nacionalnog Stožera Civilne zaštite da će iz državnih robnih rezervi u našu županiju doći 1500 testova i ti testovi će biti podijeljeni liječnicima obiteljske medicine.
foto: n.kalajdžija
ak/vzaktualno.hr