Pfizerovo cjepivo je dobilo odobrenje regulatorne agencije u Ujedinjenom Kraljevstvu, a očekuje se da će ga do kraja godine dobiti i u Europskoj uniji i u SAD-u. Isto se očekuje i za cjepivo koje je najavila farmaceutska kompanija Moderna.
I Pfizer i Moderna prijavili su svoja cjepiva na odobrenje američkoj Administraciji za hranu i lijekove (FDA), a u narednim mjesecima gotovo sigurno će to napraviti još farmaceutskih kompanija.
Ukratko, sve bliže smo cijepljenju protiv covida-19, zbog čega se nameće niz važnih pitanja: Kakve su nuspojave cjepiva? Hoćemo li biti imuni nakon cijepljenja? Hoćemo li se morati cijepiti samo jednom ili svake godine?
Odgovore na ova pitanja pokušao je dati USA Today, piše Index.hr.
Kakve su nuspojave cjepiva protiv covida-19? Ima li nuspojava koje su dugoročne?
Većina ljudi koja primi cjepivo protiv covida-19 osjetit će neke nuspojave, naročito nakon druge doze. Sva tri vodeća kandidata za cjepiva prijavila su blage do umjerene nuspojave cijepljenja. Većinom se radi o boli na dijelu tijela gdje je primljena injekcija, umoru te zamoru mišića i zglobova na dan ili dva.
"Bolna ruka i zamor od par dana su puno bolji od covida", rekao je dr. William Schaffner, profesor javnog zdravstva i preventivne medicine s fakulteta Sveučilišta Vanderbilt.
Bude li netko imao negativnih reakcija na cjepivo, vjerojatno će ih primijetiti u prvih šest tjedana nakon cijepljenja, tvrde medicinski stručnjaci. Dugoročni efekti cijepljenja još uvijek nisu poznati i neće biti poznati dok se ne završe sve kliničke studije, a korisne informacije dobit će se i od dugoročnog praćenja cijepljenih osoba, koje će trajati godinama.
Hoće li cjepiva biti sigurna za trudnice?
Prema podacima američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), covid-19 je posebno rizičan za trudnice. No, zasad nema podataka o tome kako trudnice reagiraju na cjepiva Pfizera i Moderne jer nisu bile uključene u klinička ispitivanja.
Stručnjaci i dalje raspravljaju o tome trebaju li se cjepiva ispitivati i na trudnicama. Povijesno gledano, velika cjepiva nikad nisu bila testirana na trudnicama zbog straha od komplikacija.
Savjetodavni odbor za cijepljenje, neovisna skupina koju je oformio CDC kako bi ponudila savjete o tome tko i kada treba dobiti posebna cjepiva, raspravljala je o pitanju trebaju li trudnice ili dojilje koje rade kao zdravstveni radnici dobiti cjepivo. Daljnje smjernice o tom pitanju očekuju se uskoro, poručili su.
Hoćemo li moći birati cjepivo?
"Cjepivo koje će vam biti ponuđeno ovisit će o tome koliko daleko živite od medicinskog centra opremljenog ultrahladnim zamrzivačima", rekla je Jeylan Mammadova, analitičarka zdravstvene zaštite iz investicijske istraživačke tvrtke Third Bridge.
Pfizerovo cjepivo mora se čuvati super hladnim, na temperaturi suhog leda, što će otežati njegovu dostupnost u većini ljekarni i liječničkih ordinacija. Cjepivo se može čuvati do pet dana na temperaturi običnog zamrzivača. Otpremat će se u kutijama koje sadrže 975 doza pa bi mjesto primjene cjepiva sve te doze moralo potrošiti u roku od pet dana.
Cijeli tekst pročitajte ovdje.
vzaktualno.hr/index.hr