Kretanja na tržištu rada s osvrtom na mjere za očuvanje radnih mjesta te prijedlog proračuna Krapinsko – zagorske županije za 2021. godinu i projekcije za 2022. i 2023. godinu, bile su glavne teme današnje 11. sjednice Gospodarsko-socijalnog vijeća.
Predsjednik GSV-a, zagorskog župana Anđelko Ferek Jambrek kazao je nakon sjednice da se ovoga puta sve analiziralo s gospodarske i epidemiološke strane.
-Mislim da se svi slažemo da najbolje da ovu godinu čim prije svi zaboravimo jer ju ne možemo uspoređivati s niti jednom godinom od prije. Možemo reći da su na području Krapinsko – zagorske županije pojedini sektori gospodarstva čak možda i bolje radili, koliko god to zvuči čudno, u odnosu na prijašnje godine, ali principu možemo reći da je COVID kriza pogodila čitavo gospodarstvo županije. I gospodarstvenici su rekli, iz prve ruke smo imali priliku čuti, što je tržište Europe najbolje pogodilo jer koliko god smo mi jedna od najboljih županija u izvozu toliko imate u Europi poremećaja na tržištu i toliko smo mi ovisni o inozemnom tržištu – rekao je Ferek Jambrek.
Na sjednici su donijeta dva konkretna zaključka.
-U ovim mjerama koje su sada donesene za potporu gospodarstvu nema konkretno nekoga tko radi, recimo 50 posto, ili pola sektora radi, a pola ne, dok imate samo potporu gospodarstva, ako je Stožer zatvorio. Znači, imate i one koji nešto rade, ali nisu skroz zatvoreni i tu ćemo kao GSV poslati jedan prijedlog zaključka. Tu je bio prijedlog da se apelira, a Županija je već apelirala na prošli sastancima s ugostiteljima, na općine i gradove da se uključe u rješavanje gospodarskih situacija, na način da svaka općina i grad maksimalno, koliko kod mogu, rasterete plaćanje davanja gospodarstvenika – kazao je nakon sjednice predsjednik GSV-a.
U ime gospodarstvenika, novinarima se obrati Damir Gorup koji je istaknuo da je covid utjecao na sve djelatnosti.
-Imali smo preko ljeta mali predah, ali sad dolazi ovaj jesenski i zimski period u kojem će nam glavni prioritet biti opstanak i zadržavanje radnih mjesta i zbog toga smo zahvalni na svim potporama i na razumijevanju. Očekujemo da će sve ove mjere koje smo predlagali biti možda i dograđene, kako bi bile pravednije i omogućile nam preživljavanje – rekao je Gorup.
Predstojnik krapinskog Područnog ureda HZZ-a Goran Vukmanić govorio je o situaciji na tržištu rada istaknuvši da je ovo prva sjednica GSV-a na koju nije došao baš s najsjajnijim podacima.
-Na žalost, zbog utjecaja epidemije koronavirusa, u prvih deset mjeseci ove godine porastao je broj nezaposlenih, prosječno za tristotinjak osoba u donosu na prošlu godinu. Kad je riječ o potporama za očuvanje radnih mjesta, odnosno za skraćivanje radnog vremena, imali smo gotovo 4 tisuće zahtjeva na području Krapinsko-zagorske županije, a ugovorili smo gotovo 200 milijuna kuna za više od 20 tisuća zaposlenih na području županije – kazao je Vukmanić.
Da je stanje u gospodarstvu na području KZŽ teško složio se i župan Željko Kolar koji ističe da ipak nije sve tako crno.
-Stanje je teško, ali ipak iznad očekivanja. S današnjim danom imamo 2.842 osobe na Zavodu za zapošljavanje, prosječna nezaposlenost je 6,5 posto i s obzirom na sve probleme koje je imalo naše gospodarstvo, ovo je bolji rezultat od onoga što smo objektivno očekivali – istaknuo je Kolar.
Dodao je da se na sjednici GSV-a razgovaralo i o epidemiološkoj situaciji:
-Iznesene su interesantne informacije od naših većih gospodarskih subjekata koje će nam sigurno pomoći oko određivanja dodatnih mjera koje se, prije svega, tiču prevencije.
Za prijedlog proračuna za 2021. godinu, s projekcijama za 2022. i 2023., župan Kolar dobio je podršku članova GSV-a.
-Rečeno je da smo ga planirali vrlo realno, da smo na neki način pogodili one prioritete koji i trebaju biti, i uvjeren sam da će biti prihvaćen na Županijskoj skupštini. Nismo odustali ni od jednog kapitalnog ni europskog projekta i tako će biti i u 2021. godini, iako će novih projekata biti osjetno manje, s obzirom da po staroj financijskoj omotnici nema novih natječaja, a nije za očekivati da će u prvih devet mjeseci sljedeće godine biti otvarani novi natječaji iz nove omotnice – kazao je župan.
Govoreći o Mehanizmu za oporavak i otpornost, župan je naglasio:
-Mi smo predali u Ministarstvo regionalnog razvoja naših 30-ak kapitalnih projekata s gotovim građevinskim dozvolama, vrijednosti veće od 1,2 milijarde kuna i očekujemo odluku Vlade oko odabira projekata koji će se financirati. Spremni smo mjesec dana raspisati javnu nabavu za bilo koji od tih projekata koji će nam biti odobreni.
ak / vzaktualno.hr