Na današnjoj konferenciji, na kojoj su sudjelovali župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar i ravnateljica Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko-zagorske županije Dijana Hršak prikazan je osvrt na 2020. godinu te planovi za 2021. godinu.
Pogledamo li projekte Ustanove za upravljanja zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko-zagorske županije možemo reći kako je periodu od 2017. do 2020. godine neizmjerno rasla, čemu u prilog idu i brojke. Naime u posljednje četiri godine kroz ustanovu je prošlo više od 14,1 milijuna kuna te se bilježi rast proračuna sa 1,5 milijuna kuna na preko 4,5 milijuna kuna. Od ukupnih 14,1 milijuna kuna 51% je ukupnog prihoda vezan za ulaganje u projekte, dakle sredstva iz EU fondova, a 49% su poslovni, materijalni rashodi i održavanje. Župan je posebno naglasio promociju i edukaciju za koje je, ako oduzmemo navedene prosjeke, izdvojeno oko 70 do 73%.
– Omogućen je bolji pristup i rekao bih, bolji brending te veća vidljivost, a veća vidljivost znači i bolja edukacija ljudi oko zaštićenih dijelova prirode Nature 2000 i općenito održivog razvoja i zaštite okoliša. Tko god dođe na bilo koji od ovih naših lokaliteta ima što naučiti kroz naše edukativne staze, edukativne table… Naš cilj je da se dobije informacija više, a da li je to Strahinjčica, Ivanščica, da li je to dolina rijeke Sutle, Risvička ili Cesargradska gora, sasvim je svejedno. Ono što nam u budućnosti slijedi, a nadam se da će nam to ova financijska omotnica omogućiti, je brendiranje zaštićenih područja na području KZŽ, imamo novi logo te novi skraćeni naziv „Zagorje zeleno”– rekao je župan Kolar i dodao kako su promocije i edukacije o zdravom načinu života svih populacija, kao i edukacija o zaštićenim područjima, od velikog značaja.
Ono što slijedi jest brendiranje kroz infrastrukturne projekte. 15,3% Krapinsko-zagorske županije je zaštićeno, što daje dodatnu vrijednost.
– Kroz pametno gospodarenje tim područjima, uz rad na planovima za narednih desetak godina i njihovo provođenje, dobru suradnju s lokalnim stanovništvom i s našim općinama i gradovima, ja sam apsolutno uvjeren da ćemo u budućnosti još više dati na značaju našim područjima, a s druge strane da ćemo višestruko povećati broj dolazaka i posjeta na naša područja – objasnio je Kolar.
U narednim mjesecima, čim to vremenske prilike dozvole, slijedi službeno otvorenje Staze kroz krošnje koja je najveća investicija do sada na području Županije, a vrijednost joj teži preko 1,6 milijuna kuna.
– Veliki broj posjetitelja već posjećuje stazu. To su većinom obitelji što nas posebno veseli! Sa samim činom otvaranja kreće i procedura i brendiranja Zelenjaka kao, ne samo zaštićenog krajolika i mjesta gdje se nalazi spomenik našoj himni, nego općenito područja koje spaja Naturu 2000 uz rijeku Sutlu i zaštićeno područje Cesargradske i Risvičke gore – rekao je Kolar i spomenuo zelenu učionicu koja je vrlo aktivna. Najavio je kako postoji velik obim projektnih ideja za dugoročno razdoblje te zahvalio ravnateljici Hršak i cijelom timu na dobro obavljenom poslu.
– Za našu ustanovu, 2020. godina bila je u znaku realizacije EU projekata, pa tako projekt Zagorje ABECEDA prirode, koji je sufinanciran od Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU dio je programa ulaganja u prirodnu baštinu, u zaštićena područja. Ustanova je nositelj, a partneri su Zagorska razvojna agencija i KZŽ. Ukupna vrijednost projekta je oko 4,6 milijuna kuna – izvijestila je ravnateljica Hršak i osvrnula se na veliki projekt:
– Tijekom 2020. godine Ustanova je izgradila i završila jedinstvenu Stazu kroz krošnje. Staza je prilagođena potrebama osoba s invaliditetom, završene su tri zelene učionice…
Tijekom 2020. godine u dijelu posjetiteljske infrastrukture provedena su dva postupka javne nabave, nabava usluga multimedija i radova za uređenje Centra, ukupne vrijednosti oko 1,5 milijuna kuna. Kroz ova dva ugovora Centar za prirodu dodatno će se urediti u smislu promocije i edukacije prirode KZŽ. Izrađeni su promotivni materijali, prvi suveniri.
15 godina Ustanove bio je razlog da Ustanovi dobije novi vizualni identitet, novi logo i kratki naziv kako bi bila prepoznatljiva, jedinstvena, brendirana.
– Intenzivno smo radili na projektu Veze prirode koji je prijavljen na program Interreg Slovenija i Hrvatska. Projekt je pri samom završetku, sve aktivnosti su realizirane, a cjelokupna vrijednost projekta je 1,6 milijuna – lani je realizirano 970 tisuća kuna, što dokazuje da se intenzivno radilo – rekla je Hršak.
Od ostalih aktivnosti, Ustanova je provodila projekte monitoringa i istraživanja na zaštićenim područjima, a posebno je zanimljivo dvogodišnje istraživanje Sutinskih toplica. Projekt je pri završetku, a od ukupnih 1,6 milijuna kuna, 54% sredstava utrošena su za usluge istraživanja, revitalizacije i uređenje staništa i promotivne usluge.
– Prati se izvršenje našeg programa rada pa je sve realizirano unutar 4 milijuna kuna prihoda, odnosno oko 4,2 milijuna rashoda – završila je ravnateljica.
m.čaržavec / vzaktualno.hr