U zadnjih 365 dana, sport se zaista promijenio. Mjere zbog pandemije koronavirusa uzele su maha, a sportski događaji nisu što su dosad bili.
Međutim, kako vrijeme odmiče stvari se polagano počinju normalizirati pa smo tako nedavno mogli pratiti teniski Grand Slam turnir Australian Open koji je uz propisane mjere održan bez najmanjeg incidenta.
Ono što je bilo posebno specifično je činjenica da na teniskim mečevima nije bilo niti jednog linijskog suca, a svaka odluka o tome je li loptica bila u autu ili ne donesena je koristeći Hawk-eye sustav, odnosno sustav koji se dosad koristio samo kada bi igrači htjeli iskoristiti challenge kako bi se provjerila ispravnost odluke sudaca. Nakon turnira i igrači i navijači bili su puni riječi hvale za taj trend koji je navodno omogućio da na svakom meču sve odluke budu 100% točne.
Savršen sustav ili ne?
U nekoliko navrata su se navijači na tribinama i igrači na terenu ipak zapitali je li donošenje odluka koristeći Hawk-eye uistinu 100% točno. U jednoj fazi tijekom meča drugog kola između Novaka Đokovića i Francesa Tiafoea na Rod Laver Areni, činilo se da je Đokovićev forhend sletio nekoliko centimetara iza osnovne linije, ali nije oglašen aut. Francesca Jones vjerovala je isto tako da je donesena netočna odluka u njezinom meču prvog kola protiv Shelby Rogers. Kada je snimka udarca Rogers ponovljena na ekranu ispostavilo se da je Jones bila u pravu. Čini se kako niti ovakav način provjere poena nije savršen, ali pogreške su se događale znatno nižom stopom nego prethodnih godina. Podsjetimo, teniski meč u pravilu bi obično imao devet ljudi koji se nalazili oko terena - po tri iza svake osnovne crte, dvoje koji bi gledali sa strane i jedan koji bi se rotirao oko polja za servis i jasno da se nekom od njih ponekad znala dogoditi loša odluka.
Igrači podržavaju Hawk-eye
Dominic Thiem jedan je od prvih izjavio kako je ovaj način provjere ispravnosti poena jedan korak naprijed za tenis, a podržala ga je i osvajačica titule u ženskoj konkurenciji – Naomi Osaka. Čak i bivši igrači podržavaju ove promjene, a najistaknutiji među njima je sedmerostruki Grand Slam pobjednik John McEnroe, poznat po čestim raspravama sa sucima tijekom svoje igračke karijere. Amerikanac se našalio i kako bi u današnje vrijeme s ovom tehnologijom mogao ostati koncentriraniji na sam meč te bi upisao više pobjeda u svojoj karijeri.
Kada je debitirao Hawk-eye sustav?
Tehnologija Hawk-Eye prvi je put predstavljena na Grand Slam turniru 2006. godine, a riječ je o US Openu, nakon što je uspješno testirana u Miamiju. Pravilo challengea je definitivno bilo jedno od najrevolucionarnijih novih pravila, a među njih možemo ubrojati i promjene pravila kod tie-breaka petog seta. Ovaj je tip promjena debitirao na Wimbledonu nakon što su John Isner i Nicolas Mahut slavno odigrali peti set od 138 gemova koji je trajao tri dana. Možemo zaključiti da se iz dana u dan radi na unaprjeđenju tenisa kao sporta i zasad nije bilo nekih loših odluka. Navijači se definitivno nadaju da ih neće niti biti u budućnosti.
vzaktualno.hr