U svijetu se u posljednje vrijeme pojačala seizmička aktivnost, a trese se i dalje u Hrvatskoj, od Banovine do Dalmacije.
Nakon katastrofalnih potresa u ožujku u Zagrebu i u prosincu u Sisačko-moslavačkoj županiji, građani su osjetljiviji na podrhtavanje tla. Što se to događa, novinari Večernjeg lista pitali su seizmologe Krešimira Kuka i Tomislava Fiketa.
–Generalno, trenutačno se prati pojačana aktivnost na nekoliko različitih područja u svijetu. Na Islandu je seizmička aktivnost izazvana vulkanskim procesima, što je izazvalo brojne potrese koji nisu prošli nezapaženo. U Novom Zelandu imamo također jaku seizmičku aktivnost koja nije iznenađenje. Važno je istaknuti da za seizmičku aktivnost postoje razdoblja kad je jače izražena i kad je mirnija – kaže seizmolog Kuk.
Grčka je, pojašnjava, na području kontakta nekoliko tektonskih ploča, gdje afrička pritišće euroazijsku ploču, kao i tzv. arapska koja je još jače potiskuje prema sjeverozapadu, što u Grčkoj uzrokuje potrese jače nego kod nas. S time je povezana i pojačana seizmička aktivnost koja se u posljednja dva-tri tjedna bilježi u Dalmaciji.
–Bilježimo potrese na cijelom području od Dalmacije prema jugoistoku sve do Grčke. Ti su potresi, na sreću, slabiji i poneke osjeti određeni broj ljudi – ističe Kuk. Nema točan podatak koliko je ove godine zabilježeno potresa na području Hrvatske.
Dodaje da se ne može ništa predvidjeti.
–Tek nakon što prođe određeno vrijeme i kad se analizira sve što se dogodilo, mogu se izvesti neki pametniji zaključci. Unaprijed je to nemoguće – zaključuje Kuk.
Seizmolog Tomislav Fiket napominje da se na našem području registriraju serije potresa nakon zagrebačkog i petrinjskog.
– S druge strane, kad uzmete šire područje, ili cijelu Zemlju, ne događa se ništa spektakularno, iako je krajnje neugodno za sve pogođene – ističe.
Na pitanje na kojim područjima postoji najveća opasnost od potresa i gdje se oni najčešće pojavljuju, odgovara da su najugroženija područja Dubrovnik s okolicom, gdje prijete potresi najvećih magnituda na području Hrvatske, Dalmacija (npr. makarski potres), riječko područje (vinodolski potres) i grad Zagreb.
Ovdje možete pročitati cijeli članak.
vzaktualno.hr/vecernji.hr