Hrvatska Adris Grupa, koja je prije par mjeseci kupila Croatia Osiguranje, nastavlja sa kupovinom dionica Pozavarovalnice Sava, kažu naši neslužbeni izvori. Pored Zavarovalnice Maribor i Tilije, Sava Re u državama regije u vlasništvu ima još Sava osiguranje, Sava Montenegro, i Velebit osiguranje.
Adris odnosno Croatia Osiguranje nisu nikad krili svoje ambicije, kako postati najveća osiguravajuća tvrtka u regiji i sa preuzimanjem slovenskih osiguravajućih tvrtki. Često se spominjalo Savu Re i Zavarovalnicu Triglav. Croatia Osiguranje odnosno Adris je navodno vlasnik već oko 15 posto Save Re, a u zadnjoj kupovini su prema neslužbenim izvorima kupili 0,13 posto vlasništva Save Re koje su platili oko 300 tisuća eura.
HNB predložio otvaranje stečaja nad Nava bankom
Savjet Hrvatske narodne banke, na jučerašnjoj je sjednici donio odluku o podnošenju prijedloga za otvaranje stečajnog postupka nad Nava bankom. Kako se ističe u priopćenju HNB-a, odluka je donesena nakon što je utvrđeno da su ostvarena tri stečajna razloga iz članka 266. Zakona o kreditnim institucijama. Naime, imovina Nava banke manja je od njenih obveza, banka nije ispunila supervizorske mjere naložene rješenjem HNB-a i dulje vrijeme ne ispunjava uvjete vezane za regulatorni kapital te je ugrožena njena sposobnost da pravodobno ispunjava svoje novčane obveze.
Uz to, dosadašnja uprava banke podnijela je početkom ovog tjedna ostavku. Time je najmanja banka na tržištu, s 333 milijuna kuna aktive ili manje od 0,1 posto ukupne aktive bankovnog sustava (potkraj ožujka) zapala je i u krizu upravljanja. Dužnici banke nastavit će s ispunjavanjem svih svojih obveza prema banci nakon što sud donese odluku o prijedlogu za otvaranje stečajnog postupka, a osigurani depoziti bit će dostupni vlasnicima u zakonom propisanom roku i po propisanoj proceduri, objašnjavaju u HNB-u.
Vlada prodaje 22,82 posto Končar Elektroindustrije
Vlada je na današnjoj sjednici donijela odluku o prodaji 586,926 dionica ili 22,82 posto dionica Končar Elektroindustrije. Dionice će se prodavati na uređenom tržištu kapitala prodajom izvan knjige naloga putem javne dražbe, kroz blok transakcije.
Početna cijena biti će zadnja prosječna cijena koju je dionica postigla na Zagrebačkoj burzi prije ovog naloga, a u trenutku kad je Vlada dala nalog Centru za restrukturiranje i prodaju, cijena je prelazila 695 kuna.
To bi značilo da bi početnom cijenom država uprihodila gotovo 408 milijuna kuna. Tim sredstvima od prodaje dionica država planira pomoći kutinskoj Petrokemiji.
Europske burze oslabile nakon jučerašnjeg snažnog skoka
Nakon jučerašnjeg najvećeg skoka u tri mjeseca, na europskim su burzama cijene dionica danas pale, ponajviše zbog anemičnih poslovnih rezultata kompanija. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks danas oslabio 0,1 posto, na 15.370 bodova.
Andreja Županić, analitičarka Fima vrijednosnica