Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!
  • Naslovna
  • Politika
  • Gospodarstvo
  • Sport
  • Događanja
  • Crna kronika
  • Hrvatska i svijet
  • PR članak
  • Lifestyle
  • Video
  • Arhiva
  • Home
  • Događanja
  • Danas je Dan svjesnosti o autizmu!

Danas je Dan svjesnosti o autizmu!

Događanja
2. travnja 2021.
marta
581
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

02. travnja se u cijelom svijetu obilježava Dan svjesnosti o autizmu, puštanjem plavih balona u zrak. Na taj način želi se istaknuti nedovoljna informiranost javnosti o ovom poremećaju koji je sve prisutniji u našem društvu.

Osim da se govori o teškoćama, ovaj dan treba iskoristiti kao priliku da se iznova stavi naglasak na sve neprepoznate i neiskorištene potencijalne koje imaju osobe s poremećajem iz spektra autizma.

Glavna skupština Ujedinjenih naroda je odabrala 02. travnja za obilježavanje Svjetskog dana svjesnosti o autizmu, čime želi skrenuti pozornosti javnosti diljem svijeta na sve veći problem ovoga složenog poremećaja koji se kod pojedinaca najčešće razvije u prve tri godine života i uglavnom traje do kraja života. Prema nizu istraživanja su osobe s autizmom i njihove obitelji posebice vulnerabilan dio populacije koji zahtijeva sustavna rješenja.

Prema zadnjem izvještaju Centra za sprečavanje i suzbijanje bolesti Sjedinjenih Američkih Država, bilježi se stalan porast prevalencije autizma, koja sada iznosi 11,3 /1000 djece. To bi značilo da 1 od 100 djece ima teškoće iz spektra autizma. U Hrvatskoj se podaci o osobama s poremećajima iz autističnog spektra prate u okviru Hrvatskog registra o osobama s invaliditetom u kojem je zabilježeno oko 2.000 slučajeva, pri čemu je, u skladu s gore navedenom procjenom prevalencije, moguće očekivati i do 12.000 osoba s navedenim spektrom.

Poremećaj iz spektra autizma je razvojni poremećaj koji utječe na čovjekov način komunikacije, odnose s drugim ljudima te na okolinu. Način na koji utječe na ljude razlikuje se od osobe do osobe te ovisi o dobi te intelektualnim sposobnostima. Osobe s poremećajima iz spektra autizma mogu imati različite vrste teškoća i u različitim mjerama – od teških oblika do visokofunkcionalnog autizma kod djece i odraslih osoba s prosječnom ili visokom razinom inteligencije – iako još uvijek s teškoćama u komunikaciji i socijalizaciji.  Osobe s autizmom vide, čuju i osjećaju, ali te utiske teško sklapaju u smislenu cjelinu, pa se stoga povlače u vlastiti svijet u kojem nalaze sigurnost. Stoga osobe s autizmom imaju poteškoća u izražavanju svojih osjećaja, želja, potreba, sposobnosti i problema s kojima se svakodnevno bore, a što se odražava na njihovo ponašanje koje može biti vrlo neobično.

Svjetska je znanost, zahvaljujući pronalascima s područja genetike, neurologije i drugih znanosti mnogo toga spoznala o čimbenicima povezanim s autizmom, ali još nije u potpunosti razjasnila zbog čega nastaje navedeni spektar poremećaja. Češće se javlja kod dječaka nego kod djevojčica (4,3:1).

Kvalitetu života osoba oboljelih od autizma mogu znatno poboljšati rana dijagnoza i intervencija. Također, važno je da osim djeca i roditelji dobiju podršku kako bi se lakše nosili sa svakodnevnim izazovima koje nose odgoj djece s autizmom.

Važno je istaknuti kako je svaki slučaj autizma različit. Iako kod nekih osoba  izaziva ozbiljne motoričke probleme, drugi autistični pojedinci mogu biti istaknuti u struci i postići veliki uspjeh. Tako su brojne značajne osobe poput Alberta Einsteina, Mozarta, Charlesa Darwina, Thomasa Jeffersona, Michelangela, Stanleya Kubricka itd. imale poteškoće iz spektra autizma. Dapače, te su im teškoće „omogućile“ izvrsnost i posebnu talentiranost u određenim područjima.

Krapinsko – zagorska županija potiče i osigurava uvjete za razvoj usluga koje se upravo odnose na ranu intervenciju – dijagnostiku i razvojne tretmane kojima se  potiče ostvarivanje razvojnih potencijala djeteta, sprečava razvoj daljnjih poteškoća, pripremaju dijete za vrtić, školu, zapošljavanje i u konačnici za samostalan život.

U tom smislu Krapinsko – zagorska županija izdvaja sredstva za sufinanciranje programa rane intervencije. Čak milijun kuna uloženo je proteklih godina u programe rane intervencije koje se provode u  Centru za odgoj i obrazovanje Krapinske Toplice. Od 2016. godine Županija podmiruje troškove stručnog djelatnika u predškolskoj skupini Centra za odgoj i obrazovanje Krapinske Toplice. Također, ulagalo se u uređenje i opremanje prostora  te edukaciju stručnjaka iz područja rane intervencije.

U rujnu prošle 2020. godine u Centru za odgoj i obrazovanje Krapinske Toplice otvoren je kabinet za ranu intervenciju. Kabinet je suvremeno opremljen, a usluge rane intervencije koje se ovdje pružaju za roditelje su potpuno besplatne. Moto kabineta je „Podrška, OBITELJ, suradnja!“ Rad kabineta i troškove 4 djelatnice financira Krapinsko-zagorska županija, kao jednu od aktivnosti u projektu „Krapinsko-zagorska županija – prijateljica djece“. Više o radu Kabineta možete saznati na http://centar-krapinske-toplice-kr.skole.hr/kabinetraneintervencije.

Također, usluge rane intervencije već se više godina provode i u Specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice.

Važan dio podrške djeci s poremećajima iz spektra autizma, ali i drugih razvojnih teškoća su logopedske usluge. Krapinsko – zagorska županija inicirala je model prema kojem su se uspostavili logopedski kabineti za područje Županije na način da jedan logopedski kabinet djeluje na području dvije ili više jedinica lokalne samouprave koje zajednički sufinanciraju njegov rad. Krapinsko-zagorska županija uključila se u nabavku opreme za logopedske kabinete na području Grada Klanjca i Općina Kumrovec, Desinić, Zlatar Bistrica i Bedekovčina, te podupirala  projekte organizacija civilnog društva kojima je bio cilj otvaranje i rad logopedskog kabineta. Do sada je u tu svrhu izdvojila ukupno 100.000,00 kn.

Važno je spomenuti i programe podrške integraciji djece s teškoćama u redovne odgojno-obrazovne programe.

Projektom Baltazar 4 se u osnovnim i srednjim školama na području Krapinsko-zagorske županije u razdoblju od šk. god. 2017/2018. do 2020/2021. osigurava potrebna podrška za ukupno 60 učenika s teškoćama u razvoju putem zapošljavanja 60 pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika. Partnerski pristup i projektne aktivnosti jačaju uspostavu stručnog i održivog sustava osiguravanja podrške učenicima s teškoćama, što doprinosi ostvarivanju prava na primjereno i inkluzivno obrazovanje, jednake mogućnosti za poboljšanje odgojno – obrazovnog uspjeha, uspješnu socijalizaciju i emocionalno funkcioniranje, osamostaljenje i razvoj vještina.

Osim kroz projekt Baltazar 4, u osnovnim i srednjim školama na području Županije dodatnih 50 pomoćnika u nastavi za učenike s teškoćama u razvoju osigurava se i preko projekata pet udruga: Udruge distrofičara Krapina, Udruge invalida Bedekovčina, Udruge mladih Feniks, Udruge Sveta Ana Lobor i Društva multiple skleroze Krapinsko – zagorske županije. Također, prema modelu 50% sredstva osiguranih iz županijskog proračuna i 50% sredstva iz proračuna jedinice lokalne samouprave na području koje učenici imaju prebivalište, osigurava se dodatnih 11 pomoćnika u nastavi.

Stoga je u aktualnoj šk. god. 2020/2021. osigurana podrška ukupno 121 pomoćnika u nastavi i stručnog komunikacijskog posrednika za ukupno 134 učenika s teškoćama u razvoju u ukupno 37 osnovnih i srednjih škola u Županiji, uključujući i Centar za odgoj i obrazovanje Krapinske Toplice.

Da bi bolje razumjeli osobe s autizmom te njihovog jedinstvenog pogleda na svijet, uz istovremeno podizanje svjesnosti o poremećaju iz spektra autizma, pomoći će edukativni film „Događaju se čudesne stvari“ – svakako pogledajte: https://www.youtube.com/watch?v=qpzNoRLHIMw

vzaktualno.hr/kzz.hr

marta 648 Posts   0 Comments

Prethodna Vijest

U Varaždinskoj županiji gotovo 100 novih slučajeva zaraze koronavirusom, čak 11 osoba na respiratoru
Događanja
2021-04-02

Sljedeća Vijest

U društvu uskršnjeg zeca ivanečki predškolci okitili drvo na gradskoj špici
Događanja
2021-04-02
Izdvojeno
Varaždinska županija dodijelila novih 208 tisuća eura za potpore u turizmu – Stričak: Zajedno možemo napraviti još veći iskorak u turizmu
Događanja
16. svibnja 2025.
Alenka Kučić
Grad Varaždin osigurao gotovo 240 tisuća eura za rad udruga – Bosilj: Civilno društvo je važan segment i u ovome gradu ga cijenimo
Događanja
16. svibnja 2025.
Alenka Kučić
Kreće se u energetsku obnovu pravosudne zgrade u Varaždinu, ŽDO i sudovi sele na nove lokacije
Događanja
16. svibnja 2025.
Nikolina Pofuk Bajz
Zagreb: Požari i nevrijeme izazvali desetke intervencija vatrogasaca
Crna kronika
16. svibnja 2025.
Sara Smoljan
Video & fotogalerija
FOTOGALERIJA Na Uskrsni ponedjeljak, dječje veselje ispunilo Park Velika graba u Sračincu
Fotogalerija
22. travnja 2025.
U Zaboku je svečano otvoren onkološki centar UPMC-a vrijedan 20 milijuna dolara
Fotogalerija
26. ožujka 2025.
HDZ Varaždinske županije slavi tri i pol desetljeća rada: „Postigli smo povijesne rezultate, nikada više ulaganja i projekata”
Politika
18. ožujka 2025.
FOTO Mali Varaždinci proslavili najšareniji dan u godini! Njih 1500 zaplesalo na Europskom trgu
Fotogalerija
4. ožujka 2025.
Toplički fašnjak: Tradicija, veselje, šarenilo i kreativnost na ulicama Varaždinskih Toplica
Fotogalerija
3. ožujka 2025.
Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!

© 2025 Vox media d.o.o. – za marketing i komunikaciju

Impressum
Uvjeti i pravila korištenja | Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka
Cjenik oglašavanja

  • Developed by Online-press ltd.

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u Uvjeti i pravila korištenja i Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.