U Ludbregu počinje još jedan veliki projekt – uspostavljanje koncepta STE(A)M razreda u predškolskom odgoju, a projekt je predstavljen danas u Kući Somogji u prostoru Arheološkog parka Iovia u Ludbregu.
Ukupna vrijednost projekta je 211.152,00 EUR, a uz Grad Ludbreg, provode ga partneri; dječji vrtići, javne ustanove, razvojne agencije, mala i srednja poduzeća te poduzetnički inkubator iz Sjeverne Makedonije, Bugarske, Turske i Hrvatske.
Ideja projekta je uspostaviti STE(A)M koncept učionice u dječjim vrtićima kao obrazovni pristup koji koristi znanost, tehnologiju, inženjerstvo, umjetnost i matematiku kao pristupne točke za razvoj različitih socijalnih, kognitivnih, istraživačkih vještina kod djece predškolske dobi.
-Zahvaljujem našim prijateljima iz Sjeverne Makedonije, Bugarske i po prvi put Turske na otvaranju još jednoga za Ludbreg važnoga projekta koji će pokušati dodirnuti i napravi način zapravo rasvijetliti pitanje obrazovanja, predškolskog obrazovanja, pripreme djece za osnovnu školu u ovom STE(A)M području- rekao je gradonačelnik Dubravko Bilić.
Dodao je kako se svi uključeni nadaju da će projekt omogućiti uvođenje djece od samih početaka predškolskog odgoja u nove svjetske trendove obrazovanja.
-Istovremeno, prijavili smo i naš dječji vrtić na edukaciju koja se posebno bavi darovitom djecom, preko jednog nizozemskog sveučilišta, i nadam se da će ta dva projekta rezultirati omogućavanjem boljeg ulaska ludbreške djece u svijet obrazovanja. Želim projektu da uspije, da još jednom pokaže orijentiranost Ludbrega prema obrazovanju, prema ulaganju u obrazovanje, ali i prema korištenju europskih novaca za razvijanje ovakvih sadržaja. Iako nemamo pravo upravljati našom osnovnom školom, kroz dječji vrtić želimo pripremiti djecu da budu posve spremna prihvatiti sve izazove koje budućnost stavlja pred njih – kazao je Bilić.
O projektu je govorio i Todor Kushevski, voditelj projekata iz partnerske organizacije MAGA.
-Član sam tima Makedonske geotermalne asocijacije i veoma mi je drago da smo u ovom trenutku, kada je prisutna pandemija koronavirusa, uz sve mjere uspjeli doći i započeli ovaj novi projekt vrlo važan za obrazovanje, ali isto tako vrlo važan za nastavnike koji se suočavaju s velikim rizikom. Mislim da svi znaju da su nastavnici, sa svojim novim oblicima, online učenja pod veliki stresom. Mi u Sjevernoj Makedoniji online nastavu imamo već godinu i pol dana. Tako daje ovo vrlo važno u značaju da ponovo počinjemo suradnju, druženje, prijenos znanja između samih država– rekao je Kushevski dodavši da su s Gradom Ludbregom već sudjelovali u nekoliko projekata.
-Mislim da je ovo jedan unikatan projekt, gdje sama djeca mogu učiti sve direktno, upotrebljavamo onaj „learning by doing”, uče kako se proizvodi energija, kako se koristi energija, kako rade hidroelektrane, dakle sve one obnovljive izvore energije. Kad djeca to jednom razumiju, znat će to koristiti uz specijalnu opremu koja će biti dizajnirana. Isto tako imati će prilike učiti o elektricitetu, fizici, kemiji, magnetizmu, ali sve to će učiti na njima interesantan način – rekao je.
Dodajmo da projekt uključuje izradu i primjenu posebno dizajnirane opreme od strane iskusnih stručnjaka koja će u kombinaciji s praktičnim usavršavanjem odgajatelja u dječjim vrtićima omogućiti da razviju vlastiti pristup obrazovanju za provođenje STE(A)M aktivnosti.
ak/vzaktualno.hr