U ponedjeljak u Ludbregu otvoren je arheološki park IOVIA. Na otvorenju su bili prisutni ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, gradonačelnik grada Ludbrega Dubravko Bilić i ravnateljica Hrvatskog restauratorskog zavoda Tajana Pleše.
Nakon što se Ministarstvo kulture na čelu s tadašnjim ministrom Božom Biškupićem uključilo u otkup zemljišta koje je zatim predano Gradu, stvoreni su uvjeti da se ovaj lokalitet pretvori u arheološki park.
-Puno je onih koji su sudjelovali kroz sve te godine u realizaciji i podupiranju istraživanja. Tu u prvom redu ističem Hrvatski restauratorski zavod, ali i ostale kolege i kolegice iz Ministarstva kulture i medija. Nakon što je Grad Ludbreg preuzeo zemljište, uz potporu Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije je koncipirao uspješan projekt čijoj realizaciji i završetku danas svjedočimo. Arheološka istraživanja potvrdila su da je ovaj prostor bio kontinuirano naseljen od prapovijesti do danas, a sam park osmišljen je tako da posjetiteljima pruži uvid u sve bogate arheološke, povijesne, ali i duhovne slojeve života brojnih naraštaja Ludbrežanina – rekla je ministrica Obuljen Koržinek i naglasila važnost edukativnog potencijala ovog parka.
-Zahvaljujući svim suvremenim tehnologijama, 3D rekonstrukciji, multimediji i interaktivnom pristupu prezentacije ovog lokaliteta, edukativni potencijal ovog parka nema granica – zaključila je ministrica i kazala kako vjeruje da će park imati važnu turističku komponentu i biti dodatni razlog zbog kojeg će turisti dolaziti u Ludbreg.
Gradonačelnik Bilić je iskazao svoje zadovoljstvo ovim projektom koji je, kako kaže, Ludbreg pretvorio u grad europskih projekata.
-Ludbreg je mali grad, na sjeveru Hrvatske koji je prebogat poviješću i u koje god vrijeme zagrebemo uvijek pronađemo nešto važno što je puno veće od samog grada. Jedno od takvih stvari je i ovo arheološko nalazište koje pokazuje da je Ludbreg oduvijek bilo atraktivno i zanimljivo mjesto za život, važno i u povijesti, a nama koji tu živimo važno i danas – kazao je Bilić i ovim putem zahvalio svima koji su uložili svoj trud i vrijeme kako bi prijava na vrijeme bila predana, a sam projekt na vrijeme realiziran.
Vrijednost projekta je 18 milijuna kuna, od čega je 14,3 milijuna kuna financirano iz Europske unije, a ostatak iz Ministarstva regionalnog razvoja i Grada Ludbrega.
-Zahvaljujući velikoj podršci Ministarstva i Grada, u samo četiri sezone, bilo je moguće napraviti nešto što nam se iz današnjeg rakursa čini nestvarno mnogo – od zahtjevnih pripremnih radova i cjelovitih arheoloških istraživanja do oblikovanja vizualnog identiteta nalazišta i brojnih edukativnih aktivnosti u koje je bila uključena lokalna zajednica – rekla je Tajana Pleše.
- Ludbreg je dokazao da koliko god je možda malen, toliko je recipročno velik i mjerljiv kao ravnopravni nositelj baština - zaključila je Pleše.
Arheološki park je osmišljen kao nalazište koje će imati interpretacijsko-didaktičku postavu i Centar za posjetitelje. Projekt je proveden u suradnji s brojnim stručnjacima iz Hrvatskog restauratorskog zavoda, Arheološkog muzeja u Zagrebu, Instituta za antropologiju, Instituta za arheologiju, Centra za kulturu i informiranje Dragutin Novak, Gradskog muzeja u Varaždinu te uz podršku Ministarstva kulture i medija i Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije.
vzaktualno.hr