Krapinsko-zagorska županija od 2018. godine ponosno nosi titulu „Županija – prijatelj djece“ i jedina smo županija u Hrvatskoj koja je dosad, uz Primorsko-goransku županiju, stekla tu titulu. Ujedno, ona je prva županija u Hrvatskoj koja je uvela Dječji proračun 2019. godine te Participativni dječji proračun 2020. godine iz kojeg se financiraju projekti koje iniciraju, izrađuju i odabiru za provedbu upravo oni na koje se ti programi odnose – djeca.
U Osnovnoj školi Bedekovčina, danas, 11. svibnja održana je dodjela ugovora za 11 korisnika koji su ostvarili pravo na korištenje sredstava iz Dječjeg participativnog proračuna, u ukupnom iznosu od 184 tisuće kuna.
– Postoje određena područja u kojima bi se u narednom razdoblju trebala posvetiti posebna pozornost, a to je područje dječje participacije koja podrazumijeva uključivanje djece u odlučivanje po svim onim pitanjima koje se djeca tiču na način da mi odrasli šaljemo djeci poruku da nam je njihovo mišljenje važno, da će njihovo mišljenje biti uvaženo i biti saslušano. Šaljemo poruku da vjerujemo da djeca znaju prepoznati svoje potrebe, da znaju naći odgovarajuće rješenje za zadovoljavanje tih potreba i da na kraju krajeva znaju smisliti i provesti akcije kojima će realizirati to rješenje – objasnila je pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb, udruge i mlade, Martina Gregurović-Šanjug i dodala kako su djeca glavni akteri priče koju će sami realizirati čime se ostvaruju benefiti zajednice, promocija dječjih mogućnosti, ali se i doprinosi osobnom razvoju.
Šanjug ističe kako se nada da će se i ostale županije voditi Krapinsko-zagorskom županijom kao primjerom dobre prakse brige i poticanja svoj najmlađih stanovnika. Također, istaknula je dodijeljenjih 100 tisuća kuna od strane Županije u protekloj godini i to za 12 projekata koji su u potpunosti realizirani zbog čega je Gregurović-Šanjug uputila čestitke!
Na Javni poziv pristiglo je ukupno 25 prijava, 19 njih udovoljavalo je administrativnim uvjetima poziva. Projekti su pojedinačne vrijednosti od najmanje 10 800 do 20 000 kuna, s time da je na inicijativu djece dio sredstava usmjeren djeci s područja pogođenim potresom.
– Hvala svima koji su se javili, posebno onima koji ove godine nisu ostvarili sredstva. I dalje vrijedno pišite projekte i javite se dogodine, budite ustrajni isplatiti će se! Čestitke od srca djeci koja su ove godine ostvarila potporu, a zahvala i čestitke i vašim odraslim savjetnicima – poručila je na kraju Gregurović-Šanjug.
Ravnatelj Osnovne škole Bedekovčina, Ivan Paradi iskazao je veliko zadovoljstvo budući da je OŠ Bedekovčina ovogodišnji domaćin dodjele Dječjeg participativnog proračuna.
– Osnovna škola Bedekovčina svoje težište stavlja upravo na aktivnosti gdje učenike slušamo i gdje ih potičemo da daju svoje inicijative kroz projekte, aktivnosti i različite programe, a to se pokazalo izuzetno uspješnim. Prije svega u poboljšanju odgoja i obrazovanja, u njihovoj većoj motivaciji i na koncu u rezultatima koje postižu. Jedna od pravih stvari je i Dječji participativni proračun Krapinsko-zagorske županije. Mi smo uistinu napredovali, strašno rasli i u svemu tome oni počinju vući nas i mislim da je to poanta priče – rekao je Paradi i zahvalio Županiji.
Pročelnica upravnog odjela za obrazovanje, kulturu, sport i tehničku kulturu, Mirjana Smičić- Slovenec istaknula je kako je Krapinsko-zagorskoj županiji ulaganje u djecu i obrazovanje najvrijednije ulaganje.
– Briga o djeci i mladima koju iskazujemo očituje se i u samoj činjenici kako smo prva odnosno prva od dvije županije prijatelja djece i smatramo i ponosimo se time da naša ulaganja su hvalevrijedna i smatramo da je ulaganje u djecu i obrazovanje ogledalo svakog društva. Čovjek je po prirodi znatiželjan i ta njegova predivna karakteristika omogućuje nam svima da cijeli život ulažemo u ono što je najvrijednije, ulažemo u sami sebe, u naše obrazovanje i učenje – poručila je Smičić-Slovenec i dodala kako bez znanja ne možemo.
– Sama ta spoznaja da nas znatiželja može usmjeriti prema nekim našim afinitetima je fascinantna i ako nedostaje znatiželje, automatizmom nedostaje volje za učenjem, za usvajanjem novih znanja jer bez znanja ne možemo, a znanje je moć i vjerujem da vama ovdje prisutnima ničeg od toga ne nedostaje – poručila je Smičić-Slovenec i na kraju učenicima poželjela da se nastave truditi i učiti, da zadrže dječju ushićenost i znatiželju, a odgajateljima i učiteljima da i dalje potiču dječju maštovitost, kreativnost i razvijaju njihove potencijale.
Dječja načelnica Općine Marija Bistrica, Sandrin Kušić, uputila je riječi zahvale u ime svih dječjih gradonačelnika, gradonačelnica, načelnika i načelnica na prilici.
– Hvala vam da ste omogućili realizaciju naših ideja sa svrhom da poboljšamo našu školu. Posebno sam sretna što sudjelujem već drugu godinu zaredom. Sva djeca u školi pomažu realizirati te projekte i svi posebno uživamo u tome – poručila je Kušić.
Da je na dodijeli vladala dobra atmosfera, uvjerite se kroz fotografije, a djeci želimo puno uspjeha pri realizaciji njihovih ideja!
mčaržavec/vzaktualno.hr