U Šenkovcu, nedaleko od Čakovca, prostire se obiteljsko imanje – OPG Lisjak. Na toj ljubičastoj plantaži, s više od 3500 biljaka, rastu ekološki uzgojene borovnice čija je kvaliteta prepoznata i eko certifikatom. Ovaj obiteljski biznis razvio se iz hobija koji se pretvorio u ozbiljan posao pa je tako OPG Lisjak nedavno proslavio 10 godina uspješnog poslovanja.
Obitelj Lisjak za sebe voli reći kako promatra svijet kroz ljubičaste naočale, a u skladu s misijom približavanja moći tamnoplavih bobica svima onima koji cijene rad, trud i požrtvovnost uzgoja, s naglaskom na onaj koji ne šteti našoj planeti.
Uzgojem borovnica odlučili su se baviti ”slučajno”, iako… Ništa nije slučajno! U obitelji se oduvijek sadilo povrće, kao i razne voćke pa im to nije bilo strano. Na parceli nasuprot kuće gdje su Lisjakovi planirali graditi vlastiti dom, odlučili su da će, umjesto kuće tamo niknuti borovnice, a oni će na postojećoj podići kat, prisjetila se gđa Lisjak svojih početaka.
Te 2011. godine zasadili su, za probu, tisuću grmova da bi 2015. proširili nasad na još 2500 grmova što zauzima 1,14 hektara površine zaštićene mrežom od tuče, s navodnjavanjem i ogradom. Danas Jasminka, Leo i njihova kćer Frida razmišljaju o ponovnom širenju, iako s obzirom na ekološku proizvodnju imaju dosta posla oko korova, a u prilog ne idu ni voluharice koje rade dosta štete nasadima.
Prilikom širenja nasada, spomenute 2015. godine, dali su zahtjev za Eko nadzor jer iako od samih početaka za svoje borovnice koriste isključivo ekološko gnojivo i ne tretiraju ih nikakvim kemikalijama, shvatili su da nije baš tako lako dokazati da zaista rade u skladu s prirodom, pa im je dobitak tog „eko listića“ itekako pomogao, prisjeća se Jasminka i dodaje kako certifikat danas puno znači, kako njima, tako i kupcima koji im daju povjerenje što je jako bitna stavka, a samo dobivanje tog listića, ističe, iziskuje mnogo papirologije.
A zašto baš borovnice? Za njih su se spontano odlučili, kako prepričava Jasminka. Suprug Leo jednom si je prilikom za užinu na poslu kupio mjericu borovnica koje su mu se toliko svidjele da ih je poželio imati u svom vrtu. U tom poduhvatu veliku podršku su imali od njegovih roditelja, a u ekološki uzgoj ”bacili” su se odmah u startu, ne sluteći da će to danas biti toliko na cijeni.
Jedan od prvih izazova s kojim su se susreli prilikom pokretanja posla bio je plasman na tržište, no to su, kako kaže, gđa Lisjak brzo savladali.Glasno smo pričali, nudili naše borovnice, hodali na sajmove, placeve subotom i tako se malo po malo proširio glas, a na imanju radimo svi, najviše muž i ja, ali kad treba pomoć tu su i muževi roditelji. Naša mala pomoćnica, kćer Frida, vrlo rado pomaže. Svaki dan smo u voćnjaku koji nam je na dvije minute pješice od kuće, a takva blizina maksimalno povećava svakodnevnu učinkovitost jer svaki dan nadziremo što se dešava s biljkama pa ako nešto ne štima, reagiramo na vrijeme – pojašnjava Jasminka i napominje kako je u hrvatskoj poljoprivredi najveći izazov administracija zbog čega mnogi odustaju, no njima se upornost isplatila i nikad nisu zažalili.
Jasminka se prisjetila i početaka kada su, kako opisuje, prerađevine kuhali u loncu i ručno miješali po nekoliko sati, a kada je upitate odakle im inspiracija za stvaranje proizvoda, kaže kako ona dolazi sama od sebe.
– Dosta vremena provodim u kuhinji, volim kuhati, stvarati, peći kolače, slagati slastice. Tako mi i dolaze razne ideje s borovnicama za slatka i slana jela. Prvo smo kuhali pekmeze, onda je nastao pekmez bez dodanog šećera, pa slatko ljuti umak od borovnica. Zatim, nakon dužeg isprobavanja za idealnim okusom i teksturom nastao je preljev od borovnica i 100% kakaa, a za njim i eko sirup od lavande s dodanim sokom borovnica. I na kraju liker i gin od borovnica. Gin je napravljen od borovica (klekovih bobica) i naših ekoloških borovnica, maceriran borovnicama, uz borovnice koje se nalaze u boci – prepričava Jasminka ne krijući zadovoljstvo odazivom kupaca čije su prve reakcije odlične.
Ostvarili su i suradnju s dućanom s međimurskim proizvođačima – Međimurski štacun, kao i lokalnim restoranima i među kojima ističe kultni čakovečki bistro Beška koji tijekom sezone borovnica nudi razne koktele i slastice od borovnica, a u svojim jelima borovnice Lisjak nudi i Mala hiža.
Najviše strahuju od mraza koji im je jedne godine „ubrao“ 40% uroda.
– Jako je teško gledati kako netko drugi pokupi tvoj prihod, ali to je jednostavno tako – tvornica na otvorenom – ističe Jasminka ponosna na svoje borovnice koji im svojim ukusnim plodovima vraćaju uloženo vrijeme i trud.
Na svom Facebook profilu rado dijele razne recepte s ovim slasnim bobicama na koje sigurno nećete ostati ravnodušni.
abrkic/vzaktualno.hr