U drugom je tromjesečju nastavljen rast udjela loših kredita u ukupnim kreditima hrvatskih banaka, pri čemu najveći problem s naplatom postoji kod kunskih kredita, dok je kod kredita s valutnom klauzulom taj problem više zastupljen kod onih sa švicarskom valutom, navodi se u danas objavljenom kvartalnom Pregledu Hrvatske udruge banaka (HUB).
Ukupan omjer loših kredita u drugom je kvartalu 2014. bio na razini od 16,4 posto. S obzirom na dubinu i trajanje krize, omjer loših kredita pozicioniran je logično u međunarodnoj usporedbi – Hrvatska je uz bok Cipra, Bugarske, Italije i BiH, navode iz HUB-a.
Rast izvoza na godišnjoj razini 4,2 posto
Već su preliminarni podaci najavljivali, a konačni i potvrdili, da je od siječnja do srpnja nastavljen relativno dinamičan rast vrijednosti robnog izvoza koji je prisutan od početka ove godine. Ipak, sada prvi put u potpunosti usporedivi mjesečni podaci pokazuju da je u srpnju rast izvoza na godišnjoj razini lagano usporen te je iznosio 4,2 posto, ali je povećanje vrijednosti izvoza u prvih sedam mjeseci i dalje iznosilo visokih 12,1 posto, navodi se u analizi Hrvatske gospodarske komore (HGK).
Najveći je rast izvoza zabilježen prema ostalim članicama Europske unije, u koje je izvoz povećan za 15,7 posto i činio je 81,3 posto ukupnog povećanja izvoza. Znatno je, za 14,1 posto, povećan i izvoz u zemlje CEFTA-e, unatoč izlasku iz te asocijacije, dok je izvoz u sve ostale zemlje smanjen za 3,1 posto, pri čemu se najviše isticalo smanjenje izvoza u SAD. Promatrano prema pojedinim zemljama, najviše je povećan izvoz u Sloveniju i Italiju.
Europske burze i dalje pod pritiskom
Na europskim su burzama cijene dionica danas bile pod pritiskom, drugi dan zaredom, jer su ulagači i dalje pod dojmom slabih makroekonomskih podataka iz Njemačke, koji bi mogli pritisnuti ionako krhko gospodarstvo eurozone.
Andreja Županić, analitičarka Fima vrijednosnica