Laboratorij za vađenje krvi Varaždinskog Doma zdravlja u Kolodvorskoj ulici ne radi već nekoliko mjeseci, te pacijenti koji su od svojih liječnika upućeni na vađenje krvi moraju otići do biokemijskog laboratorija u Zagrebačkoj 94 nasuprot nogometnog stadiona, što većini predstavlja dodatno utrošeno vrijeme ali i financijske troškove - upozorava u svom priopćenju županijska vijećnica i pedijatrica dr. Mirjana Kolarek Karakaš.
Većina javnosti upoznata je s izmještanjem laboratorija za vađenje krvi iz Kolodvorske u Zagrebačku ulicu, no mnogim liječnicima, a ni pacijentima, to rješenje nije nimalo praktično.
S ciljem da se i jednima i drugima pomogne i da se opet omogući vađenje krvi u Domu zdravlja u Kolodvorskoj ulici, jučer je na zahtjev dr Kolarek Karakaš, održan sastanak u Varaždinskoj županiji kojem su uz liječnicu prisustvovali župan Predrag Š tromar i voditeljica laboratorija Marija Crnković.
- U ime svojih malih pacijenata i liječnika koji imaju ambulante u prostoru Doma Zdravlja izražavam razočaranje odlukom ravnatelja Doma zdravlja Ivana Crnkovića o izmještanju laboratorija u Kolodvorskoj ulici. Pita li itko nešto pacijente koji izdvajaju svoj teško stečeni novac za zdravstvenu skrb? U moju ordinaciju dolaze majke s malom djecom u kolicima ili na biciklu, a u slučaju hitnih pretraga moram ih uputiti u laboratorij u Zagrebačku ulicu što predstavlja problem obzirom da nemaju svi automobile, a sada više nema niti malih buseka koji su prometovali do Varteksa. Kako će tek biti kada zahladi i padne snijeg? - kazala je dr. Kolarek Karakaš, te dodala da niti starijim osobama narušenog zdravlja to nije jednostavno, osobito invalidima.
Naime, laboratorij kod Varteksa nema adekvatno parkiralište niti rampu za invalide.
Nakon razgovora varaždinski župan pokazao je spremnost da se aktivno uključi kako bi se riješila situacija na dobrobit pacijenata koji zavređuju da se zadovolji osnovni medicinski postulat – dostupnost, dok je liječnica dodala kako je za to da se, ako će biti potrebno, u razgovoru sa Gradom i Županijom pronađu sredstva za plaćanje nadstandarda u pružanju zdravstvene skrbi.
- Čini se da novaca ima ali nema namjenskog trošenja. Svi liječnici, vezani koncesijskim ugovorom, godišnje u županijsku riznicu priskrbe do 2,5 milijuna kuna, pa sam mišljenja da se novac za ovu svrhu doista može iznaći - kaže dr Kolarek Karakaš.
Dr Mirjana Kolarek Karakaš nakon današnjeg sastanka sa županom mišljenja je da će se u bliskoj budućnosti ipak misliti o dobrobiti pacijenata - korisnika zdravstvenih usluga i liječnika, te da će se laboratorij za vađenje krvi opet vratiti u Dom zdravlja u Kolodvorsku.