Stopa registrirane nezaposlenosti porasla je u rujnu sa 17,5 posto na 17,7 posto, što je njezin prvi rast nakon šest mjeseci pada, pokazuju danas objavljeni podaci Državnog zavoda za statistiku.
Zahvaljujući sezonskom zapošljavanju, uglavnom u turističkom sektoru, u kolovozu je stopa nezaposlenosti pala na 17,5 posto, no kako je vrhunac turističke sezone prošao, u rujnu se ponovno našla u uzlaznoj putanji.
Dokapitaliziran Mercator, Agrokorov vlasnički udio povećan na 88,10 posto
Dioničari Mercatora u utorak su na izvanrednoj skupštini potvrdili prijedlog koncerna Agrokor kao većinskog vlasnika da se njegov kredit Mercatoru od 200 milijuna eura za konsolidaciju poslovanja pretvori u vlasnički kapital. Direktor Mercatora Toni Balažič izjavio je novinarima nakon skupštine dioničara da je velikom većinom prihvaćena predložena dokapitalizacija Mercatora za 200 milijuna eura, čime je Agrokor svoje vlasništvo u Mercatoru povećao na 88,10 posto posto.
Balažič se dotaknuo i tempa planiranih postupaka integracije poslovanja Mercatora i Konzuma. Najavio je da će djelatnost Konzumove maloprodajne djelatnosti u Srbiji biti uklopljena u Mercatorovu mrežu do sredine idućeg mjeseca, dok će do kraja ovog mjeseca Konzum preuzeti dosadašnje Mercatorove trgovine u BiH. Balažič je rekao da očekuje mnogo od sinergijskih učinaka poslovnog povezivanja dviju mreža, te da u Mercatoru u samoj Sloveniji neće biti otpuštanja zaposlenih. No, morat će se nastaviti racionalizacija poslovanja na svim razinama kako bi se povećala njegova konkurentnost na slovenskom tržištu, rekao je Balažič novinarima.
RIZ-Odašiljači smanjuju temeljni kapital za 82,3 milijuna kuna
Na redovnoj glavnoj Skupštini RIZ-Odašiljača 19. prosinca ove godine trebala bi, prema prijedlogu Uprave, biti donesena odluka o smanjenju temeljnog kapitala za 82,3 milijuna kuna radi pokrića gubitaka. Ukupni gubitak RIZ-Odašiljača od 31. prosinca 2005. do 31. prosinca 2013. godine od 63,4 milijuna kuna podmirio bi se, prema prijedlogu, pojednostavljenim smanjenjem temeljnog kapitala sa 138,4 na 56,1 milijun kuna. To bi se provelo smanjenjem nominalne vrijednosti dionica sa sadašnjih 370 na 150 kuna. Tako bi novi temeljni kapital bio podijeljen na 374.179 redovnih dionica na ime, svake u nominalnom iznosu od 150 kuna.
Andreja Županić, analitičarka Fima vrijednosnica