Na programu zagrebačkog kina Europa i drugih nezavisnih kina diljem Hrvatske, a 19. i 20. prosinca u 19 sati u kinu Galerija, na rasporedu je novi film jednog od najzanimljivijih suvremenih europskih redatelja Rubena Östlunda - Turist (orig. "Force majeure"). Š vedski provokator donosi još jednu "opako duhovitu" (USA Today) te "brutalno pametnu i originalnu" (The Playlist) studiju ljudske prirode!
Film "Turist" dobitnik je nagrade žirija u programu “Izvjestan pogled” (Un Certain Regard) na Međunarodnom filmskom festivalu u Cannesu. Riječ je o naslovu koji je ovogodišnji švedski kandidat za Oscara (u kategoriji najboljeg stranog filma), a trenutno je nominiran i za dvije najvažnije nagrade Europske filmske akademije (EFA): za najbolji film i najboljeg redatelja, a nominiran je i za Zlatni globus za najbolji film na stranom jeziku.
Također, film je već ušao i na neke top-liste najboljih filmova u 2014. godini, primjerice na onu časopisa Indiewire, a magazin Variety uvrstio je Östlunda među deset redatelja na koje treba obratiti pozornost u nadolazećoj godini.
Radnja ove crnohumorne drame smještena je u veličanstveni snježni planinski okoliš u kojem četveročlana švedska obitelj, naizgled prototipski savršena, provodi svoj zimski odmor. Idilu će poremetiti nenadana snježna lavina; iako se ispostavi da je ona potpuno bezopasna, bijeg oca Tomasa usred opasnosti ostavit će trajne tragove na obitelj. Njihov je svijet uzdrman do temelja, dok Tomas očajnički nastoji povratiti svoju ulogu obiteljskog autoriteta.
Četvrto dugometražno ostvarenje nagrađivanog redatelja The Telegraph opisuje kao "brutalnu satiru". Kao i u prethodnim filmovima, Östlund i ovaj put fokus stavlja na likove koji se uslijed neugodnih i problematičnih situacija suočavaju s vlastitim karakternim manama.
Iz kritka:
Briljantno pronicljiv i mrzlo duhovit. (Village Voilce)
Opako duhovit. (USA Today)
Profinjen i bridak. (The Washington Post)
Brutalno pametan i originalan (The Playlist)
Kandidati za Oscara
Turist
Petak i subota 19. i 20. prosinca u 19 sati
Ulaznica 15 kuna