Vlasnik koncerna Agrokor Ivica Todorić zadnjih tjedana pokušava naći kupce kojima bi opcijskim, odnosno terminskim ugovorom privremeno prodao 38 posto dionica Mercatora, s obvezom kasnijeg ponovnog otkupa, piše u ponedjeljak ljubljanski dnevni list "Dnevnik" pozivajući se na "neslužbene informacije" čiji izvor ne navodi.
Dionice Agrokorove slovenske akvizicije ne bi prodao sam koncern Agrokor direktno nego Agrokor Investments, Todorićeva tvrtka sa sjedištem u Nizozemskoj, pri čemu se računa da bi za to mogle biti zainteresirane banke i hrvatski mirovinski fondovi, navodi slovenski list. Na taj bi način Agrokor navodno osigurao financijsku potporu za dobivanje likvidnih sredstava koja mu nužno trebaju za otplatu dugova, navodi list.
Agrokor će do kraja godine morati otplatiti trećinu zajma Adris grupe, dok mu je već dospjela isplata 50 milijuna eura kredita francuske banke BNP Paribas Fortis. Postoje i neslužbene informacije po kojima bi Agrokor dio svoje imovine, također s ciljem smanjenja zaduženosti i povećanja likvidnosti, mogao prebaciti na posebno "projektno poduzeće" koje bi onda prodao s obvezom da ga otkupi kroz nekoliko godina, no takav je scenarij manje vjerojatan s obzirom da bi ga morale odobriti sve banke vjerovnice Agrokora, navodi slovenski list. S druge strane, hrvatski mirovinski fondovi, koji su Todoriću u prošlosti već pomagali, ponovno otkupljuju dionice Mercatora, čime sprječavaju da se vrijednost dionice slovenskog trgovačkog lanca u vlasništvu Agrokora smanji na manje od 70 eura, navodi list.
U prvih jedanaest mjeseci 2014. izvoz povećan za 8,7 posto
Prema prvim rezultatima vrijednost izvoza u prvih jedanaest mjeseci povećana je za 8,7 posto, pri čemu je vrijednost izvoza u ostale članice EU-a povećana za 11,0 posto, a u sve ostale zemlje 4,8 posto. Uvoz je istodobno povećan za 4,2 posto, pri čemu je vrijednost uvoza iz članica EU-a povećana za 6,8 posto, a vrijednost uvoza iz ostalih zemalja smanjena za 3,1 posto.
Takva su kretanja izvoza i uvoza prema prvim rezultatima dovela do pada iznosa robnog deficita na godišnjoj razini za 1,8 posto. Međutim, te stope će zbog metodoloških usklađivanja u manjoj mjeri biti naknadno izmijenjene.
Franck sa slovenskim Don Donom juriša na Žito
Hrvatski Franck u većinskom vlasništvu obitelji Artuković i slovenska tvrtka Don Don u vlasništvu Aleša Mozetiča, prema pisanju medija u susjednoj državi, intenzivno pregovaraju da zajedno preuzmu ljubljansko Žito, najvećeg poduzetnika u pekarskoj industriji Slovenije, piše Poslovni dnevnik. Postupak privatizacije Žita traje gotovo desetak godina.
Srpski poduzetnik Miodrag Kostić želju za kupnju Žita iskazao je još 2008. ponudivši navodno 40 milijuna eura, no ta se transakcija nije realizirala. Aktualna ponuda državnih fondova za prodaju 51,55 dionica Žita objavljena je prošle jeseni. Vrijednost tvrtke procjenjuje se na oko 46, 47 milijuna eura.
Andreja Županić, analitičarka Fima vrijednosnica