Obrazovanje je ključna riječ kada je u pitanju što bolja integracija pripadnika romske nacionalne manjine. No, unatoč svim akcijama i aktivnostima koje se provode već godinama situacija je daleko od idealne.
Još uvijek mali broj romske djece i mladih upisuje srednju školu, a još manji broj neki od studija. Brojke su još gore kada se gleda završetak srednjoškolskog obrazovanja.
A kakva je situacija na području Varaždinske županije kazala je ravnateljica Osnovna škola Petrijanec Valerija Paljak. Naime, radi se o školi s najviše učenika romske nacionalne manjine na području Varaždinske županije. Prema aktualnim brojkama ove je godine u školu upisano 147 malih Roma, a osim u matičnoj školi u koju ih je upisana većina, nastavu pohađaju u Područnoj školi Strmec u kojoj su svega dvije učionice.
– Imamo redovitu nastavu, a nakon nastave, organizirane su aktivnosti za učenike romske nacionalne manjine, tzv. produženi boravak. Imamo i druge projekte i programe, što međunarodnih, što kurikularnih, kako bi što bolje integrirali i uključili učenike romske nacionalne manjine u odgojno-obrazovni sustav – kaže Valerija Paljak, ravnateljica OŠ Petrijanec.
U školama su i odvojeni i mješoviti razredi, a učenici zajedno sudjeluju u različitim aktivnostima, dodaje Paljak.
– Imamo dio učenika koji su temeljem toga što su manjina dobili manji broj učenika po razredu, pa se s njima može individualno raditi i temeljem toga dobivaju bolje predznanje i obrazovna postignuća. Kad postignu podjednaki nivo, onda ih sve integriramo. Ne radimo loše, nego upravo suprotno. Imaju učiteljicu razredne nastave koja ih vodi, imaju učiteljicu u boravku koja dolazi već na treći i četvrti sat redovne nastave i nakon toga ih preuzima u boravak – objašnjava ravnateljica OŠ Petrijanec.
Ističe kako su vidljivi brojni pozitivni pomaci otkad provode program predškole i to ne samo obveznih 150 sati, nego kroz cijelu školsku godinu, od rujna do lipnja. Prošle školske godine 21 učenik s odličnim je uspjehom završio osnovnu školu, a 14 učenika je završilo osmi razred.
– To je ogroman skok u odnosu na prethodne godine. Pripadnici romske nacionalne manjine upisuju i srednje škole, ali ih ne završavaju u tako visokom postotku, što je uvjetovano situacijom koju imaju kod kuće. Mahom dječaci završavaju, djevojčice ne, ali imamo svijetle primjere gdje su učenice završile srednju medicinsku školu – istaknula je Paljak.
Predsjednik Vijeća romske nacionalne manjine Varaždinske županije Eduard Oršuš kaže da se pripadnici romske nacionale manjine, kojih je samo u njegovom naselju više od tisuću, susreću s brojnim problemima u svakodnevnom životu.
– Teško je jer, primjerice, nemamo ni vodovodnu mrežu. Što se tiče obrazovanja, jako puno djece ide u školu u Petrijancu i Strmcu. Imamo i one koji su završili srednje škole, ali još uvijek trže posao, ne mogu se zaposliti. Jedan od problema je praksa jer se popuni broj i onda naša djeca ne mogu imati praksu – upozorio je Oršuš.
Ističe i da su u OŠ Petrijanec dva prva potpuno romska razreda, a u PŠ Strmec dva četvrta razreda.
– Nisam zadovoljan s tim jer smatram da segregacija nije u redu. Razgovarali smo o tome u školi, s ravnateljicom. Kažu da je to privremeno rješenje, ali to se dugo događa – kaže Oršuš i dodaje da danas nepoznavanje hrvatskog jezika više nije tako velik problem, kao što je bio ranije.
n.kalajdžija / vzaktualno.hr