Ludbreški srednjoškolci 2. veljače sele u nove prostorije. Naime, pri samom su kraju radovi na uređenju prostora istočne zgrade dvorca Batthyany. Ukupna vrijednost radova je oko milijun i sedamsto tisuća kuna, a financira ih Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije, Ministarstvo graditeljstva i Grad Ludbreg.
Varaždinska županija je za nabavu namještaja izdvojila oko 150.000 kuna.
– Jedan od ciljeva Varaždinske županije je decentralizacija srednjeg školstva na prostoru županije, a srednjoškolski centar Ludbreg upravo je jedan od ciljeva te decentralizacije i pokazalo se u upisnoj kampanji da je to itekako imalo smisla. Ono što je slijedilo nakon toga je preseljenje iz prostora Osnovne škole Ludbreg pri čemu je važna suradnja Varaždinske županije i Grada Ludbrega čiji je rezultat prekrasan prostor za učenike ali i sve stanovnike jer grad će oživjeti u ovom centralnom dijelu.
Nadamo se da ćemo ponoviti upisnu brojku od gotovo stotinjak srednjoškolaca i vjerujem da ćemo kroz četiri godine doći do cilja, a to je između 300 i 400 učenika u školi i to će onda zaista biti pravi srednjoškolski centar kakav mladi ovoga kraja i zaslužuju. Bez obzira na svu ljepotu prostora, vjerujem da je ovo srednjoročno rješenje jer su Varaždinska županija i Grad Ludbreg zajedno kupili zemljište za izgradnju srednje škole. Trenutno smo u fazi čekanja fondova za prijavu i vjerojatno ćemo već ove godine imati rješenje kamo aplicirati. Nastavkom kvalitetne suradnje u tome ćemo i uspjeti i na taj način financiranje prebaciti na nekog trećeg što smo dokazali da je moguće. – kazao je zamjenik župana Alen Kišić.

Projekt Srednje škole strateški je projekt za Grad Ludbreg.
– Do sad su ovu zgradu koristile udruge, dnevno je služila svim uzrastima, članovima udruga. također, u sklopu europskoga projekta međugeneracijske solidarnosti Medgen Borza u sklopu zgrade uređuje se prostor za umirovljenike koji će uskoro biti funkcionalan, a oni će u narednih pet godina morati provoditi programe i radionice međugeneracijske solidarnosti. Zahvaljujem se Osnovnoj školi Ludbreg koja je strpljivo podnosila generacije srednjoškolaca, ali i udrugama koje su bez ikakvih problema ustupile prostore uviđajući važnost projekta. – rekao je gradonačelnik i saborski zastupnik Dubravko Bilić.
Nedostatak grijanja i sanitarnih čvorova bio je najveći problem prethodnih godina. Riječ je o pomoćnoj zgradi dvorca koja je služila kao gospodarska zgrada i nikada do kraja nije bila uređena. – Sa srednjom školom u zgradu dolazi plinsko centralno grijanje, posve nove električne instalacije, prilazni prostori su uređeni, sanitarni čvorovi a kad stigne proljeće uredit će se i fasada. Za useljenje potrebno je još urediti podove, završiti sa bojanjem i useliti u učionice. – objašnjava gradonačelnik Bilić.

Učenici će na raspolaganju imati 22 prostorije - osam učionica, informatički kabinet, učionicu za kemiju-biologiju-fiziku, zbornicu, prostorije za pedagoga, psihologa, za računovodstvo, malu knjižnicu koja će ujedno biti i kao dnevni boravak, hodnik, a na ulazu je rampa za invalide.
– U ovom trenutku u Srednjoj školi Ludbreg imamo 130 učenika, riječ je o smjerovima opća gimnazija, ekonomist, cnc operater, tokar-bravar-pekar (kombinirani razred), pomoćni vrtlar-slastičar (kombinirani razred). Trenutno je zaposleno 34 djelatnika te tri pomoćnika u nastavi. U novoj upisnoj godini 2015./2016. planiramo upisati dva nova smjera – strojobravar i kuhar-konobar. O novim zanimanjima odlučujemo u suradnji s poslodavcima i Hrvatskim zavodom za zapošljavanje. Š kola se u potpunosti prilagodila učenicima. Organizirali smo prijevoz autobusima u tri pravca odmah nakon nastave, pa su djeca kod kuće pola sata nakon zvona, bez obzira jesu li iz Varaždina, Bukovca, Koprivnice, Hrastovljana ili Jalžabeta. Oni koji putuju vlakom imaju idealne veze. Isto je i pri dolasku na nastavu, pa naši đaci gube manje vremena nego oni koji putuju u veće centre. Jedinstveni smo u Hrvatskoj i po subvencioniranju školske kuhinje. Učenici plaćaju 40 kuna mjesečno odnosno samo 2,5 kune po obroku, a 30 kuna sufinanciraju Grad Ludbreg i županija. Kvaliteta nastave je na visokoj razini, ni po čemu ne zaostajemo za drugima i neka nitko ne misli da će mu bez učenja biti lako samo zato što se školuje u Ludbregu. Znaju se naši programi, inzistiramo da se ono što se nauči može primijeniti u životu i na budućem radnom mjestu. Kod strukovnih razreda maksimalno se prilagođavamo obrtnicima, gospodarstvenicima – objasnio je ravnatelj Srednje škole Ludbreg, Josip Zdelar.

Učenici na praksi u novim prostorima
Na pet godina unajmljeni su bivši prostori Lukoma i opremljeni za ručnu strojarsku obradu, tokarilicama, glodalicama, aparatima za zavarivanje i drugom aparatima koji se koriste u struci. Učenici strukovnih razreda na prvi dio praktičnog rada više ne moraju u Varaždin, imaju ga sada tu u Ludbregu, tu stječu temeljna praktična znanja i s tim predznanjem mogu na drugi dio praktičnog rada koji se obavlja kod obrtnika, u tvrtkama. - Uvjeren sam da je ovaj model praktičnog rada bolji nego ono što imaju drugi, da su svi zadovoljniji - učenici i majstori u obrtničkim i gospodarskim radionicama gdje imaju drugi dio prakse. Želimo učenike pripremiti za poslodavca, za stvarni, a ne imaginarni posao.
Nedavno smo izradili osam klupa za park starog grada po narudžbi Grada Ludbrega što je naš prvi posao za tržište. Za opremanje radionice županija je dala 50.000 kuna, a djelomično su pri opremanju pomogli poslodavci ludbreškog kraja na čemu iskreno zahvaljujem - zaključuje Josip Zdelar.
www.vzaktualno.hr