U srijedu je župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar sa zamjenicom Jasnom Petek i ravnateljicama i ravnateljima zdravstvenih ustanova s područja Krapinsko-zagorske županije održao konferenciju za medije povodom prijedloga izmjene Zakona o zdravstvenoj zaštiti prema kojemu bi država preuzela vlasništvo nad županijskim zdravstvenim ustanovama. Preuzimanjem zdravstvenih ustanova ukinule bi se županijska Hitna pomoć i Zavod za javno zdravstvo.
Župan Kolar se osvrnuo na Ustav RH koji se u Članku 135 poziva da su županije zadužene za organizaciju zdravstva na svojem području.
-Osvrnut ću se na sustav koji treba mijenjati, ali ovdje se radi o pokušaju da se on promijeni na najgori mogući način – centralizacijom. Iz naše bliže povijesti smo naučili, i nažalost doživljavamo to svaki dan, da je država loš gospodar. Kad god pojedine ovlasti država prepusti lokalnoj i regionalnoj samoupravi, brži smo, bolji smo, učinkovitiji i transparentniji – rekao je župan.
Župan je kazao kako sustav zdravstvenih ustanova funkcionira isključivo zahvaljujući ravnateljicama i ravnateljima i njihovim djelatnicima.
-Država je povećala plaće za 6 posto, ali osigurala sredstva samo za 4 posto. Radi se milijun kuna mjesečno gubitka iz tog osnova, na godišnjoj razini 12 milijuna kuna gubitka. I sada se ta odgovornost želi prebaciti na županije i na ravnatelje ustanova iako županije nisu bile te koje su donijele tu odluku niti su određivale visinu limita – rekao je Kolar.
Kolar je dodao kako su sve županijske ustanove do početka pandemije poslovale pozitivno osim bolnice Zabok.
–Zašto nisu u minusu i specijalne bolnice? Zato što smo dio prihoda osigurali na tržištu, a da bi to mogli napraviti morali smo ulagati vlastita sredstva. Samo u zadnju investiciju u Stubičkim Toplicama, otvaranje novog bazena, uložili smo 24 milijuna kuna – obrazložio je župan i dodao kako su do sada, od 2013. godine, u zdravstvo uložili 220 milijuna kuna zajedno sa kreditom.
–I sada mi koji dobro poslujemo, jer smo posložili zdravstveni sustav da bude brz, efikasan, i ono što je ključno blizu krajnjeg korisnika, blizu naših pacijenata, moramo prepustiti gospodaru koji loše gospodari. Koji je krajnji cilj te priče? Daljnja privatizacija zdravstva? Ne znam – kazao je krapinsko-zagorski župan.
Župan se pitao kako će izgledati takav sustav, a boji se da će biti isti kao i Zakon o zdravstvu donesen 2019. godine kada je ministar zdravstva trebao napraviti mrežu Hitne pomoći, a ona do danas nije donesena.
-Na dopis koji sam poslao u trećem mjesecu ministru za punktove T1 koje plaćamo dodatno 2,7 milijuna kuna na godišnjoj razini za Klanjec i Konjščinu, kako bi svima građanima županije omogućili jednaku mogućnost preživljavanja kada se dogodi nesreća, odgovoreno je kako više nećemo morati izdvajati dodatna sredstva i kako će se ovi dodatni punktovi uvrstiti u novu mrežu. Prije nekoliko dana na sastanku s Vladom, ministar je rekao kako do toga ipak neće doći – dodao je Kolar.
Na novinarsko pitanje da li će sve ostati samo na pressicama ili će se ići i dalje službenim dopisima župan je odgovorio kako je već kontaktirao predsjednika Zajednice županija i tražio da se sazove sjednica kako bi svi župani sjeli s ministrom kako bi im objasnio ovu ideju i prijedlog zakona.
–Za našu Hitnu pomoć ravnateljica Hitne medicinske službe u Hrvatskoj je rekla da je najbolja u Hrvatskoj i sada bi se novim prijedlogom ona ukinula. Zašto ukidati nešto što je najbolje u Hrvatskoj? – pita se župan.
Ravnateljica Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice, Željka Žnidarić, istaknula je kako financijske analize bolnice pokazuju osnovne probleme funkcioniranja sustava, na što se upozorava već neko vrijeme.
-Činjenica je da su cijene koje HZZO plaća bolnicama za pružanje zdravstvene zaštite nerealno niske, posebno u segmentu medicinske rehabilitacije. Naš limit je 2021. godine u odnosu na 2008. za 2,5 posto manji. Istovremeno bruto prosječna plaća je narasla za 30 posto. Krapinsko – zagorska županija cijelo nas vrijeme prati i podržava, a u posljednjih 8 godina uloženo je gotovo 25 milijuna kuna od strane županije – rekla je Žnidarić i pohvalila komunikaciju i suradnju s osnivačem bolnice. Ističe, Županija podržava bolnicu i u realizaciji ambulante post covid rehabilitacije.
Ravnatelj Opće bolnice Zabok i bolnice hrvatskih veterana, Tihomir Vančina kazao je kako problem postoji već dvadesetak godina i on je uvijek isti a svodi se na financije, razliku u prihodima i rashodima i dugove.
-Sve zdravstvene ustanove rade svoj posao, a entuzijazam ljudi koji rade u sustavu nemjerljiv je. Trebamo biti bolji, ali postoje greške u sustavu i to treba mijenjati – dodao je Vančina.
V.d. ravnateljice Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Stubičke Toplice Zorica Capak naglasila je kako se iz iznesene zakonske promjene ne vidi kako se misli spasiti zdravstveni sustav u kojem se pacijenti i zdravstvene potrebe tih pacijenata uopće ne spominju.
–Županija je kao osnivač naše bolnice u svakom momentu je ta koja nas je pratila u svim našim razvojnim aktivnostima, od nabave opreme, ulaganja u proširenje smještajnih kapaciteta, poboljšanje kvalitete usluge za naše lokalno stanovništvo, a isto tako i usluge pacijenata iz cijele RH koji koriste naše usluge – rekla je Capak.
Ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu Krapinsko-zagorske županije Krešimir Božić istaknuo je kako će ova promjena donijeto to da će Zavod za hitnu medicinu prestati postojati.
–Hitna medicinska služba djeluje 365 dana u godini, 24 sata dnevno i treba imati brzu reakciju te ne može čekati odobrenje nekog trećeg. Stav struke je da bi centralizacijom dobili trom sustav i za našeg pacijenta dobili manje nego što imamo dosad. S našim osnivačem pokazali smo da dobro koordiniramo situacijom oko pandemije i Zavod za hitnu medicinu definitivno je pokazao da ima opravdanja za svoje postojanje – dodao je Božić.
Ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Krapinsko – zagorske županije, Tomislav Jadan ističe kako je Zavod jedan od najboljih, najzdravijih i najorganiziranijih zdravstvenih sustava, a promjenom osnivača Zavod će prestati s postojanjem.
-25 godina rada biti će izbrisano i predano Hrvatskom javnom zdravstvu. Jednostavno nam je bez ikakvog obrazloženja ili bilo kakvih analiza to prezentirano – kazao je Jadan.
Ravnateljica Doma zdravlja Krapinsko-zagorske županije Nada Dogan istaknula je kako ovim zakonom nije zahvaćena veća reorganizacija domova zdravlja već se govori o jačanju domova zdravlja što može pozdraviti iako ne zna što to točno znači.
Ravnateljica Ljekarne Krapinsko-zagorske županije Dubravka Frinčić izjavila je kako su očekivali od Ministarstva zdravstva puno ozbiljniji prijedlog zakona koji bi prije svega sanirao ogromne gubitke u zdravstvu i kasnije normalizirao poslovanje zdravstvenih ustanova.
www.vzaktualno.hr/sjever.hr