Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!
  • Naslovna
  • Politika
  • Gospodarstvo
  • Sport
  • Događanja
  • Crna kronika
  • Hrvatska i svijet
  • PR članak
  • Lifestyle
  • Video
  • Arhiva
  • Home
  • Događanja
  • Za zaštićene dijelove prirode Krapinsko-zagorske županije u 2022. planirano je 2,3 milijuna kuna; Kolar: Staza kroz krošnje u Zelenjaku postala je obiteljsko okupljalište

Za zaštićene dijelove prirode Krapinsko-zagorske županije u 2022. planirano je 2,3 milijuna kuna; Kolar: Staza kroz krošnje u Zelenjaku postala je obiteljsko okupljalište

Događanja
24. siječnja 2022.
N.K.
434
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Nastavljajući sa godišnjim presjekom ostvarenih projekata i rezultata ustanova Krapinsko-zagorske županije, u ponedjeljak je u Centru za prirodu Zagorje u Radoboju župan Željko Kolar sa ravnateljicom Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko-zagorske županije Dijanom Hršak održao konferenciju za medije na kojoj su predstavili realizirane projekte u 2021. godini te one koje su planirani za 2022. godinu.

Krapinsko-zagorski župan Željko Kolar započeo je s naglaskom kako je Javna ustanova skratila svoj naziv i sada se naziva Zagorje zeleno s obzirom da se uvijek potenciralo da je Zagorje zeleno i da je priroda u Zagorju očuvana.

-Atrakcije koje nudi Zagorje zeleno je promijenilo sliku ono što Zagorje nudi. Staza kroz krošnje u Zelenjaku koja je izuzetno prepoznata od posjetitelja iz cijele Hrvatske, a posebno veseli što je to postalo obiteljsko okupljalište – izjavio je župan.

-Da bi se to nastavilo i dalje, morali smo krenuti u investicijski ciklus, jer danas svaki posjetitelj želi nešto novo, neku novu atrakciju – izjavio je župan Kolar dodavši kako su tri plana upravljanja koja se pripremaju za zaštićena područja, Natura 2000, kojima će se omogućiti dodatni sadržaji ciljani prema određenoj populaciju kojoj će se moći ponudi puno toga više.

Župan se pohvalio i kako je Krapinsko-zagorska županija pri samom vrhu u Hrvatskoj među ustanovama za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode zahvaljujući projektima koje je ustanova Zeleno zagorje realizirala te da će i dalje biti kreativni i inovativni.

Ravnateljica Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko-zagorske županije Dijana Hršak naglasila je kako je Ustanova u prošloj godini marljivo radila i kako je prošla godina bila u znaku završetaka projekata, prije svega projekta Zagorje-abeceda prirode. Sam projekt trajao je četiri godine, a vrijednost projekta iznosila je 4,5 milijuna kuna.

-Među najznačajnijim dijelovima projekta bila je izgradnja i uređenje infrastrukture za posjetitelje na što je uloženo 3,5 milijuna kuna – dodala je Hršak.

–Intenzivno smo radili na multimedijskom uređenju Centra i sad imamo mogućnost prezentirati zaštićenu prirodu tijekom cijele godine. Iz projekta je financirana i izgrađena Staza kroz krošnje koja je lani i službeno otvorena te su izrađene tri zelene učionice na tri lokacije. Jedna je u Radoboju uz centar, jedna je na Strahinjčici kod Planinarskog doma, a treća je u Zelenjaku u sklopu staze Veze prirode – kazala je ravnateljica Javne ustanove.

Projekt koji je također završio u prošloj godini je projekt Veze prirode koji je provođen i sa hrvatskim i slovenskim partnerima.

–Vrijednost projekta bila je 1,6 milijuna kuna, a iz projekta financirano je niz aktivnosti – dodala je ravnateljica Hršak.

Ustanova je po planu i programu u dijelu zaštite, održavanja, očuvanja i promicanja te korištenja zaštićenih područja provela vrlo vrijedne aktivnosti sanacije i održavanja starih stabala. Naime, ovdje se radi o Spomeniku prirode Gupčeva lipa i Stoljetna lipa u Desiniću, vrlo vrijedne stare lipe koje imaju svoje priče i svoje lokalno značenje.

-Po prvi puta koristili smo relativno novi preparat koji se koristi u Hrvatskoj te smo tretirali debla s gljivom koja djeluje negativno na gljive truležnice, a sve to s ciljem kako bi ovim starim damama produžili život i dozvolili im da djeluju kako na naše tako i na buduće generacije – rekla je Hršak i dodala kako projekt planiraju nastaviti i dalje te ga čak i proširiti na ostala vrijedna stara stabla.

U prošlog godini provedeno je speleološko istraživanje na špilji Sutinčica čime je dobivena najduža špilja u Krapinsko-zagorskoj županiji u kojoj se istraživanja nastavljaju i ove godine.

–Speleolozi su uspjeli ući do 236 metara dužine. Da bi znali kakvo je stanje u prostoru odnosno stanje biološke raznolikosti proveli smo monitoringe, ukupno njih sedam – nastavila je ravnateljica.

U prošloj godini započeta je izrada tri plana upravljanja natura područjima, od toga jedan plan za rijeku Sutlu, zatim Strahinjčica i vršni dio Ivančice, a sam projekt financira se i koordinira sredstvima Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja.

Što se tiče edukacija s obzirom na stanje s pandemijom Ustanova se prilagodila i održala neke od manifestacija kao što su Dani orhideja i vrlo vrijedna edukacija Ptiček te se uključila u vrijednu akciju Zasadi drvo, ne budi panj.

Na sve aktivnosti provedene u 2021. godine uloženo je 3,6 milijuna kuna. Što se tiče samog plana za 2022. godinu, ravnateljica Hršak kazala je kako će se i dalje nastaviti aktivnosti vezano uz održavanja zelenih površina, revitalizacije staništa i provođenje neposrednih nadzora zaštićenih područja, zatim biološka te biospeleološka istraživanja. U 2022. godini započeti će se i s projektom Briga za stara stabla na području županije.

–Proračun za 2022. godinu, on iznosi 2,3 milijuna kuna. S obzirom na to da nema prijavljenih velikih projekata takav je i financijski plan – zaključila je ravnateljica Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko – zagorske županije Dijana Hršak.

m.sopek / vzaktualno.hr

N.K. 11180 Posts   0 Comments

Prethodna Vijest

Varaždinski HDZ neće podržati poskupljenje odvoza otpada. Habijan: Prošli put smo imali prosvjede i performanse, ovaj put je to iz nekog razloga izostalo
Politika
2022-01-24

Sljedeća Vijest

Ništa od uobičajenih 7 tisuća posjetitelja! Noć muzeja u Varaždinu drugačija od svih dosadašnjih
Događanja
2022-01-24
Izdvojeno
Damir Poljak u Bednji predstavio program za snažan nastavak razvoja općine
Politika
13. svibnja 2025.
Nikolina Pofuk Bajz
Otvoren dograđeni dječji vrtić u Sračincu – Novoselec: Nema čekanja i predbilježbi, a svoje dijete možete upisati već sutra
Događanja
13. svibnja 2025.
Alenka Kučić
U požaru iza trgovačkog centra u Varaždinu pronađeno tijelo nepoznate osobe
Crna kronika
13. svibnja 2025.
Nikolina Pofuk Bajz
Danas većinom sunčano, na Jadranu i uz njega moguć pokoji pljusak
Hrvatska i svijet
13. svibnja 2025.
Ivana
Video & fotogalerija
FOTOGALERIJA Na Uskrsni ponedjeljak, dječje veselje ispunilo Park Velika graba u Sračincu
Fotogalerija
22. travnja 2025.
U Zaboku je svečano otvoren onkološki centar UPMC-a vrijedan 20 milijuna dolara
Fotogalerija
26. ožujka 2025.
HDZ Varaždinske županije slavi tri i pol desetljeća rada: „Postigli smo povijesne rezultate, nikada više ulaganja i projekata”
Politika
18. ožujka 2025.
FOTO Mali Varaždinci proslavili najšareniji dan u godini! Njih 1500 zaplesalo na Europskom trgu
Fotogalerija
4. ožujka 2025.
Toplički fašnjak: Tradicija, veselje, šarenilo i kreativnost na ulicama Varaždinskih Toplica
Fotogalerija
3. ožujka 2025.
Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!

© 2025 Vox media d.o.o. – za marketing i komunikaciju

Impressum
Uvjeti i pravila korištenja | Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka
Cjenik oglašavanja

  • Developed by Online-press ltd.

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u Uvjeti i pravila korištenja i Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.