Nastavljajući sa godišnjim presjekom ostvarenih projekata i rezultata ustanova Krapinsko-zagorske županije, u ponedjeljak je u Centru za prirodu Zagorje u Radoboju župan Željko Kolar sa ravnateljicom Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko-zagorske županije Dijanom Hršak održao konferenciju za medije na kojoj su predstavili realizirane projekte u 2021. godini te one koje su planirani za 2022. godinu.
Krapinsko-zagorski župan Željko Kolar započeo je s naglaskom kako je Javna ustanova skratila svoj naziv i sada se naziva Zagorje zeleno s obzirom da se uvijek potenciralo da je Zagorje zeleno i da je priroda u Zagorju očuvana.
-Atrakcije koje nudi Zagorje zeleno je promijenilo sliku ono što Zagorje nudi. Staza kroz krošnje u Zelenjaku koja je izuzetno prepoznata od posjetitelja iz cijele Hrvatske, a posebno veseli što je to postalo obiteljsko okupljalište – izjavio je župan.
-Da bi se to nastavilo i dalje, morali smo krenuti u investicijski ciklus, jer danas svaki posjetitelj želi nešto novo, neku novu atrakciju – izjavio je župan Kolar dodavši kako su tri plana upravljanja koja se pripremaju za zaštićena područja, Natura 2000, kojima će se omogućiti dodatni sadržaji ciljani prema određenoj populaciju kojoj će se moći ponudi puno toga više.
Župan se pohvalio i kako je Krapinsko-zagorska županija pri samom vrhu u Hrvatskoj među ustanovama za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode zahvaljujući projektima koje je ustanova Zeleno zagorje realizirala te da će i dalje biti kreativni i inovativni.
Ravnateljica Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko-zagorske županije Dijana Hršak naglasila je kako je Ustanova u prošloj godini marljivo radila i kako je prošla godina bila u znaku završetaka projekata, prije svega projekta Zagorje-abeceda prirode. Sam projekt trajao je četiri godine, a vrijednost projekta iznosila je 4,5 milijuna kuna.
-Među najznačajnijim dijelovima projekta bila je izgradnja i uređenje infrastrukture za posjetitelje na što je uloženo 3,5 milijuna kuna – dodala je Hršak.
–Intenzivno smo radili na multimedijskom uređenju Centra i sad imamo mogućnost prezentirati zaštićenu prirodu tijekom cijele godine. Iz projekta je financirana i izgrađena Staza kroz krošnje koja je lani i službeno otvorena te su izrađene tri zelene učionice na tri lokacije. Jedna je u Radoboju uz centar, jedna je na Strahinjčici kod Planinarskog doma, a treća je u Zelenjaku u sklopu staze Veze prirode – kazala je ravnateljica Javne ustanove.
Projekt koji je također završio u prošloj godini je projekt Veze prirode koji je provođen i sa hrvatskim i slovenskim partnerima.
–Vrijednost projekta bila je 1,6 milijuna kuna, a iz projekta financirano je niz aktivnosti – dodala je ravnateljica Hršak.
Ustanova je po planu i programu u dijelu zaštite, održavanja, očuvanja i promicanja te korištenja zaštićenih područja provela vrlo vrijedne aktivnosti sanacije i održavanja starih stabala. Naime, ovdje se radi o Spomeniku prirode Gupčeva lipa i Stoljetna lipa u Desiniću, vrlo vrijedne stare lipe koje imaju svoje priče i svoje lokalno značenje.
-Po prvi puta koristili smo relativno novi preparat koji se koristi u Hrvatskoj te smo tretirali debla s gljivom koja djeluje negativno na gljive truležnice, a sve to s ciljem kako bi ovim starim damama produžili život i dozvolili im da djeluju kako na naše tako i na buduće generacije – rekla je Hršak i dodala kako projekt planiraju nastaviti i dalje te ga čak i proširiti na ostala vrijedna stara stabla.
U prošlog godini provedeno je speleološko istraživanje na špilji Sutinčica čime je dobivena najduža špilja u Krapinsko-zagorskoj županiji u kojoj se istraživanja nastavljaju i ove godine.
–Speleolozi su uspjeli ući do 236 metara dužine. Da bi znali kakvo je stanje u prostoru odnosno stanje biološke raznolikosti proveli smo monitoringe, ukupno njih sedam – nastavila je ravnateljica.
U prošloj godini započeta je izrada tri plana upravljanja natura područjima, od toga jedan plan za rijeku Sutlu, zatim Strahinjčica i vršni dio Ivančice, a sam projekt financira se i koordinira sredstvima Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja.
Što se tiče edukacija s obzirom na stanje s pandemijom Ustanova se prilagodila i održala neke od manifestacija kao što su Dani orhideja i vrlo vrijedna edukacija Ptiček te se uključila u vrijednu akciju Zasadi drvo, ne budi panj.
Na sve aktivnosti provedene u 2021. godine uloženo je 3,6 milijuna kuna. Što se tiče samog plana za 2022. godinu, ravnateljica Hršak kazala je kako će se i dalje nastaviti aktivnosti vezano uz održavanja zelenih površina, revitalizacije staništa i provođenje neposrednih nadzora zaštićenih područja, zatim biološka te biospeleološka istraživanja. U 2022. godini započeti će se i s projektom Briga za stara stabla na području županije.
–Proračun za 2022. godinu, on iznosi 2,3 milijuna kuna. S obzirom na to da nema prijavljenih velikih projekata takav je i financijski plan – zaključila je ravnateljica Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko – zagorske županije Dijana Hršak.
m.sopek / vzaktualno.hr