Ispijanje kave u kafiću moglo bi postati luksuz, predviđanja sežu čak do 150 posto poskupljenja, piše RTL.
U ovom slučaju problem je urod sirove kave koji je značajno podbacio pa je došlo do poremećaja u opskrbi i najveće cijene sirove kave u posljednjih 10 godina. To će se poskupljenje, naravno, uskoro preliti i u šalicu kave. Pa bi i kava u Osijeku uskoro mogla stajati kao nekad kava na Stradunu. Uzmemo li u obzir da je šalica kave s mlijekom u prosjeku 12 kuna, cijena bi mogla biti veća od 20 kuna. Što znači da bi na Stradunu mogla biti 50 kuna, piše net.hr
Kava koja je danas 10 kuna, kroz koji tjedan koštat će i do 15 kuna. Za ovisnike o kavi, koji je piju ujutro, popodne i navečer ovo definitivno nije dobra vijest.
Već sada prijevoz kave iz Brazila skuplji je za četiri do pet puta. Ako Brazil uspije potpisati ugovor s dva najveća prijevoznika kave cijena bi se mogla zadržati na današnjoj, a država koja na godinu proizvede trećinu kave u svijetu, ni za ovogodišnju berbu nema dobre prognoze.
Uz to, promet kave poremetila je korona. Nakon stagnacije prodaje kave, na burzi je uslijedio visoki skok cijena. Tako je u proteklih godinu dana cijena arrabice skočila za 105 posto, cijena robuste za 52 posto, a to će posljedično dovesti do poskupljenja od 20 do 50 posto.
Ugostitelji već spremaju nove cjenike. Hoćete li dva puta promisliti da li ćete po svoju dozu kofeina otići u omiljeni kafić ili ćete je ipak skuhati sami kod kuće?
vzaktualno.hr/rtl.hr/net.hr