U Uredu župana Krapinsko - zagorske županije Željka Kolara u Krapini, u četvrtak je održana konferencija za medije na temu stambenog zbrinjavanja.
Tom je prilikom pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu politiku, branitelje, civilno društvo i mlade Martina Gregurović Šanjug istaknula kao je KZŽ preuzela od Državne uprave poslove koji se odnose na stambeno zbrinjavanje na potpomognutom području.
-Glavni cilj ovog programa je pomoć i zadržavanje obitelji i mladih, osobito onih koji se nalaze u težem ekonomskom i socijalnom položaju. 12 jedinica lokalne samouprave na području županije ima status potpomognutog područja i to su redom Budinšćina, Desinić, Gornja Stubica, Hrašćina, Kumrovec, Kraljevec na Sutli, Lobor, Mače, Mihovljan, Petrovsko, Tuhelj i Zagorska Sela. Središnji državni ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje krajem prosinca raspisuje poziv za stambeno zbrinjavanje koje se može ostvariti po nekoliko različitih kategorija. S obzirom na to da na području naše županije nema stana, kuće ili zemljišta u vlasništvu države, moguće je samo zbrinjavanje po e-modelu. Taj model podrazumijeva darivanje građevnog materijala za obnovu, dogradnju odnosno dovršetak izgradnje obiteljske kuće, a prihvatljivo je i darovanje građevnog materijala za izgradnju kuće -objasnila je pročelnica Gregurović Šanjug te napomenula kako su prošle godine zabilježili veliki interes i zaprimili 514 prijava s područja svih 12 jedinica lokalne samouprave.
- Njih 510 udovoljavalo je svim uvjetima te su započeti sustavi bodovanja koji se vrše po više kriterija, a prvenstveno se odnose na ekonomski i socijalni status prijavitelja. Postupak bodovanja završio je sredinom ožujka i konačne liste dostavili smo u Središnji državni ured koji donosi godišnji plan stambenog zbrinjavanja, odnosno odluku o tome koliko korisnika s područja pojedine lokalne samouprave može ostvariti pravo na stambeno zbrinjavanje. Prošle godine to je bio 31 korisnik. Županija je izvršila i terenske očevide na nekretninama te je izdano 31 pozitivno rješenje koje je dostavljeno u Središnji državni ured koji će u daljnjoj proceduri izraditi elaborate za darovanje građevnog materijala i sklopiti ugovore s korisnicima - rekla je Gregurović Šanjug.
Kako je u nastavku naglasila, u međuvremenu je raspisan i novi javni poziv za stambeno zbrinjavanje u ovoj godini i broj zaprimljenih prijava je daleko manji, a radi se o osam novih prijava. Sve prijave za koje prošle godine nije izdano pozitivno rješenje, njih 470 prenose se u ovu godinu.
Krapinsko - zagorski župan Željko Kolar čestitao je pročelnici Šanjug i njezinim djelatnicima na ozbiljnom i vrlo osjetljivom poslu kojega su obavili prošle godine, vezano za stambeno zbrinjavanje.
-Natječaj je raspisivan prethodnih godina na kojemu nije bilo više od dvije do tri prijave na godišnjoj razini. Prošle godine bilo ih je 510. To je bilo jedan ogroman posao koji smo trebali obraditi s time da treba reći da središnji ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje samo raspiše natječaj, a sve ostalo napravimo mi. U trenutku kada oni donesu odluku koliko će te godine biti odobreno zahtjeva, onda mi krećemo, mi odavno vodimo postupak skroz do rješenja i izdajemo samo rješenje, a nakon toga se tim rješenjem korisnici ostvaruju pravo preko državnog tajnika. Ne mogu ne prokomentirati da je tadašnjoj državi, tajni gospodin Mažar održao pressicu u Krapini s čelnicima Hrvatske demokratske zajednice, a imao je 50-tak metara do zgrade i nije došao do mene i do moje pročelnice koji obavljamo postupak u ime Središnjeg ureda da porazgovaramo o samom natječaju - rekao je župan Kolar te pozvao državnog tajnika Nikola Mažar da dođe u posjet Županiji kako bi prokomentirali postupke koje u Županiji rade sada već drugu godinu zaredom.
- Mi dajemo svoje prijedloge, primjedbe i sugestije Državnom uredu da sljedeći natječaj koji će biti raspisan za 2023. godinu bude jednostavniji za potencijalne korisnike tog natječaja s jedne strane, a s druge strane uvidjeli smo kroz sam postupak možda i neke nelogičnosti oko samog ocjenjivanja i smatramo da bi i tu se mogli napraviti određeni iskoraci i poboljšanja, a sve to govorim u najboljoj vjeri da smanjimo što je god moguće administraciji i da taj postupak, koji je vrlo dobar napravimo odlično - kazao je župan Kolar čestitavši svima koji su prošle godine dobili sredstva.
- Nadamo se da će ove godine barem ostati na toj razini, veselit ćemo se ako će odobriti i kojeg korisnika više. Potrudit ćemo se da budemo još brži i učinkovitiji jer već imamo određena iskustva od prošle godine i sami smo radeći analizu vidjeli gdje još možemo biti brži i učinkovitiji i to ćemo i biti u ovoj godini - zaključio je Kolar.
jmiklauzic / www.vzaktualno.hr