Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!
  • Naslovna
  • Politika
  • Gospodarstvo
  • Sport
  • Događanja
  • Crna kronika
  • Hrvatska i svijet
  • PR članak
  • Lifestyle
  • Video
  • Arhiva
  • Home
  • Događanja
  • SIGURNO UTOČIŠTE ŽRTVAMA RATA U Arenu Varaždin koja će biti tranzitni prihvatni centar uskoro stižu prvi ukrajinski državljani iz ratom zahvaćenog područja

SIGURNO UTOČIŠTE ŽRTVAMA RATA U Arenu Varaždin koja će biti tranzitni prihvatni centar uskoro stižu prvi ukrajinski državljani iz ratom zahvaćenog područja

Događanja
9. ožujka 2022.
andra
644
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Mala dvorana Arene Varaždin postaje prihvatni centar za izbjeglice iz Ukrajine, a spomenutu lokaciju u srijedu su obišli pripadnici gradskog i županijskog Stožera civilne zaštite. Kapacitet dvorane iznosi 200 smještajnih jedinica i služit će kao tranzitni centar, što znači da u njemu mogu biti smješteni maksimalno do 48 sati.

Načelnica Stožera civilne zaštite Varaždinske županije i zamjenica župana Silvija Zagorec kazala je kako su nakon nešto više od tjedan dana kapaciteti za prihvat prvih izbjeglica u prihvatnom i smještajnom centru u Varaždinskim Toplicama popunjeni.

-Tamo se trenutno nalazi 90 naših malih i velikih prijatelja iz Ukrajine, dok u privatnom smještaju s današnjim danom imamo 68 prognanika iz Ukrajine. Oni su smješteni u ludbreškom i ivanečkom području, te na području grada Varaždina. U Areni će biti osigurana zdravstvena skrb, prehrana i sve ono što im je nužno potrebno – rekla je Zagorec i zahvalila svima koji su sudjelovali u pripremi i organizaciji ovog prihvatnog centra, a to su volonteri Crvenog križa Varaždinske županije, Gradskog Crvenog križa Varaždin i pripadnici braniteljskih udruga koje su tijekom noći postavljali krevete i madrace.

Načelnik Stožera civilne zaštite Grada Varaždina i zamjenik gradonačelnika Miroslav Marković pridružio se zahvalama svima uključenima u organizaciju centru te se osvrnuo na činjenicu kako 30 godina od Domovinskog rata ponovno imamo rat na predziđu Europe koji nam, nažalost, dovodi izbjeglice iz Ukrajine koji su silom prilika istjerane iz svojih domova.

-Mi se kao grad koji je pretrpio stradanja u Domovinskom ratu apsolutno solidaliziramo s tim ljudima i želimo im pomoći maksimalno koliko možemo. Ova mala dvorana praktično ima sve uvjete i najkvalitetniji prostor koji grad može dati za prihvat da se ti ljudi, većinom majke s djecom i starije osobe muške osjećaju u ovako teškoj situaciji koliko toliko ugodno i da što manje osjećaju posljedice rata iz kojeg su otišli. Vatrogasci će također biti uključeni u ovu priču i nadam se da će ovaj prihvatni centar raditi što kraće – kazao je Marković i dodao da će ukoliko se ukaže potreba smještajne kapacitete proširiti. Pozvao je sugrađane da se jave ukoliko imaju smještajne kapacitete u privatnom smještaju na telefone i e-mailove koje mogu naći na stranicama grada ili Ravnateljstva civilne zaštite.

Nedeljko Kučej, koordinator Prihvatnog centra Mala dvorana u Areni Varaždin iz Područnog ureda civilne zaštite centra 112 obavijestio je kako će u koordinaciji s Ravnateljstvom civilne zaštite izbjeglice biti uključivane s graničnog prijelaza.

- Zasad ne raspolažemo s podacima o kojem broju ljudi bi bila riječ i kojom bi dinamikom dolazili, ali mi smo spremni. Jednom sinergijom i zajedničkim radom dvoranu smo doveli do razine mogućeg prihvata i kada se pred nas stavi zadaća za prihvatom, tu smo, mi ćemo ju odraditi. Naglasak je na kolektivnim dolascima, što ne znači da individualni korisnici neće biti zbrinuti. Tko god iz tih ratom zahvaćenih područja, gdje god je nastupila humanitarna katastrofa je dobrodošao – poručio je Kučej te dodao kako Ravnateljstvo, Vlada, Županija i Grad Varaždin dokazali kako jednom sinergijom mogu odraditi zadaće koje pred njih stavlja društvo te kako je njihova zadaća da pokažu humanost koja posebno dolazi do izražaja u ovakvim teškim trenucima.

Ravnateljica Gradskog društva Crvenog križa Varaždin Sandra Mintas izvijestila je je kako će tokom dana objaviti apel za prikupljanje materijalne pomoći u vidu osnovnih prehrambenih i higijenskih artikala.

abrkic/vzaktualno.hr

andra 3652 Posts   0 Comments

Prethodna Vijest

RODE U AKCIJI: Bezuvjetna solidarnost prema ugroženom ukrajinskom narodu – varaždinske Rode pomažu u opremanju prihvatnog centra
Događanja
2022-03-09

Sljedeća Vijest

Održana sjednica Vijeća Alpe-Jadran - Predsjedanje Savezom preuzela Štajerska - Stričak: U nasljeđe ostavljamo pozitivne rezultate i pomake koje smo s članicama ostvarili u svom mandatu
Događanja
2022-03-09
Izdvojeno
Što sad? Propao širokopojasni internetski projekt vrijedan 95 milijuna eura!
Hrvatska i svijet
26. srpnja 2025.
Siniša Kalajdžija
DHMZ aktivirao crveni alarm za dvije regije: očekuju se jake oluje, obilne padaline i mogućnost bujičnih poplava
Hrvatska i svijet
26. srpnja 2025.
TVarjacic
Opasnost od toplinskog udara kod djece: Evo kako brzo prepoznati i pomoći
Lifestyle
26. srpnja 2025.
TVarjacic
Načelnica Jembrih: Zajedno gradimo Lobor kao općinu znanja, obitelji i razvoja
Događanja
26. srpnja 2025.
Siniša Kalajdžija
Video & fotogalerija
Povodom 150 godina rudarstva u Starom Golubovcu, otvorena atraktivna izložba rudarskih predmeta
Fotogalerija
20. srpnja 2025.
FOTOGALERIJA Bogatim programom proslavljen blagdan sv. Benedikta, zaštitnika Svibovca Podravskog
Fotogalerija
14. srpnja 2025.
FOTOGALERIJA Sedamdesetak varaždinskih višebojaca uživalo u kupanju, druženju i zabavi u Novom Vinodolskom
Fotogalerija
7. srpnja 2025.
Antunovo v Marofu: Tradicija, glazba i zabava ispunili gradske ulice i u nedjelju, ali brojnih sadržaja ima još!
Fotogalerija
17. lipnja 2025.
Povijest Krapine na malo drugačiji način…..
Fotogalerija
8. lipnja 2025.
Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!

© 2025 Vox media d.o.o. – za marketing i komunikaciju

Impressum
Uvjeti i pravila korištenja | Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka
Cjenik oglašavanja

  • Developed by Online-press ltd.

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u Uvjeti i pravila korištenja i Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.