U prostorija varaždinske 5. osnovne škole održana je tematska konferencija na kojoj je zamjenik varaždinskog gradonačelnika Miroslav Marković izvijestio o novostima i planiranim projektima u školskom i predškolskom obrazovanju. Najavio je uvođenje građanskog odgoja, nutritivno bogatije školske užine te energetski neovisne škole.
Zamjenik Marković izvijestio je kako je dogovorena radna skupina za uvođenje građanskog odgoja u varaždinske osnovne škole.
-Dva udžbenika bit će implementirana kroz radnu skupinu i edukaciju nastavnika sa primjenom od početka nove školske godine, a u međuvremenu ćemo provesti anketu, potaknuti i motivirati roditelje i djecu da se priključe ovoj izvannastavnoj aktivnosti i vidjeti kako će to dalje u primjeni izgledati – rekao je Marković uvjeren da će roditelji podržati uvođenje građanskog odgoja jer je, kaže, to ono što djeci treba i put kojim trebamo ići.
Potom se osvrnuo na temu prehrane u osnovnim školama naglasivši kako je u gradskom proračunu za ovu godinu izdvojeno milijun kuna više, odnosno smanjeno je učešće roditeljima. No u međuvremenu je došlo do porasta cijena pa je nastao problem, pogotovo na 2. osnovnoj školi gdje su uvjeti nešto drugačiji u odnosu na druge osnovne škole.
- Radimo na tome da to promijenimo. Do kraja ove školske godine ćemo ostaviti cijene kakve jesu s obzirom da su nam svi ravnatelji osim 2.osnovne škole, gdje se radi o suhom obroku, rekli da se mogu pokriti i da mogu kuhati, jer kada kuhate više vam nekad treba i manje novca za namirnice, a kad su u pitanju pekarski i suhi proizvodi to je skupo – obrazlaže Marković uz obećanje da će poboljšati nutritivne standarde bez podizanja cijena.
-Shvaćamo problem, rješavamo ga, ali molim za strpljenje. Standard mora biti isti za sve u svim školama – dodaje i spominje pozitivan primjer 5. osnovne škole koja nutritivno bogatiju užinu prakticira već nekoliko godina a u planu je da od jeseni sve škole imaju ujednačenu i balansiranu školsku užinu.
Osim građanskog odgoja i školske prehrane Marković se dotakao i projektiranja fotonaponskih elektrana na sve škole, osim 6. osnovne koje su u završnoj fazi projektiranja.
-U ponedjeljak bi trebali biti gotovi projekti koje radi tvrtka Solvis, gdje bi s njima sačekali fondove gdje bi mogli financirati fotonapone na krovovima škola koji bi krenuli u smjeru energetske neovisnosti škola. Svjesni smo energetske krize koja je strahovito lupila u naš standard i moramo raditi na tome da nam škole, objekti, kuće postanu što energetski neovisnije i subvencionirat ćemo takve programe – zaključio je Marković.
Pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Danijela Vusić složila se kako projekt Pravilna prehrana koji je krenuo u 5. osnovnoj školi 2015/2016. danas nazivaju "Čarobna osmica" iz razloga što će se provoditi na svih osam škola Grada Varaždina.
-Sam projekt je trajao dvije školske godine, od samog snimanja stanja, anketiranja roditelja i učenika te edukacije, kako za učenike tako i za osoblje koje je moralo naučiti pripremati određene obroke. Tijekom godina vidjelo se da su djeca počela jesti neke namirnice koje inače ne vole jesti, ali koje su ukomponirane u obroke koji su nutritivno zadovoljavali i odgovarali pravilnicima o školskoj prehrani. Nakon nekih godinu i pol dana je to zaživjelo i živi i dan danas. S obzirom na to da imamo vrlo pozitivna iskustva i zaposlenika te učenika i roditelja, koji su zadovoljni ovakvim načinom prehrane, želimo taj projekt proširiti i na ostale osnovne škole – kazala je Vusić.
Ravnatelj 5. osnovne škole Mario Šipek kazao je kako je ponosan što je ovaj projekt pronašao jedan dobar smjer i što će ga osnivač prenijeti na sve ostale škole, iako je nekolicina osnovnih škola u Gradu Varaždinu prihvatila neke njihove smjernice vezane uz pravilnu prehranu, koja je na V. osnovnoj školi standard. Šipek također napominje kako su svi zadovoljni, prvenstveno roditelji, učitelji, a pogotovo učenici.
Preko Nacionalnog plana oporavka i otpornosti u planu je kandidirati dogradnju 3. i 7. osnovne škole.
abrkic/vzakutalno.hr