Želi li Vlada RH očuvati socijalni mir, barem što se tiče sindikata u sustavu zdravstva, pregovori o osnovici plaća u državnim i javnim službama moraju završiti traženim povećanjem od četiri posto.
Podsjetimo, Vlada je ponudila povećanje od svega 2 posto koje su neki nazvali sramotnim te poručili da ispod svojih zahtjeva o rastu plaća od četiri posto od 1. travnja te nastavka pregovora o daljnjem rastu od 2+2 posto u drugom dijelu godine ne misle ići, čak ni po cijenu štrajka!
O tome smo porazgovarali s Vlastom Vuković Hoić, predsjednicom Hrvatskog strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara Podružnice Opća bolnica Varaždin.
-Činjenica je da je ponuđenih 2 posto omalovažavanje svih zaposlenih u javnim službama jer se odnosi na sve, a prije svega na zdravstvo i medicinske sestre. Evidentno je da naša osnovica nije rasla već godinu i pol, dok je prosječna plaća u Hrvatskoj u međuvremenu prilično rasla, a o porastu troškova života mislim da ne treba uopće ništa objašnjavati jer svaki smo dan suočeni s porastom cijena namirnica i energenata – rekla nam je Vuković Hoić.
U medijima se plasiraju razne informacije o visini plaća medicinskih sestara, ali te su plaće različite, ovisno o radilištu na kojem rade te jesu li odradile planirani fond sati ili su, kao što je u posljednje vrijeme učestalo, odradile i puno prekovremenih sati.
-Startni dio plaća je, nažalost, ispod 5 tisuća kuna i tih ponuđenih 2 posto doista nije u redu – kazala nam je Vuković Hoić koju smo zamolili da nam komentira i napise o tome da pojedine medicinske sestre imaju plaću i do 8 tisuća kuna.
-Radi se o sestrama koje rade u jedinicama intenzivnog liječenja, u operacijskim salama, znači na izuzetno zahtjevnim radnim mjestima, a tu je i prekovremeni rad te famozni covid dodatak, iako je minimalan u odnosu na ono što je značio rad u takvim uvjetima – istaknula je predsjednica Sindikata.
Plaće ispod europskog prosjeka, sve više mladih odlazi
A uvjeti rada u protekle dvije pandemijske godine bili su, blago rečeno, otežani i većina je medicinskog osoblja bila premorena, radila iznad svojih mogućnosti. Kad se uzme u obzir da su im plaće daleko ispod europskog prosjeka, nije čudo da brojne medicinske sestre i tehničari, baš kao i liječnici, odlaze iz Hrvatske u druge zemlje Europske unije.
-Vani su plaće neusporedivo više u odnosu na naše, no evidentno je i da su nešto viši i troškovi života, tako da je to relativno, međutim i dalje veliki broj ljudi odlazi. Imate mladi kadar koji završavajući obrazovanje direktno odlazi u zemlje zapada, tako da mi trošimo novac ove zemlje i naših građana na njihovo obrazovanje, a tu su i njihova vlastita sredstva i njihovo slobodno vrijeme koje ulažu u obrazovanje i edukaciju, a to onda na kraju krajeva koriste građani ostalih europskih zemalja – naglasila je Vuković Hoić.
Na nove natječaje za zapošljavanje javlja se sve manje kandidata
Dodala je da je u Općoj bolnici Varaždin broj sestara koje se prijavljuju za zapošljavanje sve manji:
-Do prije četiri godine broj kandidata bio je trostruko veći od ponuđenih radnih mjesta, a danas kadra medicinskih sestara na tržištu nema. Raspišete natječaj i javi vam se broj koji je manji od traženog broja kandidata, a za rad na određeno vrijeme čak vam se nitko niti ne javi.
Između ostalog, tu je i odbijanje komunikacije u traženju svih drugih prava sestara, a veliki je problem neriješeno pitanje visoke spreme u sestrinstvu, iako je država davno omogućila otvaranje studija na nivou prvostupništva i visoke spreme, dakle diplomirane sestre i magistre sestrinstva, kazala je Vuković Hoić.
-Do dan danas, Ministarstvo odbija uvesti u Uredbu o koeficijentima složenosti poslova medicinsku sestru visoke spreme. Iako smo uložili veliki novac građana ove zemlje u njihovo školovanje, za one koje su imale sreću da se školuju uz financiranje javnog novca, međutim veliki broj njih je uložio prilične svote novaca u svoje obrazovanje koje daje povećanu kvalitetu rada i sposobnosti tih ljudi, a da one nisu prepoznate i ispada su nepotrebne u sustavu pružanja zdravstvene zaštite građanima Hrvatske – tvrdi predsjednica Sindikata varaždinske bolnice.
U Sindikatu smatraju i da je neprimjereno nizak koeficijent za složenost posla medicinske sestre srednje i više spreme, pogotovo jer je srednja sprema iz četverogodišnjeg prešla u petogodišnje školovanje, što znači da školovanje traje duže, nudi veću širinu znanja, više kompetencije i donosi i veće odgovornosti.
„Nezadovoljstvo će biti stupnjevano kroz razne akcije, sve do štrajka!”
Sindikat je proveo razgovore s članstvom i tijela su donijela odluke da će medicinske sestre i tehničari jasno pokazati javnosti i Vladi RH svoje nezadovoljstvo koje će biti stupnjevano kroz razne akcije, pa sve do štrajka. Ponovni sastanak pregovaračkog odbora dogovoren je za 26. travnja, najavljeno je da će mu nazočiti i premijer Andrej Plenković, a nakon sastanka trebao bi uslijediti konačna odgovor Vlade.
-Bojim se da će problem nedostataka sestara koji je sve veći uzrokovati i nedostupnost zdravstvene zaštite građanima ove zemlje, a to je sigurno problem o kojem bi ova vlada i prvenstveno Ministarstvo zdravstva trebalo razmišljati – poručila je Vlasta Vuković Hoić.
ak/vzaktualno.hr