U jeku rasprava o demografskoj budućnosti Hrvatske, koja i nije najsvjetlija, podsjećamo na okrugli stol "Demografska slika Varaždinske županije - stanje i perspektive" koji je početkom listopada prošle godine održan u Županijskoj palači u Varaždinu. Razmatrale su se mjere koje mogu potaknuti demografski rast i pridonijeti oporavku demografskih pokazatelja.
Varaždinska županija se, kao i čitava Hrvatska, kontinuirano suočava s negativnim demografskim rastom te izrazito niskim vitalnim indeksom. U 2014. godini u Županiji je umrlo 2094 osoba, dok je istovremeno broj rođenih bio samo 1462. Od 28 jedinica lokalne samouprave u njih 25 broj umrlih veći je u odnosu prema broju rođenih, dok su samo tri općine u pozitivnom trendu, Beretinec, Petrijanec i Visoko.
– Nas kao Županiju konkretno zanima koje su to mjere koje mi kao regionalna samouprava možemo poduzeti u okviru našeg proračuna kako bismo poboljšali demografsku sliku našeg kraja – naglasio je zamjenik župana Alen Kišić.
Osim malog broja novorođenih, veliki izazov predstavlja i starenje populacije te izraziti odlazak mladih ljudi u ekonomske imigracije, što je jedna od posljedica otvorenog tržišta rada.

Profesor emeritus Vlado Puljiz istaknuo je da bi se demografski razvoj trebao povezati sa socijalnim investiranjem, što se odnosi na investicije u usluge, usluge za djecu, starije, obitelj, žene, te za usklađivanje rada i obitelji.
– Primjer dobre prakse su nordijske zemlje, koje su najrazvijenije, a upravo one najviše ulažu u spomenute usluge, a ujedno imaju i najviši natalitet – naglasio je Puljiz te dodao kako je mnogo važnije graditi vrtiće, predškolske ustanove i raspodijeliti uloge unutar obitelji, što se prvenstveno odnosi na pomoć ženama u kućanstvu, a to se nažalost u velikoj mjeri zapostavlja te ne vodi dobroj demografskoj i obiteljskoj politici.
Prof. dr. sc. Anđelko Akrap u izlaganju o demografskim trendovima u Varaždinskoj županiji zaključio je da vode dodatnom smanjenju stanovništva, još većem odlasku mladih te još većem starenju stanovništva. Tako će se do 2050. godine prema sadašnjim trendovima udio odraslih starijih od 65 godina povećati na 31 %, dok će udio mladih u Varaždinskoj županiji do 2051. godine pasti za 44 %, što su zabrinjavajući podaci.
www.vzaktualno.hr