Vidovečki gibanik još je jedan u nizu proizvoda koji daju dodatnu vrijednost gastronomiji Varaždinske županije. Jedan je od 17 poljoprivredno – prehrambenih proizvoda Varaždinske županije koji su zaštićeni, a nedavno je ovaj tradicionalni težački kolač dobio i svoju monografiju. U čemu je tajna njegove izrade i kako se on spravlja?
Kako otkriva predsjednica Udruge žena Općine Vidovec Ivanka Lonjak, tajna dobrog Vidovečkog gibanika krije se prvenstveno u odabiru domaćih namirnica.
- I dan danas nastojimo raditi s domaćim namirnicama, od sira, mlijeka, putra do hajdinog brašna. Sama priprema je dosta zahtjevna jer se gibalo treba pripremiti, žemlje treba prethodno umočiti u mlijeko tako da je samo gibalo dosta rijetke strukture. Nakon toga unutra se stavljaju i griz, tikva te sol i šećer u omjeru koji kako kome odgovara i tu je onda tajna i je li dobar, bolji ili najbolji - objasnila je Lonjak.
Budući da se u vidovečkim kuhinjama taj recept sprema za sve svečanosti i da su tradicionalni kolači i najfiniji, u nastavku donosimo originalni recept.
Za tijesto su vam potrebni sljedeći sastojci: 25 dekagrama bijelog mekog brašna, 25 dekagrama hajdinog brašna, žlica masti, prstohvat soli i mlijeka po potrebi kako bi se zamijesilo glatko tijesto za valjanje. U gibalo, odnosno nadjev idu: 1 žemlja potopljena mlijekom, pola kilograma svježeg kravljeg sira, 2 žlice pšeničnog griza, 2 jaja, 1 decilitar domaćeg kiselog vrhnja, 1 žličica šećera te soli po potrebi.
Priprema:
Zamijesite glatko tijesto od obje vrste brašna, soli, masti i mlijeka. Naribajte jednu veliku repu i skuhajte ju u zasebnoj vodi te nakon 20 minuta kuhanja ocijedite i operite u dvije hladne vode. Narezanu žemlju stavite u zdjelu i prelijte mlijekom tako da bude natopljena. U pola litre mlijeka skuhajte dvije žlice pšeničnog griza i ohladite.
Ohlađeni griz i ohlađenu kuhanu repu dodajte u zdjelu k žemlji i dodajte ostale sastojke: sir, vrhnje, jaja, šećer i sol. Tijesto podijelite u tri djela – prvi dio razvaljajte na debljinu od pola centimetra i položite u okrugli zemljani pekač tako da visi preko ruba.
Stavite polovinu gibala i prekrijte s drugim dijelom tijesta. Na drugi dio tijesta stavite preostali dio gibala i tijesto koje je preko ruba pekača preklopite i prekrijte s trećim dijelom tijesta. Na izrađeni Gibanik ravnomjerno rasporediti 2 decilitra vrhnja, narezati putar na komadiće i rasporediti po Gibaniku koji se peče 45 minuta na 200 stupnjeva. Kada je pečen, narežite u oblik trokuta.
Dobar tek!
tklopotan / vzaktualno.hr