Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!
  • Naslovna
  • Politika
  • Gospodarstvo
  • Sport
  • Događanja
  • Crna kronika
  • Hrvatska i svijet
  • PR članak
  • Lifestyle
  • Video
  • Arhiva
  • Home
  • Hrvatska i svijet
  • RAZLOG ZA PANIKU? U Hrvatskoj trenutno nedostaje nekih osnovnih antibiotika

RAZLOG ZA PANIKU? U Hrvatskoj trenutno nedostaje nekih osnovnih antibiotika

Hrvatska i svijet
28. siječnja 2023.
Alenka Kučić
588
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Predsjednica Hrvatske ljekarničke komore Ana Soldo za Hinu je izjavila da u Hrvatskoj trenutno nedostaje antibiotika koji se najčešće propisuju, poput klavocina, što je problem u sezoni gripe zbog bakterijskih komplikacija.

Trenutno nedostaju pedijatrijske formulacije antibiotika, što je veliki problem za pedijatre i roditelje u sezoni prehlada i gripa, kada su česte bakterijske komplikacije pa je i potrošnja antibiotika veća, prenosi Index.

Dodatni problem je nestašica penicilinskih antibiotika, koji se široko primjenjuju pa pedijatri moraju prepisivati terapije koje se inače koriste kao rezervni antibiotici, kazala je Soldo u razgovoru za Hinu.

Povremene nestašice lijekova za tlak i kolesterol

Soldo je kazala i da na tržištu nema dovoljno amoksicilin sirupa i klavocina.

-Povremeno dolaze neke manje količine, ali već skoro godinu dana je stalni problem s klavocinom. To je posljedica globalizacije proizvodnje, jer je proizvodni pogon u Indiji imao problema s kvalitetom proizvoda pa su na kraju svi proizvođači imali problema s klavocinom – istaknula je.
Agencija za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) objavila je da bi do normalne distribucije klavocina trebalo doći u travnju.

Određene količine lijeka najavili su drugi proizvođači za sljedeći tjedan, no nakon toga se opet najavljuju nestašice, tako da se situacija mijenja iz tjedna u tjedan, govori predsjednica HLJK-a.

Nestašica lijekova nema za pacijente s teškim dijagnozama, a to su onkološki i transplantirani pacijenti, dok su povremeno prisutne kod terapija za kronične pacijente, prenosi Index.

Riječ je o lijekovima za tlak i kolesterol, koji su najviše propisivani i najviše se troše, no ti lijekovi imaju veći broj alternativa na tržištu pa je gotovo nemoguće da ni jedan ne bude dostupan na tržištu.  Također, u Hrvatskoj nema tzv. kritičnih nestašica, odnosno situacija da za neku bolest nema ni jednog lijeka.

vzaktualno.hr/index.hr

Alenka Kučić 26324 Posts   0 Comments

Prethodna Vijest

Zavičajni muzej Varaždinske Toplice 18. godinu zaredom otvorio vrata posjetiteljima – uz besplatni razgled, ovogodišnja Noć muzeja u duhu starog Rima
Događanja
2023-01-28

Sljedeća Vijest

OVO SU DANAŠNJI GODOVNJACI Čestitajte im imendan!
Lifestyle
2023-01-28
Izdvojeno
Još su dva dana ostala za prijavu za priuštivi najam u Varaždinskoj županiji
Događanja
14. svibnja 2026.
Alenka Kučić
Matea koja je pretukla Filipinca u Zagrebu je Međimurka – završila u istražnom zatvoru
Crna kronika
14. svibnja 2026.
Nikolina Pofuk Bajz
Građanima Varaždina stiže više od 4,3 milijuna eura povrata poreza
Događanja
14. svibnja 2026.
martina
Sudske pristojbe rastu i do 150 posto: Evo koliko će građani sada plaćati
Hrvatska i svijet
14. svibnja 2026.
Alenka Kučić
Video & fotogalerija
Sigurnost i edukacija: U Bednji se okupilo više od 180 djece iz Hrvatske i Slovenije
Fotogalerija
8. svibnja 2026.
Na varaždinskom groblju obilježena 31. obljetnica VRO Bljesak: „Moramo prenositi vrijednosti Domovinskog rata mlađim generacijama”
Fotogalerija
30. travnja 2026.
Članovi uprave Hrvatskih voda posjetili Varaždinsku županiju – u fokusu nekoliko važnih tema
Gospodarstvo
21. travnja 2026.
Više od 200 hodočasnika prošlo Camino dionicom Kalnik – Varaždinske Toplice, pridružila im se gradonačelnica Ratković
Fotogalerija
13. travnja 2026.
„Rikićevo proljeće” okupilo brojne posjetitelje i još jednom potvrdilo važnost tradicije, druženja i stvaranja
Fotogalerija
13. travnja 2026.
Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!

© 2025 Vox media d.o.o. – za marketing i komunikaciju

Impressum
Uvjeti i pravila korištenja | Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka
Cjenik oglašavanja

  • Developed by Online-press ltd.

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u Uvjeti i pravila korištenja i Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.