Umjesto objekta asistencije, osobe s invaliditetom konačno postaju subjekt djelovanja i življenja, naglašeno je u utorak na konferenciju za novinare na kojoj je troje HDZ-ovih saborskih zastupnika – Nadica Dreven Budinski, Damir Habijan i Siniša Jenkač, govorilo o prijedlogu Zakona o osobnoj asistenciji.
Tim će se Zakonom osobama s invaliditetom napokon omogućiti da ostvare jedno od temeljnih ljudskih prava - pravo na život u zajednici, istaknuo je Damir Habijan.
-Ako gledamo podatke od prošle godine, ukupni broj osoba s invaliditetom u Republici Hrvatskoj iznosi 624 tisuće, što znači da naše brojne građanke i građani pripadaju upravo toj skupini, a na ovaj ćemo im način osigurati i veći stupanj socijalne uključivosti – rekao je Habijan.
Podsjetio je da institut osobne asistencije postoji od 2006. godine, ali se provodio kroz određene socijalne projekte i bazirao se na projektno financiranje i projektnu suradnju, nije bio osiguran na ovaj način kroz zakon i nije bio obveza države.
-Sada je korištenje takvih usluga uvjetovano članstvom u udruzi, a nakon stupanja ovog zakona na snagu, to će biti pravo svih osoba s invaliditetom. Gledamo li broj sadašnjih korisnika usluge, njih je trenutno oko četiri tisuće, a kada zakon stupi na snagu bit će obuhvaćeno više od 14 tisuća korisnika. Ako pak gledamo broj sati korisnika usluge osobnog asistenta, trenutno je to četiri ili osam sati, a ovim prijedlogom zakona to će biti, ovisno o angažmanu, četiri, osam ili 16 sati – kazao je zastupnik Habijan.
Pružanje usluga trenutno se bazira putem 173 udruge iz civilnog društva, dodao je Habijan naglasivši da će se stupanjem na snagu Zakona o osobnoj asistenciji taj broj povećati na 688 potencijalnih pružatelja, a radi se o ustanovama kojima je osnivač Republika Hrvatska.
-Što se tiče ukupne cijene sata usluge, u ovom trenutku to je 54 kune, a stupanjem na snagu ovog zakona doći će do povećanja od 51 posto te će iznositi 82 kune. Što se pak tiče financijskih sredstava, u ovom trenutku je to 19,8 milijuna eura, a stupanjem na snagu planirano je 155,7 milijuna eura, dakle sedam, osam puta više. Sredstva u prve tri godine, odnosno do 2026. godine osigurat će se putem Europskog socijalnog fonda i to 102 milijuna eura, a ostatak će biti osiguran u državnom proračunu – naglasio je Habijan dodavši da će nakon isteka te tri godine u državnom proračunu biti osigurana ukupna sredstva od 155 milijuna eura.
Zastupnica Nadica Dreven Budinski kazala je da je u e-savjetovanju o Zakonu o osobnoj asistenciji bilo dosta primjedbi i prijedloga te da ih je mnogo i uvaženo. Naime, od 1200 prijedloga uvažena su 493.
-Želim naglasiti i da sam se prije ulaska u proceduru prvog čitanja Zakona potrudila pozvati sve predstavnike centara socijalne skrbi na sastanak u Novom Marofu. Došle su državna tajnica i savjetnica Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike i naše smo socijalne radnike, ravnatelje i predstavnike udruga upoznali sa Zakonom i onime što on donosi. Svi su to jako dobro prihvatili, a imamo još vremena do drugog čitanja, da uključimo sve naše udruge, da im objasnimo da se mogu javiti i da imaju pravo na asistente, kako bi mogli pružiti što bolju uslugu najpotrebitijima u našem društvu – rekla je Dreven Budinski.
Govoreći o Zakonu o osobnoj asistenciji zastupnik Jenkač je istaknuo da će jedna od novina biti to što će biti obuhvaćeni i oni korisnici koji u potpunosti ovise o pomoći i njezi drugih osoba te obitelji u kojima je bračni ili zvanbračni partner, roditelj ili njegovatelj učestalo odsutan, dakle pomorci, vojne osobe, radnici u inozemstvu.
-Ono što je također važno istaknuti jest da će se broj asistenata sa sadašnjih 2200 povećati na 7000 i da potencijal vidimo kod onih osoba koje su prošle edukaciju kroz program „Zaželi”. Svi koji su prošli edukaciju, a nisu ponovo uključeni u taj program, imat će priliku uključiti se u program osobnih asistenata – zaključio je Jenkač.
vzaktualno.hr