U povodu 78. godišnjice oslobođenja Međimurja od nacifašističke okupacije, odnosno mađarskog i njemačkog nacističkog okupatora u četvrtak su izaslanstva Međimurske županije, Grada Čakovca, Općine Donji Kraljevec i Udruge antifašističkih boraca i antifašista Međimurske županije položile vijence i zapalile svijeće ispred spomenika na Trgu Eugena Kvaternika te ispred spomenika poginulim partizanima na čakovečkom groblju u Mihovljanu.
Da je 6. travnja 1945. godine jedan od najvažnijih dana međimurske povijesti naglasio je tom prilikom međimurski župan Matija Posavec dodavši kako je u to vrijeme obranjeno pravo na život u okrilju hrvatske države, na slobodu, pravo na suživot, toleranciju, različitosti i sve ono što danas s ponosom krasi Međimurje. Također, uime Međimurske županije svim Međimurkama i Međimurcima čestitao je Dan oslobođenja.
- Međimurje generacijama, upravo na temeljima antifašizma gradi društvo tolerancije, otvorena smo duha koji prihvaća sve osim netolerancije, mržnje i isključivosti. Naravno da treba u povodu tog dana odati dužno poštovanje svima onima koji su sudjelovali u oslobođenju Međimurja, ali se i s poštovanjem i dignitetom sjetiti svih žrtava koje su se desile za vrijeme ratova, sa željom da svi budući ratovi budu isključivo ratovi za radna mjesta, za razvoj svake regije i svakoga dijela na ovome svijetu - poručio je župan Posavec.
U čast svih onih koji su za oslobođenje Međimurja žrtvovali ono najvrjednije, svoje živote, svijeće je kod spomenika zapalila i gradonačelnica Čakovca, Ljerka Cividini.
- Stojimo pred spomenikom ljudima koji su prije 80-ak godina poginuli boreći se protiv fašizma i nacizma, protiv najcrnjih režima koji su postojali tijekom cijele ljudske povijesti. Ta ideologija određene je ljude smatrala vrjednijima od drugih, dajući im za pravo prekrajati granice, seliti nacije i porobljavati države. Priča o kojoj govori ovaj spomenik počinje u travnju 1941. godine, kada su Mađari okupirali naše Međimurje, a završava u travnju 1945. godine, kada postrojbe antifašističke koalicije protjeruju njemačke snage. Ta priča puna je mračnih poglavlja u kojima su ljudi zatvarani, mučeni i ubijani, a govori isto tako o našim sugrađanima koji su odvedeni u koncentracijske logore samo zato što su bili Židovi - rekla je gradonačelnica Cividini dodavši da je spomenik podignut kako bi slavio otpor silama zla te herojstvo pojedinaca i naroda, ali i kako bi nas iznova podsjetio da nijedna smrt nije uzaludna, ako je život dan za slobodu.
- Bez obzira na komunistički režim koji je kod nas postavljen nakon Drugog svjetskog rata, hrabrost i odlučnost Međimuraca koji su oružanim otporom pokazali i dokazali da su Hrvati, da žele živjeti u zajednici s ostatkom svog naroda te samo s njima odlučivati o svojoj sudbini, zaslužuje vječnu zahvalnost i poštovanje. Isto kao i odlučnost onih koji su 1919. godine donijeli Rezoluciju o hrvatskom Međimurju, ali i 1991. godine kada smo svi zajedno rekli zbogom Jugoslaviji - zaključila je Cividini.
jmiklauzic/vzaktualno.hr