U Službenom listu Europske unije od 3. srpnja 2023. godine Europska je komisija objavila da je Varaždinsko bučino ulje dobilo europsku zaštićenu oznaku zemljopisnog podrijetla čime je „Varaždinsko crno zlato“ postalo 44. hrvatski proizvod zaštićenog naziva u Europskoj uniji.
Tim su povodom u ponedjeljak u atriju županijske palače novinarima predstavljeni proizvođači Varaždinskog bučinog ulja, a predstavio ih je pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu i zaštitu okoliša Dragutin Vincek.
-Jedan je novinar prije mjesec dana napisao da Varaždinska županija postaje međunarodna prijestolnica bučinog ulja. Promijenio bih tu rečenicu i rekao da je Varaždinska županija već postala prijestolnica, a razlog tome je bezbroj aktivnosti koje smo organizirali zadnjih ili koje se provode na području Varaždinske županije. Krenimo od međunarodne izložbe, bezbroj znanstvenih skupova, monografija, kuharica, bojanki, radionica s klincima, radionica u polju...Sve su to aktivnosti i radnje vezane uz Varaždinsko bučino ulje – istaknuo je Vincek.
Ipak, ono što je najvažnije je da iza svega toga stoje uporni, sposobni, vrijedni ljudi, naši poljoprivredni proizvođači, a u Varaždinu su se okupili svi certificirani proizvođači ulja iz Varaždinske županije, oni koji su u sustavu kontrole i koji mogu EU logo stavljati na boce.
-Taj logo potrošaču jamči da, prije svega, kupuje originalni proizvod koji se kao takav deklarira. Varaždinsko bučino ulje s takvim logom govori u prilog tome da su sve radnje da bi se taj proizvod napravio, napravljene na području Varaždinske županije. Jedina razlika između tih oznaka, ovisno je o tome je li to zemljopisno podrijetlo ili oznaka izvornosti. Ako je zemljopisno podrijetlo, kao što je to ovdje kod Varaždinskog bučinog ulja, jedan dio segmenta ne proizvodi se ili ne radi u Varaždinskoj županiji, a to je u ovom slučaju koštica, za razliku od Varaždinskog zelja gdje je sve, od sjemena pa do proizvoda, na području Varaždinske županije – naglasio je pročelnik Vincek.
OPG-ovi koji su u zadnji deset do 15 godina nositelji svih aktivnosti su OPG Vladimir Kurtek- Šemovec te Jeronim Štorga- Presečno, PPP Jurica Cafuk- Domitrovec, PG Damir Crleni- Trnovec, OPG Darko Šipek- Nova Ves Petrijanečka, PG Branko Vidaček- Seljanec, OPG Stjepan Kolenko- Nedeljanec, PG Josip Žmegač – Donje Vratno, OPG Andreja Petrović i Agroprom Patrčević- Strmec Podravski.
-To su poljoprivredni proizvođači koji obrađuju od 300 do 400 hektara poljoprivrednog zemljišta koje je pod bučom svake godine. Najveći doprinos svemu tome leži u tradiciji koja je ovdje prisutna duži niz stoljeća. Krenulo prije nekih 15 godina, kada smo zaštitili Varaždinsko bučino ulje jamstvenim žigom pri Zavodu za intelektualno vlasništvo, evo da bi se kojih 15 godina kasnije pojavili s EU oznakom. Županija cijelo vrijeme stoji iza svih svojih poljoprivrednih proizvođača, ne samo Varaždinskog bučinog ulja – zaključio je Vincek.
Predstavljanju proizvođača nazočio je i župan Anđelko Stričak koji je istaknuo kako je Hrvatska donedavno bila najpoznatija po proizvodnji maslinovog ulja, no zahvaljujući entuzijastima i poljoprivrednim proizvođačima bučinog ulja, zahvaljujući Upravnom odjelu i pročelniku Vinceku, to se polako mijenja.
- Varaždinsko crno zlato dobiva svoje mjesto ne samo na karti Hrvatske, nego i na karti Europe. O tome najbolje govori ova zaštita europske razine, zaštita zemljopisnog podrijetla – rekao je župan.
Kako je naglasio, „da je poljoprivredna proizvodnja laka, svi bi se njome bavili”.
-To zahtijeva puno umijeća, truda i rada. Stoga, svim poljoprivrednim proizvođačima treba na tome čestitati – rekao je župan Stričak te dodao kako ona nosi i najveći izazov jer u jednom trenutku polje vrijedi više tisuća eura, a nakon nevremena skoro pa ništa.
-Tim više treba taj trud i entuzijazam svih naših poljoprivrednih proizvođača cijeniti i vrednovati. Vi ne samo da se time bavite nego ste se odlučili i natjecati diljem Europe. Koliko mi je poznato, sa svih tih natjecanja, pogotovo ovih najvažnijih i prestižnijih, uvijek ste dobivali i vraćali se sa zlatnim medaljama. Taj podataka najbolje govori o kvaliteti i kakvoći bučinog ulja. Stoga smatram da su ovo, bez obzira na sad već zavidnu razinu, tek počeci jodanog iskoraka varaždinskog crnog zlata – poručio je Stričak proizvođačima te im svima čestitao i poželio uspjeha u daljnjem radu, „sa što manje zloćudnih oblaka”.
Predsjednik Udruge Varaždinsko bučino ulje Matija Patrčević zahvalio je svim proizvođačima ulja koji su ustrajali u proizvodnji.
-Moja obitelj i ja smo već dugo proizvođači bučinog ulja i koštica. Možemo reći da ta proizvodnja nije nekad lagana. Ima dosta odricanja i stvarno se mora ulagati jako puno truda da se vide neki rezultati. Varaždinsko bučino ulje je sad zaštićeno i ono se može prepoznati po cijeloj Europi, pa i svijetu. Napominjem, u toj boci, našoj boci i našoj etiketi, zna se što nutra mora biti. Unutra je pračena proizvodnja, od same koštice, prerade i samog flaširanja. Svi naši potrošači i kupci mogu biti sigurni da u tom proizvodu nalazi stvarno najkvalitetnije bučino ulje, ne samo u Hrvatskoj nego i cijeloj Europi – poručio je Patrčević.
Istaknuo je kako su dugi niz godina čeznuli za time da dostignu Austriju, koja je kolijevka bučinog ulja, ali dokazali su da su i nadmašili i Austriju i Sloveniju. Ujedno je zahvalio svima u Županiji, posebno županu Stričaku i pročelniku Vinceku.
-Da nije bilo Županije, mislim da ne bi došli do same zaštite Varaždinskog bučinog ulja – zaključio je Patrčević.
ak/vzaktualno.hr